چه کسی مسؤول مصیبت و نگون بختی ملت ایران است؟ تفسیر سیاسی هفته، نوشتۀ منشه امیر

دانلود فایل صوتی تفسیر

زمین و زمان را به هم دوختند تا ادعا کنند که تظاهرات اعتراضی، کار ملت ایران نبوده، بلکه مسؤولیت راه اندازی آن به گردن اسرائیل است، تقصیر آمریکاست، و خاندان پهلوی از خارج آن را تدارک دیده اند.

از دیدگاه آنان، آن میلیون ها نفر ایرانی که به خیابان ها آمدند و اعتراض خود را فریاد کردند، ایرانی نبودند، عاملان بیگانه بودند، در خارج تعلیم گرفته بودند، یا مستقیما از خارج به ایران اعزام شده بودند، عربستان پول داده بود، اسرائیل راهنمایی کرده بود، آمریکا هدایت کرده بود و بی تردید، خاندان پهلوی در آن نقش داشتند و از همه بدتر، مجاهدین خلق آن را به راه انداختند.

دیگر، عالمی و آدمی باقی نمانده بود که او را مقصر ندانند و مسؤول نشناسند.

حتی به هدف آن که مجوزی برای خود درست کرده و موجب تحریک باورمندان مذهبی در ایران شوند، و آنان را به جان مردم بیاندازند، ادعا کردند آنانی که به سه برابر شدن ناگهانی نرخ بنزین اعتراض کردند، ضد اسلام بوده اند – زیرا، چگونه ممکن است که یک مسلمان بیاید و اعتراض کند که چرا زندگی بر او تنگ شده و قیمت بنزین سه برابر گردیده و همه چیز در مملکت گران تر شده و روز به روز نرخ آن بالاتر می رود.

مسلمان حق این گونه اعتراض ها را ندارد، زیرا به صلابت حکومت اسلامی در ایران آسیب می رساند، و به ادعای آنان، دشمان اسلام را شاد می کند.

به ادعای آنان، اعتراض های مردمی در ایران، اصالت ندارد و مسؤول به راه افتادن آن، عوامل خارجی هستند و  ملت  ایران در آن نقش و مسؤولیتی نداشته است.

ولی، از دیدگاه ما، در کل ماجرا، یک نفر مسؤولیت عمده را به عهده دارد که آن هم شخص علی خامنه ای است که در مقام رهبر حکومت اسلامی، باید همه مسؤولیت های کلان حکومتی را نیز به عهده بگیرد و پاسخگو باشد.

علی خامنه ای مسؤول اصلی این نگون بختی و محنت ملت ایران است. اوست که با رفتارهای نابخردانه خود موجب شد که میلیون ها نفر ایرانی به خیابان بیایند، تا خشم خود را نسبت به بی کفایتی و بی لیاقتی شخص خامنه ای فریاد کنند.

شاید به عملکرد روح الله خمینی، اعتراض زیاد نتوان کرد: او یک روحانی سالخورده و دنیا ندیده بود و جهان امروز را نمی شناخت و عالم تصورات او از قم آغاز می گردید و به کربلا محدود می شد و در نوفل لوشاتو در حومه پاریس نیز، آن چه او دید، تنها درختان و خیابان های آن شهرک کوچک بود.

انتظار می رفت که خامنه ای، پس از آن که قدرت را به دست گرفت، و با توجه به آن که یک نسل، جوان تر از خمینی بود، همانند مردمان دنیای امروز رفتار کند.

ولی همان فردی که در شب گزینش گفته بود لیاقت این سمت را ندارد، و عنوان رهبری را به طور موقت می پذیرد، کمترین توقع از او این بود که  بیسوادی های خمینی را جبران کند و ارزش های امروزی جهان را بپذیرد و عملی سازد.

ولی خامنه ای، خود را دربست در اختیار عوامل سپاه پاسداران قرار داد، که می خواستند به طور کامل جایگزین ارتش شوند و قدرت سیاسی و مملکت داری را در همه امور در دست بگیرند. وسیله عمده آنان برای رسیدن به این هدف، همانا ایجاد آشوب و تنش در روابط ایران با کشورهای جهان و تراشیدن دشمنان خیالی به هدف موجه جلوه دادن سرکوب ملت ایران بود.

