ژنرال کوخاوی در دیدار با مشاور امنیتی کاخ سفید، یکبار دیگر خطرات اتمی و موشکی رژیم ایران را برشمرد

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل آویو کوخاوی که در واشنگتن به سر می برد، در دیدار با جیک سالیوان مشاور امور امنیتی ملی کاخ سفید، یک بار دیگر نگرانی دولت اورشلیم را در مورد برنامه های اتمی و موشکی رژیم ایران بیان داشت و خواهان آن گردید که برای متوقف ساختن این برنامه ها، ایالات متحده و دیگر کشورهای جامعه بین المللی به اقدامات لازم دست بزنند.

دیدار با جیک سالیوان، حلقه دیگری از رشته گفتگوهای گسترده ای بود که ژنرال کوخاوی در روزهای اخیر با مقامات ارشد آمریکایی انجام داده است.

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل روز یکشنبه (چهار روز پیش) وارد واشنگتن شد و از جمله با رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایالات متحده و وزیر دفاع آن کشور دیدار و به تفصیل گفتگو کرد.

ژنرال کوخاوی با این ماموریت به واشنگتن فرستاده شده که همه جوانب خطرات ناشی از ادامه فعالیت های خرابکارانه رژیم ایران در منطقه، و به ویژه علیه اسرائیل را برای مقامات آمریکایی تشریح کند.

یکی دیگر از موضوع های مهمی که رئیس ستاد کل با میزبانان آمریکایی خود در میان گذاشت، قدرت گرفتن گروه تروریستی حماس و جهاد اسلامی در غزه بود که معلوم می شود موشک های پیشرفته تری را از رژیم ایران دریافت کرده اند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که ژنرال کوخاوی راه هایی را برای جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران، به مقامات آمریکایی ارائه کرده است. او در این باره توضیحات بیشتری نداد، ولی ممکن است این برنامه، از جمله شامل حمله هوایی، خرابکاری از داخل و یک رشته عملیات دیگر باشد.

آگاهان می گویند: علیرغم بیست سال تلاش برای متوقف ساختن برنامه های اتمی رژیم ایران، که اکثرا به اسرائیل نسبت داده شده، این پروژه همچنان ادامه دارد و رژیم ایران به آستانه ساخت بمب هسته ای، بسیار نزدیک گردیده است.

وزیر دفاع اسرائیل نیز سه هفته پیش از واشنگتن دیدن کرد و همین

موضوع ها را با مقامات آمریکایی در میان گذاشت.

ارزیابی می شود که همه این تلاش ها هنوز نتوانسته بر تصمیمات ایالات متحده برای ادامه گفتگوها با رژیم ایران تاثیرگذار باشد. ولی در اورشلیم ارزیابی می شود که اسرائیل مایوس نخواهد شد و نفتالی بنت نخست وزیر جدید و یائیر لپید وزیر خارجه همچنان به تلاش ادامه خواهند داد و ممکن است در روزها یا هفته های آینده به ابتکارات بیشتری در این زمینه دست بزنند.

پرداختن رژیم ایران به غنی سازی شصت درصدی و همچنین جلوگیری از ادامه کار بازرسان آژانس بین المللی، نگرانی شدید اسرائیل را برانگیخته است. این نگرانی در سخنان رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی نیز بازتاب یافت، ولی هنوز برای متوقف ساختن آن، اقدام  موثری انجام نشده است.