ژنزال آیزنکوت رئیس کل ستاد: ایران از بهای رویارویی با اسرائیل اگاه است

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در یک مصاحبه گفت: تردیدی ندارد که سران حکومت اسلامی ایران از بهای سنگینی که ممکن است در صورت رویارویی با اسرائیل بپردازند آگاه هستند.

ژنرال گادی آیزنکوت که به مناسبت فرارسیدن عید پسح (عید آزادی و بهار یهودیان) به پرسش های چهار تن از خبرنگاران روزنامه اسرائیلی معریو پاسخ می گفت، دیدگاه های خود را در مورد یک رشته مسائل منطقه ای و بین المللی و به ویژه احتمال درگیری با ایران، اوضاع سوریه و آینده خاورمیانه بیان کرد.

خبرنگاران یادآور شدند که مقامات اسرائیل و ایالات متحده، و از جمله شخص پرزیدنت ترامپ و همچنین بنیامین نتانیاهو گفته اند که جلوی اتمی شدن حکومت ایران را خواهند گرفت. از دیدگاه رئیس ستاد کل ارتش دفاعی اسرائیل، چگونه می توان این هدف را تامین کرد؟

ژنرال آیزنکوت که زاده کشور مراکش است، در پاسخ گفت: «پرسش در این است که کدام شیوه می تواند موثرتر باشد. در حال حاضر سخن از آن است که آیا برجام یک توافق خوب و یا یک قرارداد بد است. همگان در این ارزیابی مشترکند که برجام به حد کافی یک توافق خوب محسوب نمی شود و حفره هایی دارد که باید پر شود. در هر حال، این بحث موجب تغییر شیوه های راهبردی شده است. نهادهای بین المللی وارد جریان شده اند و این امر موجب می گردد که برنامه های اتمی حکومت ایران بین ۱۲ تا ۱۴ سال به تعویق افتد. در آن هنگام نیز ما متوجه خواهیم شد که هنوز لیوان نیمه خالی است. همگان در این ارزیابی توافق دارند که هدف رژیم ایران رسیدن به توان تولید بمب هسته ای می باشد. تصمیم کنونی آنان این است که فعلا برای مدتی، این جریان را به تثویق بیاندازند».

ژنرال آیزنکوت در ادامه سخنان خود گفت: «اکنون پرسش آن است که آیا تعیین مهلت توسط پرزیدنت ترامپ (۱۲ ماه مه) برای ایجاد تغییرات در برجام  و افزایش فشارهای بین المللی، موجب تقویت بازرسی و نظارت بر برنامه های اتمی ایران خواهد شد؟ برجام یک توافق دوطرفه نیست، بلکه پنج عضو دائم شورای امنیت در آن دخالت دارند و آلمان را نیز به آن ها باید افزود. بنابراین، نمی توان که یک راه حل “ببُر و بدوز” وجود داشته باشد».

رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل در این مصاحبه به خطراتی نیز اشاره کرد که استقرار دائم افراد سپاه پاسداران در سوریه ممکن است برای امنیت اسرائیل به وجود آورد.

او در نتیجه گیری از مسائلی که به درگیری حکومت ایران با اسرائیل مربوط می شود، گفت که حکومت ایران خوب می داند که این امر با چه قیمتی برای آنان تمام خواهد شد.

ژنرال آیزنکوت در پاسخ به پرسشی تائید کرد که رئیس شورای امنیت ملی اسرائیل، مئیر بن شیتریت، چندی پیش یک دیدار غیرعلنی با امیر محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی داشته است.

مقامات اسرائیلی تا کنون بارها از یک رشته همکاری های پنهان با عربستان سعودی سخن گفته اند. ولی این نخستین بار است که یک مقام رسمی اسرائیل، در سطح رئیس ستاد کل ارتش، انجام چنین دیدار در سطح بالا بین مقامات دو کشور را مورد تائید قرار می دهد.

2 دیدگاه‌

  1. کاملا واضح است که سردمداران حکومت ایران هیچگاه جرات تعرض به خاک اسرائیل را به خود نمیدهند و همه این شعارها شوی تبلیغاتی آنهاست و کاملا به این حقیقت ایمان دارند که اگر غلطی از آنها سر بزند ، اسرائیل و هم پیمانانش نسل حکومت ایران را برای ابد از زمین محو خواهند کرد و ما ایمان داریم و همچنین خود رهبران ایران نیز باور دارند که اسرائیل ابدی است و حکومت ایران رفتنی

Comments are closed.