چه کسی پایگاه موشکی ایران در عراق را بمباران کرد؟ آمریکا؟ اسرائیل؟ و شاید خود ارتش عراق!

شماری از افراد حشد الشعبی عراق که خود را در خدمت حکومت ایران قرار داده اند

حکومت ایران گزارش رسانه های عربی را در مورد کشته یا زخمی شدن افراد سپاه پاسداران در جریان حمله به یک انبار موشکی ایران در خاک عراق را نادرست خوانده است. ولی منابع خبری عربی همچنان گزارش می دهند که در جریان این حمله اسرارآمیز، دست کم دو تن از افراد سپاه که ماموران نظارت بر این انبار موشکی بوده اند زخمی شده اند.

درباره جزئیات حمله هنوز خبر موثقی در دست نیست. روزنامه العربیه متعلق به عربستان سعودی که برای نخستین بار این گزارش را انتشار داد، نوشت که محل مورد تهاجم در استان صلاح الدین قرار داشته و رژیم ایران موشک های بالیستیک در آنجا ذخیره کرده بود و افراد حشد الشعبی عراق مدیریت آن را به دست داشتند.

در یک گزارش عربی گفته شده که این حمله توسط یک پهپاد بوده که بمبی را از فراز این قرارگاه نظامی پرتاب کرده و انفجار آن باعث زخمی شدن افرادی گردیده است. حکومت ایران این گزارش را نادرست می خواند و ادعا می کند که در استان صلاح الدین فعالیتی نداشته است.

این حمله به اسرائیل یا ایالات متحده نسبت داده شد. دولت واشنگتن این گزارش را قویا تکذیب می کند و اسرائیل به سکوت درباره آن ادامه می دهد. اسرائیل در دو سال اخیر دست کم یک هزار نقطه نظامی وابسته به سپاه قدس را در خاک سوریه بمباران کرده بود. اسرائیلیان همچنین به ایالات متحده اطلاع داده بودند که رژیم ایران یک پایگاه موشکی در عراق برپا ساخته که احتمال دارد از آن جا بخواهد اسرائیل را هدف حمله موشکی قرار دهد. در گزارش ها گفته شده بود که ایالات متحده از بیم آن که به سربازانش در عراق سوء قصد شود، با حمله اسرائیل به این پایگاه مخالفت ورزیده بود.

منابع خبری پیشتر گفته بودند که بمباران، توسط هواپیماهای جنگی صورت گرفته، ولی بعدا خبر دادند که یک پهپاد بر فراز این قرارگاه ظاهر شده و بمبی را به پائین پرتاب کرده است. در این گزارش به احتمال نابود شدن انبار موشکی اشاره ای نشده است.

تحلیلگران اسرائیلی ارزیابی می کنند که ممکن است این حمله توسط ارتش عراق صورت گرفته است. دولت بغداد هفته پیش اعلام کرد که حشد الشعبی باید منحل شود و همه افراد آن به ارتش ملی عراق بپیوندند و فقط بر حسب دستورات ارتشی عمل کنند. ولی حکومت ایران که حشد الشعبی را به عنوان نیروی مزدور خود در عراق برپا ساخته، با این اقدام شدیدا مخالفت می ورزد و حاضر به انحلال این گروه نیست. با این همه، ابراز مخالفت رژیم ایران به صورت غیرعلنی بیان شده که اختلاف بین دولت های تهران و بغداد آشکار نگردد.

اگر نقش ارتش عراق در حمله به این قرارگاه درست باشد، احتمال دارد که دولت مرکزی قصد داشته به حکومت ایران و افراد حشد الشعبی هشدار دهد که باید فعالیت خودسرانه خویش را در خاک عراق متوقف سازند.

رسانه های عربی نوشتند که رژیم ایران موشک های بالیستیک را در داخل کامیون های حمل گوشت وارد عراق می کرد تا از آن جا از طریق سوریه به دست حزب الله در لبنان برساند و همچنین شماری از آن ها را خود عراق انبار کند تا بتواند علیه اسرائیل به کار اندازد.

11 دیدگاه‌

 1. چه فرقی دارد کی!! از عراق هم که بعید نیست.
  حکومت خونخار ملاها خوب حشد الشعبی ها را با مال مردم ایران خرس کرده که خود مردم را سرکوب کنند.
  در ضمن خواهشا هی ننویسید “رژیم ایران” و “حکومت ایران”. اسم ایران پاک است. این ها را فقط “رژیم ملاها” یا “حکومت ملاها” بخوانید.

 2. هه.اگه یک نفرایرانی فقط یک نفر خون ازدماغش بیاد همون سپاه خاکشون می‌کنه . کار هرکس بوده باید دولت عراق جوابگو باشد اگر کسی هم کاری می‌کنه واسه امنیت اون کشوره سیاست مداران که دلشون قرصه این مردم عادی اون کشورهستن که اسایش ندارن.ایران مثل امریکانیست باخودش خرابی ویرانی جایی نمی‌برد ازدهن مردم خودش میگیره که همسایگان کشورش ارامش هدیه بده

 3. بجای فکر عاقبت خودش ویا زندگی روزمره مردم کشورش باید حکومت ایران دست از اینگونه پلیدیها وشیطنتها بردارد تا زندگی مردم به حالت عادی برگردد. خوب ظاهر اسلامی داشتن وتزویر وریا و تروریسم صادرکردن همین میشه.

 4. اسراییل هم مانند امریکا خواب زده شده ترامپ میگوید حتما یک پهباد ایران را زده اند چرا اسراییل نباید بگوید ما موشکهای ایران را زده ایم و ایرانی ها را کشته ایم شما هر پادگانی را که میزنید میگویید سپاه را زده ایم پس خواب خوش ببینید و لذت ببرید

 5. سلام
  توهم و خیال اسراییل را برداشته . اگر واقعا کار اسراییل بوده بالطبع باید منتظر عواقبش باشه و خیالش هم راحت که ایران این عمل را بی پاسخ نمی زاره.

 6. دولت غیر مشروع رو بزنید ، دستتونم درد نکنه ، حمایت مردمو نداره این حکومت ، ایناییم که اینجا حرف میزنن خیلیاشون نون خور و جیره خور بدبخت دولتن.

Comments are closed.