چین خرید نفت از جمهوری اسلامی را در آستانه تحریم‌های ایالات متحده متوقف کرد

به گزارش وال استریت ژورنال پس از ماه‌ها مقاومت در برابر تحریم‌های ایالات متحده چین اعلام کرد خرید نفت خود از جمهوری اسلامی را قطع میکند.

این اقدام پس از افزایش تولید نفت توسط عربستان سعودی که کاهش قیمت‌ها را به دنبال دارد صورت گرفته است.

این تصمیم چین به عنوان اولین خریدار نفت ایران باعث می شود که ایالات متحده با اعمال تحریم‌های اقتصادی فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی وارد کند.

بانک کونلون متعلق به شرکت ملی نفت چین نیز اعلام کرده است که از روز سیزدهم آبان تراکنش های تجاری خود با جمهوری اسلامی را قطع خواهد کرد.

پس از اینکه در ماه اردیبهشت پرزیدنت ترامپ از توافق هسته ای موسوم به برجام خارج شد تحریم‌های تعلیق شده بازگشته و دور اول تحریم ها از روز پانزدهم مرداد سال جاری اجرایی شد و قرار است دور دوم تحریمها از روز سیزدهم آبان برابر با چهارم نوامبر اجرایی شود که تحریم نفت و سیستم بانکی جمهوری اسلامی را هدف قرار میدهد.

دولت ایالات متحده آمریکا در ماه‌های گذشته تمام توان دیپلماتیک خود را صرف این امر کرد که پس از اجراشدن تحریم صنعت نفت ایران فروش نفت ایران را به صفر برساند.

در روزهای گذشته وزیر خزانه داری آمریکا استیون منوچین اعلام کرد که پس از اجرایی شدن تحریم نفت در روز چهارم نوامبر فروش نفت ایران به صفر خواهد رسید.

او همچنین اعلام کرد که ارتباط سوئیفت( سیستم بانکی جهانی) با جمهوری اسلامی قطع خواهد شد مقامات جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده اند که ایالات متحده قادر نخواهد بود که فروش نفت ایران را به صفر برساند.

در روزهای اخیر گزارش‌هایی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی می‌خواهد نفت خود را از طریق صادر کردن آن به روسیه و تصفیه آن در پالایشگاه های نفت این کشور روانه بازارهای جهانی سازد منتشر شد.

آگاهان بر این باور هستند که در صورت عملی شدن این گزارش دولت آمریکا به راحتی میتواند  از طریق ماهواره نقل و انتقالات را ردیابی و رصد کند.