علی خامنه ای مقصر و مسؤول است، چرا که او بود به سیاست “مرگ بر آمریکا” که خمینی آن را عنوان کرده بود، ادامه داد.

خامنه ای بود که ایران را به سوی برنامه های اتمی کشاند و اکنون نیز به هیچ بهایی حاضر نیست آن را کنار گذارد.

خامنه ای بود که به سپاه پاسداران اجازه داد با هزینه کردن ده ها میلیارد دلار به اجرای یک برنامه موشکی گسترده بپردازد، در سطحی که امروز رژیم ایران یکی از قوی ترین قدرت های موشکی جهان محسوب می شود – گرچه این موشک ها نخواهد توانست رژیم را از فروپاشی حتمی دور نگاه دارد.

خامنه ای بود که به سپاه پاسداران اجازه داد، و حتی شاید دستور داد که نیروی قدس را برپا کند و با دخالت نظامی در کشورهای همسایه، به امید واهی برپایی خلافت شیعه، میلیاردها دلار پول ملت ایران را به هدر دهد و شریک قتل صدها هزار نفر مسلمان در منطقه باشد.

خامنه ای بود که با رفتارهای تهاجمی خود و تهدیدات واقعی و توخالی، موجب شد ایالات متحده از برجام خارج شود و تحریم ها را از نو برقرار سازد.

خامنه ای بود که موجب خالی شدن خزانه ملت ایران گردید و افتخار می کند که دستور داد نرخ بنزین را سه برابر سازند، زیرا دلخور بود از این که چرا مردم ایران، بنزین زیاد مصرف می کنند.

همان خامنه ای، که در گفتاری، ملت اسرائیل را یک مشت تبهکار و جانی و کلاهبردار لقب داده بود، القابی که برازندۀ خود اوست، اکنون ملت به پا خاسته ایران را “اشرار” می نامد و دستور سرکوب آنان را صادر می کند.

خامنه ای، مسؤول اصلی فجایعی است که امروز در ایران می گذرد و حکومت خود او را در آستانه فروپاشی قرار داده است.

ولی خامنه ای در این مسؤولیت تنها نیست، بلکه همه سران رژیم، در همه رده ها در این مسؤولیت سهم دارند و در این جنایات شریک هستند و فردا هنگامی که حکومت برافتد، روی نیمکت متهمین خواهند نشست و باید پاسخگو باشند.

در طول تاریخ، هیچ دیکتاتوری تنها عمل نکرده، بلکه همیشه پیشکاران و پیشخدماتی داشته که خواست او را به اجرا گذاشته اند، بله قربان گو بوده و مزدوری می کرده اند.

از دیدگاه ملت ایران، گرچه خامنه ای مقصر اصلی است، ولی کل ماموران و مسؤولان رژیم در این جنایت، در این خیانت نسبت به ملت ایران، مسؤول و مقصر هستند.

حسن روحانی مقصر دوم است. او یک حلقه از زنجیره رژیم است که با قول های توخالی به مقام ریاست رسید و وعده های طلائی به ملت ایران داد، ولی اکنون خیزش کنندگان را تحقیر می کند و آنان را عوامل بیگانه می خواند و می کوشد حکومتی را که در حال فروپاشی است، سر پا نگاه دارد.

بله، روحانی مسؤول است و تقصیر او کمتر از خامنه ای و دیگران نیست.

اگر او شهامت داشت، اعلام می کرد که راه اشتباه پیموده و تصور می کرده است که قادر به گشودن قفل مشکلات بوده و ناکام مانده و حالا در اعتراض به این ساختار ناموفق حکومتی، کنار می رود و کلید شکسته را به شخص خامنه ای باز می گرداند.

در کنار خامنه ای و روحانی، همه آنانی مسؤول هستند که در سرکوب مردم ایران، دست یاری به رژیم داده اند.

مقصر و جنایتکار و مسولند آنانی که در پوشش ماموران انتظامی و امنیتی، به سوی سر مردم تیراندازی کردند و برادران خود را این چنین وحشیانه کشتند.

آنان باید بدانند که دست عدالت، بالاخره گریبانشان را خواهد گرفت و خشم مردم آنان را به سزای اعمالشان خواهد رساند.

