ژنرال اسرائیلی: سایست های ترامپ در برابر ایران، ممکن است اسرائیل را به جنگ بکشاند

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل (چپ) در کنار خامنه ای که اسرائیل را به نابودی تهدید می کند

رئیس پیشین رکن اطلاعات در ستاد ارتش اسرائیل ابراز نگرانی می کند که ممکن است سیاست های کنونی پرزیدنت ترامپ در خاورمیانه، ممکن است اسرائیل را به آستانه جنگ بکشاند. ژنرال نیروهای ذخیره عاموس یادلین که یکی از کارشناسان برجسته امور امنیتی در اسرائیل محسوب می شود، در ادامه ارزیابی خود توضیح داد که فشار پرزیدنت ترامپ بر حکومت ایران، ممکن است موجب شود که رژیم اسلامی همه توان خود را متوجه تولید جنگ افزار اتمی سازد و در چنین صورتی اسرائیل چاره ای نخواهد داشت جز آن که در صدد انهدام این توان برآید و یک جنگ تمام عیار به راه افتد.

رئیس پیشین رکن اطلاعات ستاد ارتش، این ارزیابی خود را در یک همایش پِژوهشی در دانشگاه تل آویو بیان داشت که موضوع آن جنگ سایبری و امنیت ملی بود.

ژنرال ذخیره عاموس یادلین، در سخنرانی خود ارزیابی کرد که موفقیت در تماس های ایالات متحده و کره شمالی در مورد برچیدن همه امکانات اتمی و موشکی دولت پیونگ یانگ، ممکن است علی خامنه ای را به واکنش معکوس وادارد و او را مصمم سازد که به غنی سازی اورانیوم، و سپس تولید بمب هسته ای باز گردد.

خامنه ای هفته پیش دستور داد که آژانس اتمی ایران برای ازسرگیری غنی سازی آماده شود، ولی در عین حال، درخواست برخی از مقامات رژیم را برای راه اندازی دوباره تاسیسات فُردُو رد کرد.

برخلاف ارزیابی بسیاری از کارشناسان دیگر، ژنرال یادلین گفت که وی مطمئن نیست که برقراری دوباره تحریم ها، روی حکومت ایران تاثیر گذاشته و موجب تغییر سیاست های آن شود. دیگران می گویند که خروج شرکت های عمده بین المللی از ایران و تلاش برای کاهش درامد ایران از فروش نفت، یک بحران اقتصادی عمده در ایران ایجاد کرده که روز به روز شدیدتر می شود و معلوم نیست که حکومت تا کی می تواند در برابر آن دوام آورد.

ژنرال یادلین گفت که اگر برقراری دوباره تحریم ها بی نتیجه بماند، سودی عاید جامعه بین المللی نخواهد شد، و اگر موثر باشد، خامنه ای یا باید به سر میز مذاکره باز گردد و یا آن که دستور دهد همه فعالیت های اتمی از سر گرفته شود.

او ارزیابی کرد که رژیم ایران ممکن است راه دوم را برگزیند، یعنی به برنامه های هسته ای باز گردد و تلاش خود را برای رسیدن به بمب اتمی از سرگیرد.

ژنرال یادلین پس از این توضیحات خود، خطاب به پریدنت ترامپ و بنیامین نتانیاهو پرسید: درچنین صورتی، آیا شما می دانید که به کجا می روید و چه چیزی در انتظار خواهد بود؟

یک دیدگاه

Comments are closed.