ژنرال اسرائیلی: «فعلا تهدید رژیم ایران برای اسرائیل جدی است، اما با دستیابی به سلاح اتمی، موجودیتی می‌شود»

ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل

ژنرال گادی آیزنکوت، رئیس پیشین ستاد مشترک ارتش اسرائیل، در گفتگو با نشریه اورشلیم پست گفت: «ایران بدون سلاح هسته ای، تهدیدی اساسی برای اسرائیل است، اما در صورت دستیابی به سلاح اتمی، تهدید رژیم ایران، موجودیت اسرائیل را هدف قرار خواهد داد. به همین دلیل، اسرائیل باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از رسیدن رژیم ایران به این نقطه انجام دهد.»

به نوشته اورشلیم پست، گرچه ممکن است این دیدگاه بحث انگیز به نظر نرسد، اما دیدگاه بسیار متفاوت آیزنکوت در مورد جمهوری اسلامی و نحوه تعامل اسرائیل با آمریکا علیه رژیم تهران، برخلاف رویکرد بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین می‌باشد.

آیزنکوت از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل بود. او اخیرا با وضوح بیشتری نسبت به زمانی که یونیفورم بر تن داشت، درباره تفاوت دیدگاههای خود در مورد چالشهای اصلی امنیتی پیش روی اسرائیل، سخن می راند.

به باور او، اگر رژیم تهران هنوز به تهدید موجودیتی علیه اسرائیل تبدیل نشده است، پس درگیری علنی اسرائیل با آمریکا درمورد رویکردهای متفاوت دو کشور برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای در آینده، اقدام اشتباهی است.

رئیس سابق ستاد مشترک ارتش اسرائیل، فکر می‌کند که اورشلیم باید همچنان پیگیرانه و فعالانه برای خنثی کردن سیاست‌های توسعه طلبانه حکومت ایران در منطقه و تلاش‌ هایش برای دستیابی به سوی سلاح هسته‌ای، تلاش کند.

او گفت: «طی سالها، تواناییهای بسیار چشمگیری [توسط اسرائیل علیه برنامه اتمی ایران] ایجاد شد و عملیاتهای اساسی برای ناامید کردن و جلوگیری از دست یابی رژیم ایران [به سلاح هسته‌ای] وجود دارد که دستاوردهای بزرگی به ارمغان آورده است و اینها باید ادامه یابد.»

به باور ژنرال آیزنکوت، بهتر است دولت اسرائیل به جای علنی کردن مواضع خود، بیشتر در پشت پرده با دولت جو بایدن در مورد بازگشت ایالات متحده به برجام و جلوگیری از دست یابی رژیم ایران به سلاح اتمی سیاست‌های خود را بیان کند.