مسؤول و مقصر، همچنین فرصت طلبانی هستند که به رژیم پیوسته اند تا بتوانند اموال مردم را غارت کنند و بر ثروت خود بیافزایند.

هیچ یک از حاکمان ستمگر در جهان، دست تنها عمل نکرد، بلکه همیشه افرادی بوده اند که به آنها دست یاری داده اند و حلقه ای از زنجیره آن رژیم بوده اند و روزی تقاص آن را خواهند داد.

آنان، مردم ایران را “اشرار” نامیدند و این در حالی که خودشان مظهر مجسم شرارت هستند و به نام دین، هر جنایتی را مجاز می دانند و حتی ادعا می کنند فردی که نسبت به گرانی بنزین اعتراض کرده، ضد اسلام است و تکفیری محسوب می شود و قتل او واجب است.

این اوج شرارت آنانی است که به هیچ اصل اخلاقی پایبند نیستند و هر دروغی را برای ماندن در قدرت و فرمانروایی بر مردم مجاز و مباح می دانند.

خودشان اذعان می کنند که از این خیزش مردمی و از گستردگی آن دچار وحشت شده اند.

یک عامل رژیم می گوید که این ماجرا یک جنگ جهانی بود که با پیروزی رژیم پایان گرفت.

نیروهای مسلح و جنایتکار خود را در برابر مردمی قرار داده اند که با دست خالی و در کمال مسالمت به خیابان آمدند، و از پیروزی خود در یک جنگ جهانی سخن می گویند.

آنان افتخار می کنند که ایرانی کشتند، هموطن مسلمان خود را به گلوله بستند، تا چند روزی بیشتر در قدرت بمانند و بیشتر بچاپند و بیشتر به مردم زور بگویند.

اگر ملت ایران می خواهد در این پیکار با اهریمنان پیروز گردد، باید به تلاش ادامه دهد و از خشونت رژیم نهراسد و از هرگونه همراهی با حکومت دوری جوید.

مسلم آن است که رژیم، هر اندازه هم که غاصب و جنایتکار باشد، نمی تواند هشتاد میلیون نفر از مردم را به قتل برساند، و حتی نمی تواند این هشتاد میلیون نفر را در زندان نگاه دارد.

ادامه پایداری ملت ایران، ادامه اعتراض و پیکار، ادامه اتحاد و هماهنگی، بالاخره رژیم را از پای در خواهد آورد.

ده ها و صدها هزار نفر سپاهی و بسیجی و نظامی و انتظامی، نخواهند توانست برای یک مدت طولانی، در برابر خواست مردم بایستند.

آن ها بالاخره عقب نشینی خواهند کرد و میدان را خالی خواهند گذاشت و مردم پیروز خواهند شد.

این حکومت پایدار نمی ماند، بیماری است که در حال جان کندن است و بالاخره، جان به جان افرین خواهد سپرد.

این به همت مردم ایران و تلاش خستگی ناپذیر حود آنان مربوط می شود که این جان کندن حکومتی در حال نابودی، تا چه هنگام ادامه یابد!

اورشلیم – شنبه دوم آذرماه ۱۳۹۸ ، بیست و سوم نوامبر ۲۰۱۹

8 دیدگاه‌

 1. نقل هست که چنگیز وقتی مکانی را فتح میکرد از بزرگان آنجا میپرسید من چگونه بر شما پیروز شدم یا من را چه کسی فرستاده اگر میگفتند خدا پاسخ میداد پس به امر خدا قتل و عام!!!اگر جواب میدادند که خود آمده ای میگفت پس به امر من قتل و عام!!! در جایی بزرگان شهر پاسخ دادند جوان عاقلی در بین ما هست که پاسخ تو را میداند.جوان را آوردند و پاسخ داد نه تو فرستاده خدایی و نه خود بر ما پیروز شدی بلکه این بی لیاقتی و بی تدبیر ما بود که تو را بر ما غالب کرد.(نقل دقیق و کلمه به کلمه داستان و منبع آن فعلایادم نیست.)حال چه نیت آمریکا و اسرائیل و ..وحتی حکومت برای ما خیر یا شر باشد این ما مردم هستیم که تصمیم میگیریم چه چیز بر ما غالب شود…

 2. خیلی متشکریم جناب آقای امیر، ما در این زمان هر چه بیشتر به تحلیل‌های شما نیازمندیم و خواهش دارم بعنوان یک هموطن ایرانی از تحلیل‌های انقلابی که منجرب به سرنگونی این رژیم فاسد می‌شود هر چه بیشتر قلم بزنید.
  به امید آزادی ایران از دست ملایان خونخوار فاسد .

