چین در دو ماه گذشته، خرید نفت از ایران را در مقایسه با سه ماه پیش چهل درصد افزایش داده است

چین در دو ماه گذشته، خرید نفت از ایران را در مقایسه با سه ماه پیش چهل درصد افزایش داده است

خبرگزاری رویترز گزارش داد که علیرغم تحریم های آمریکایی، صادرات نفت خام ایران به چین نه تنها کاهش نیافته، بلکه روزانه ۲۴۰ هزار بشکه افزایش یافته است. رویترز نوشت: در حالی که سه ماه پیش صادرات نفت ایران، روزی ۵۴۱ هزار بشکه بود، در دو ماه اخیر به ۷۸۹ هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده است. .

چین یکی از خریداران عمده نفت ایران در آسیا محسوب می شود.  با این همه، برخی از شرکت‌های چینی از معاملات خود با ایران، از ترس مجازات‌های مالی احتمالی آمریکا پرهیز می کنند. .

در گزارش رویترز آمده است که وزارت خارجه چین، دو ماه پیش در نامه ای به طور رسمی به تصمیم اخیر آمریکا برای تمدید نکردن معافیت فروش نفت تهران به پکن اعتراض کرده بود .

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت ایران، با توجه به شرایط بد اقتصادی ایران و نیاز شدید مردم به کالاهای اساسی و ضروری زندگی ، برای دور زدن تحریم ها در سفر های زنجیره ای اش به کشورهای آسیایی و از جمله هند، ژاپن، چین، روسیه ، ترکمنستان و پاکستان تلاش دارد که بتواند مقدار بیشتری نفت ایران را بفروشد .

پرزیدنت ترامپ ، دو ماه پیش در بیانیه‌ای اعلام کرد ه بود که  معافیت موقت در مورد خرید نفت ایران را که پیشتر به ۸ کشور ایتالیا، تایوان، ترکیه، ژاپن، چین، کره جنوبی، هند و یونان داده بود ، تمدید نمی کند.

بالا رفتن میزان فروش نفت ایران به چین، نادیده گرفتن تحریم های ایالات متحده محسوب می شود و هنوز مشخص نگردیده که دولت واشنگتن به چه اقدامات تنبیهی علیه نهادهای اقتصادی چین در این رابطه دست خواهد زد.