ژاپن: پیشنهاد ایالات متحده را برای پیوستن به نیروی بین المللی کشتیرانی مورد بررسی قرار دادیم

وزیر دفاع ژاپن، در دیدار با وزیر دفاع آمریکا گفت:  کشورش موضوع ایفای نقش در تنگه هرمز را بررسی خواهد کرد

وزیر دفاع ژاپن اعلام کرد که آن کشور در حال بررسی پیوستن به ائتلاف نظامی امریکا در تنگه هرمز و باب المندب است . ایالات متحده  از ژاپن خواست به ائتلاف نظامی در خلیج فارس بپیوندد.

ارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، از ژاپن خواسته‌است که برای تأمین امنیت کشتی‌رانی در خلیج فارس به ائتلاف نظامی امریکا  بپیوندد و گفت: هر کشوری که علاقه‌ای به آزادی کشتی‌رانی (در خلیج فارس) دارد، واقعاً باید موضوع پیوستن به ائتلاف نظامی را مد نظر قرار دهد.

پرزیدنت ترامپ،پیشتر اعلام کرده بود که هر یک از کشورهای جهان باید مسئولیت حمایت و حفاظت از کشتی های نفتکش خود را در آب های خلیج فارس برعهده گیرند.

۹۱ درصد نفت چین، ۶۲ درصد نفت ژاپن و مواد سوختی بسیای از کشورهای دیگر از تنگه هرمز می گذرد.

وزیر دفاع ژاپن، در دیدار با وزیر دفاع آمریکا گفت:  کشورش موضوع ایفای نقش در تنگه هرمز را بررسی خواهد کرد وی به نقل از شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن گفت:  با مد نظر قرار دادن روابط ژاپن با آمریکا و ایران، دربارهٔ این موضوع تصمیم خواهد گرفت.

در جریان سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به  ایران و دیدار با علی خامنه‌ای، ، همزمان با این دیدار از سوی گروه های تحت حمایت سپاه پاسداران به دو نفتکش  در آب‌های عمان حمله شد که مقصد آنها ژاپن بود.آمریکا، عربستان و بریتانیا و آلمان اظهار داشتند که تمام شواهد در باره این حادثه علیه ایران است.

بریتانیا، اسرائیل ، هند ، کره جنوبی و سایر متحدان حوزه خلیج فارس  رسماً اعلام کرده‌اند که به این ائتلاف می‌پیوندند، اما آلمان مخالفت خود را اعلام کرده است.