 3. آقای برایان هوک امروز خواستار تعلیق حساب‌های مسئولان جمهوری اسلامی در شبکه‌های اجتماعی شد؛ آیا واقعا این مجازات برای مسئولان جنایتکار جمهوری اسلامی کافی است.
  مردم ایران حداقل انتظاری که از آمریکا داشتند این بود که پادگانها سپاه را بمباران کند؛ آنهم در شرایطی که این همه دلیل ریز و درشت برای توجیه این حمله نزد جامعه جهانی وجود داشت.
  به آقای ترامپ بگویید که او همانند اوباما در یک بزنگاه مهم پشت ملت ایران را خالی کرد و این ظاهرسازی ها دیگر سودی به حال ملت ندارد.

 4. عامل مصیبت ایرانیان ساده دلی و جناب کارتر است – ۴۰ سال پیش کارتر عامل تخریب و ویرانی ایران و ایرانی شد – قبل از ۵۷ یادم میاد ایران مملو از خارجیانی بود که برای زندگی و سیاحت اینجا می آمدند – یادم میاد از دیدن توریستها خوشحال بودیم – یادم میاد ۷۰ هزار مستشار امریکایی اینجا بودند – یادم میاد خارجی ها آموزش سازمان امنیت را بعهده داشتند- یادم میاد سفارت امریکا در تخت جمشید بود – یادم میاد پرواز مستقیم از مهر آباد به امریکا با PAN AM بود با ال آل به اسرائیل و با KLM به ….. میرفتیم . – یادم میاد سفارت اسرائیل خیابان کاخ بود – سالیان طولانی تمام اروپائی ها و امریکائی ها ، ژاپنی ها و غیره در این کشور رفت آمد داشتن – سازمانهای امنیتی موساد و سیا آشنایی کامل با مردم ساده دل ایران و اوضاع و احوال آن داشتند – یادم میاد نیکسون ، کندی و …هر روز به ایران رفت آمد داشتن – یادم میاد هر روز سران کشورهای مختلف در ایران بودند – یادم میاد دانشجویانی که با بورسیه و پول ملت ایران به امریکا و اروپا و قاره هند رفته بودن با حمایت آنها هر روز علیه خاندان پهلوی راهپیمایی و لجن پراکنی میکردند – یادم میاد صدیقه دباغ (حدیدچی) میگفت که در فرانسه و انگلیس دوره دیده – یادم میاد تیمسار ارتشبد قره باغی میگفت بمن خارجی ها دستور دادند پادگانها را خالی کنم – یادم میاد دوستان من در اسرائیل تحصیل میکردند – آقای منشه امیر سئوال اینجاست سازمانهای عریض و طویل اطلاعاتی این کشور ها نمیدانستند در ایران چه خبر است ؟ آنها بیخبر بودند یا بواسط حسادت و دشمنی با خاندان پهلوی یک کشور و ملت را به این مصیبت گرفتار کردند. – اینهائی که بر این کشور حاکم شدن چهره واقعی اسلامند -آقای منشه امیر شما زبان یک ملت ساده دل باشید که با دست خالی مقابل درندگان و جوندگان و آدمخوارها ایستاده اند و کاری از پیش نمیبرند و از آنها سئوال کنید به چه جرمی باید تاوان ایرانی بودنمان را بدهیم به حکامی که بعد از پایان سلطنتشان به اتحاد جماهیر شوروی گریختند (مانند صفویه تا پایان قاجاریه) به اتحاد جماهیر شوروی پناهنده شده و نوکری آنها را کردند و بالاخره بر این کشور تسلط یافتند ، اعرابی که فارسی حرف میزنند نوکر روسیه و این آن هستند و مرگ میلیونهای ایرانی برایشان مهم نیست آقای امیر شما زبان یک ملت درگیر و مصیبت دیده باشید .

