چگونه سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل، می تواند مبتلایان به ویروس کورونا را شناسایی کند؟

رئیس سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل قول می دهد که شیوه شناسایی مبتلایان به کورونا، در آن نهاد آرشیو نمی شود و مورد هیچ استفاده دیگری قرار نمی گیرد

یکی از موضوع های جنجال برانگیز در اسرائیل، بحث درباره این موضوع می باشد که سازمان امنیت داخلی اسرائیل موسوم به شاباک، چگونه می تواند در مبارزه با شیوع کورونا در اسرائیل، به وزات بهداشت و دست اندرکاران این مساله نگران کننده یاری برساند؟

در این رابطه، هفته پیش بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فاش ساخت که شاباک دارای امکانات الکترونی بسیار پیشرفته است که می تواند مسیر رفت و آمد هر فردی را با کمک اطلاعاتی که از تلفن دستی او صادر می شود تعیین کند. ولی این واقعیت چگونه می تواند در شناسایی افرادی که به کورونا مبتلا گردیده اند، موثر باشد؟

آگاهان امور می گویند که در تلفن هوشمند، که امروز تقریبا همگان با خود همراه دارند، می تواند در هر لحظه، مکان دقیقی را که فرد در آن جا حضور دارد مشخص کرد.

شاباک از لحظه ای وارد این صحنه می شود، که آزمایش های پزشکی نشان دهد که فردی حامل ویروس کورونا شناخته شده است. از همان لحظه که وزارت بهداشت مشخصات این فرد را به آگاهی سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل برساند، شاباک به بررسی می پردازد و تعیین می کند که در دو هفته گذشته، فرد مبتلا در چه اماکنی بوده، چند دقیقه در آن جا به سر برده و سپس به کدام مکان دیگر رفته است.

پس از گردآوری این اطلاعات، شاباک به بررسی این موضوع می پردازد که در همان روز و ساعت و دقیقه، و در همان مکان، چه افرادی دیگری نیز حضور داشته اند و به مدت چند دقیقه در تماس با فرد مبتلا بوده اند.

این اطلاعات بلافاصله به وزارت بهداشت منتقل می گردد که مسؤولان آن تلفنی با همه این افراد تماس می گیرند و به آن ها پیشنهاد می کنند که خود را به مدت دو هفته قرنطینه کنند و اگر علائم بیماری در آن ها آشکار گردید، بلافاصله خود را به بیمارستان برسانند.

اجرای این شیوه، از آن نظر برای کاهش سرعت شیوع ویروس مهم است که، کورونا در ظرف سه ساعت در فضا می ماند و کسانی که در فاصله ای کمتر از دو متر از فرد مبتلا قرار داشته اند، ممکن است به آن مبتلا گردند. هر فرد مبتلا، ممکن است در آن نقطه چندین نفر دیگر را نیز بیمار سازد.

سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل دارای یکی از پیشرفته ترین سامانه های الکترونی در جهان است که با این شیوه، رفت و آمد هر فردی را در هر لحظه از یمان شناسایی می کند.

این شیوه تا کنون برای مبارزه با ترور فلسطینی به کار گرفته می شد و شاباک می دانست که یک فرد مظنون به فعالیت تروریستی، در هر نقطه از زمان، در کجا به سر می برد و چه افرادی در نزدیکی او هستند. اکنون به دستور دولت، شاباک این توانایی تکنولوژی را در اختیار وزارت بهداشت، به هدف گسترش پیکار با شیوع کورونا قرار می دهد.

ولی برخی نهادهای حقوق بشری اسرائیل همچنان به این ابراز نگرانی ادامه می دهند که اطلاعات گردآوری شده در مورد مسیر حرکت شهروندان و نقاطی که در آن جا حضور داشته اند، ممکن است برای امور اطلاعاتی دیگری نیز مورد سوء استفاده قرار گیرد.

ولی امروز (سه شنبه) رئیس سازمان اطلاعات و امنیت اسرائیل، ناداو ارگمن در مصاحبه های گفت که اطلاعات گردآوری شده، حتی یک لحظه نیز در شاباک یا آرشیوهای آن باقی نمی ماند و بلافصله به وزارت بهداشت منتقل می گردد و از آن پس ارتباط شاباک با این موضوع کاملا قطع می شود.

دولت اعلام کرد که مشاوران ارشد حقوقی با بررسی این موضوع، تائید کرده اند که استفاده از تکنولوژی سازمان امنیت، تضادی با قوانین حقوق بشری ندارد و برای یک هدف انسان دوستانه و حفظ سلامت مردم مورد استفاده قرار می گیرد.