چه کسانی مسئول آتش سوزی های زنجیره ای و انفجارهای مشکوک در سراسر ایران هستند؟

منابع خبری در تهران به رادیو پیام اسرائیل گفتند که به دنبال انفجار فاجعه آمیز کپسول های اکسیژن در یک درمانگاه در تهران که ۱۹ کشته و ۱۴ زخمی به دنبال داشت، بیت رهبری از وزارت اطلاعات و شاخه های اطلاعاتی همه نهادهای امنیتی سپاه پاسداران و واحدهای انتظامی خواسته است علت بروز اینگونه حوادث زنجیره ای را بررسی کنند و عاملان و آمران آتش سوزی ها و انفجارهای زنجیره ای ماه های اخیر را شناسایی کرده و بازداشت کنند.

گرچه دادستان تهران گفته است که علت انفجار در آن درمانگاه نشت اکسیژن از کپسولی بوده، ولی با توجه به آن که این حادثه کمتر از یک هفته پس از انفجار اسرارآمیز در پارچین رخ داده، سؤال برانگیز شده است.

در برخی شبکه های اجتماعی ادعا شده که درمانگاه موسوم به “سینا اظهر” محل اجرای برخی آزمایش های هسته ای بوده است. ولی ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت گفت که این ادعا نادرست است و مرکزی که انفجار در آنجا رخ داده، یک ساختمان پنج طبقه برای درمان سرپایی بیماران است و در اصطلاح “دی کلینیک” نامیده می شود.

ولی اگر این مکان “درمانگاه روزانه” بوده، چگونه ممکن است این چنین شمار زیاد افراد در ساعت انفجار در آن ساختمان بوده اند و به ویژه آن که گفته شده اکثر جان باختگان و زخمی ها پزشکان و پرستاران بوده اند؟

همچنین، با وجود آن که دادستان تهران ساعاتی پس از انفجار، علت آن را نشت کپسول اکسیژن دانست، مقامات حکومتی گفتند که این حادثه همچنان در دست بررسی خواهد بود.

این حواث به دنبال آتش سوزی های وسیعی است که در یک ماه اخیر در چندین نقطه ایران روز داده و جنگل ها و بیشه های بسیاری را به خاکستر مبدل کرده است.

با توجه به آن که هنوز گرمای تابستان به اوج نرسیده، وقوع این آتش سوزی های جنگلی بسیار مشکوک است. خود مقامات حکومت نیز تایید کرده اند که دست کم بخشی از این آتش سوزی ها عمدی بوده است. در یک مورد ادعا کردند که آتش سوزی، به علت نزاع بین دو مالک بوده است.

رئیس سازمان جنگلبانی ایران نیز گفت که آتش سوزی ها امر ساده ای نیست و علل سیاسی داشته است. مقامات انتظامی و اطلاعاتی رژیم هنوز این ارزیابی را تایید نکرده اند، ولی محافل خبری رادیو پیام اسرائیل می گویند که از جانب خامنه ای به همه سازمان های اطلاعاتی رژیم دستور داده شده این رویدادها را دنبال کنند.

در تهران این گمان قوت می گیرد که یک گروه ناشناخته از مخالفان رژیم، عامل به راه انداختن این آتش سوزی های بوده و هستند.

در ماه های پیش از به قدرت رسیدن خمینی در چهل و یک سال پیش، رشته آتش سوزی هایی در سینماها و بانک ها و مراکز عمومی به ویژه در تهران رخ داد که هدف از آن متزلزل ساختن حکومت، و القای این تصور بود که شاه تسلط بر اوضاع را از دست داده است. اکنون ممکن است که گروهی، همین هدف را علیه رژیم کنونی دنبال می کند.

اگر این ارزیابی درست باشد، مسلم آن است که شبکه خرابکاری ابعاد بسیار گسترده دارد و سراسر ایران را زیر نظر دارد و هر بار مکان دیگری را مورد تعرض قرار می دهد و تاکنون هیچ یک از اعضای این گروه شناسایی و یا بازداشت نشده است.