 5. “بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از کشورهای جهان خواست تا با هم متحد شوند و “فشار بر رژیم ایران را تشدید کنند.”
  هر چند من از نتنیاهو خوشم نمی آید ولی دمش گرم. کشورهای اروپایی فقط دنبآل منافع خودشان هستند وبس.
  امریکا و اروپا با دسیسه افزایش قیمت نفت شاه را برداشتند و حالا هم برای منافع با ملاها حال می کنند.
  این ترامپ هم هی زر زد و بعداز یک هفته تازه محکوم کرد.خودش اوضاعش خرابه. خر خودتی

 6. چگونه انقلاب اسلامی با شُکوه ایران به شِکِل شِکوه و شکایت مبدل شده است و گِله های گَله را به خیابان ها سرازیر کرده است به قول عفت مرعشی مردم بریزند به خیابانها ؛؛؛:::

 7. با سلام خدمت استاد امیر نازنین و دوستان رادیو اسرائیل
  بله بعد از یک هفته بدون دست رسی به اینترنت بالاخره ملت ایران توانستند به اینترنت دست پیدا کند . اما یک سوال اینجا برای من که به عنوان یک مخالف سرسخت رژیم فعالیت کرده‌ام ذهن مرا رها نمیکند و آن این است که آن دسته افرادی که سرباز نیروی انتظامی و مامور پلیس را با چاقو در جلوی چشمان من تکه تکه کردند چه کسانی بودند ؟ دوستان عزیز در این مدتی که من نظراتم را در رابطه با رژیم ایران عنوان کردم دیده‌اید که تنفر و کینه شدیدی از رژیم دارم و همیشه به رژیم انتقاد کرده ام اما اینک و در اینجا به عنوان یک ایرانی داخل ایران و مخالف رژیم که در اعتراضات حضور داشت جا دارد حقایقی را برای شما بازگو کنم .
  بله رژیم سرکوب کرد و اختناق ایجاد کرد ولی من با چشمان خودم دیدم که افرادی سازماندهی شده از اوباش در بین جمعیت هم به نیروهای سپاهی و امنیتی تیر اندازی میکردند و هم به مردم عادی تیر و چاقو میزدند . بعد از دیدن این صحنه‌ها اطمینان دارم که این افراد که خود رژیم چند نفر از اینها را دستگیر کرده است نه از طرف رژیم هستند و نه از طرف مردم . اینها را چه کسی سازماندهی میکند ؟
  جناب امیر و هموطنان عزیز ، خودم با چشم خود دیدم که یک سری اوباش خلافکار چگونه از مغازه‌های مردم دزدی میکردند و چگونه بار اموال مردم بی‌گناه را بر وانت کردند و متواری شدند . در تهران خود من و دوستان مبارزم دیدیم که چگونه با اسلحه به سمت نیروهای سپاه و نیروی انتظامی شلیک میکردند و با چشم خودم دیدم که وقتی سپاهی‌ها عقب نشینی کردند همینها شروع کردند به غارت و شلیک به مردم عادی . جالب است بدانید به هیچ عنوان عوامل رژیم نبودند زیرا در این شرایط جمهوری اسلامی به دنبال یک مسبب و مقصر برای این ماجرا میگشت و قطعا از ته اعماق وجود علاقه داشتند که از بین این جمعیت درود بر پهلوی و درود بر رضا شاه شنیده شود یعنی رژیم علاقه داشت که همه چیز را بر گردن خاندان پهلوی بیندازد اما دیدم که همین قمه به دست‌ها و اسلحه به دستها هر کسی که در بین جمعیت از خاندان پهلوی دفاع میکردند را میزدند . من احساس میکنم در این میان یک گروه و یا تفکر بخصوصی نمیخواست صدایی از حمایت مردم درباره خانواده پهلوی به گوش شنیده شود و عجیب است که این گروه شدیدا مخالف مردم و رژیم و خاندان پهلوی است .
  جناب امیر در خیابان در بین مردم بودم و یک نفر بلند شروع به شعار فرستادن کرد و بعد از مرگ بر خامنه‌ای و مرگ بر خمینی بلند گفت درود بر پهلوی و درود بر رضا شاه که ناگهان با اعتراض شدید این افراد مواجه شد که اسم پهلوی را نباید بگویی . من احساس میکنم این افراد از جای دیگری تامین پیکرد . (نئوهاگانا ایران )

Comments are closed.