چین به آستان قدس رضوی تجهیزات بهداشتی می دهد، که مورد لزوم بسیاری از نهادهای عمومی ایران است

چین  سه دستگاه پزشکی برای انجام اسکن در مورد افرادی که ممکن است به کورونا مبتلا شده باشند، به “آستان قدس رضوی” اهدا کرد.  این دستگاه که به صورت یک ورودی عمل می کند، کسانی را که می خواهند وارد یک محوطه سربسته شوند باید از وسط آن بگذرند. تقریبا هیچ یک از نهادهای عمومی و حکومتی ایران چنین دستگاهی در اختیار ندارند و معلوم نیست که چرا چین لازم دانسته چنین تجهیزاتی را به یک نهاد ثروتمند و پرقدرت دینی اهدا کند.

اهدای این دستگاه ها از جانب چین به یک نهاد دینی و زیارتگاهی در حالی انجام می شود که بسیاری از ورودی های عمومی و پر اهمیت در ایران فاقد چنین سیستمی می باشند.

وزارت خارجه حکومت اسلامی اعلام کرد سه گیت اسکن‌کننده بهداشتی اهدایی چین به “آستان قدس رضوی” داده می‌شود.تا برای کنترل  سلامت و بهداشت زائرین خراسان رضوی استفاده شود”

وزارت خارجه حکومت اسلامی اعلام کرده این دستگاه‌ها در مبادی ورودی آرامگاه امام هشتم شیعیان مستقر خواهد شد.که با کنترل دمای بدن زائرین و ضدعفونی کردن محیط زیارت را برای زائران آسان و امن می کند.

در حال حاضر  بسیاری از اماکن عمومی در ایران که از آنها به عنوان مهم‌ترین بستر‌ها و زمینه‌های شیوع ویروس کرونا نام برده می‌شود، فاقد چنین گیت‌هایی هستند.

در یک گزارش دیگر در رابطه با کورونا، نهاد حقوق بشری موسوم به هرانا خبر داد که افراد دربند در زندان شیبان اهواز بار دیگر در اعتراض به نگرانی از شیوع کرونا دست به اعتراض زدند و مقامات زندان ملاقات انان را با خانواده هایشان ممنوع کرد..

به گزارش هرانا،خانواده‌هاى تعدادی از زندانیان زندان در اعتراض به بى‌خبرى از وضعیت عزیزان خود در مقابل زندان تجمع کردند.

کریم دحیمی فعال حقوق بشر خبر داده بود که بیش از ۸۰ نفر از فعالان سیاسی و مدنی زندانی در زندان شیبان اهواز پس از اعتراض زندانیان در روز ۱۲ فروردین به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

این زندانیان اکنون به زندان بازگردانده شده و در بند قرنطینه زندانی هستند اما خانواده‌های آنان از وضعیتشان اطلاع ندارند. تعدادی از زندانیان نیز اعتصاب غذا کرده‌اند.

پیشتر نیز تعدادی از زندانیان این زندان و زندان سپیدار اهواز نیز در شلیک ماموران امنیتی کشته شده‌اند.