کابینه جدید اسرائیل خود را برای گرفتن رای اعتماد در نشست یکشنبه پارلمان آماده می سازد

سه روز مانده به برگزاری نشست ویژه پارلمان اسرائیل که قرار است در آن، به کابینه جدید رای اعتماد داده شود، هنوز همه توافقنامه های لازم بین احزاب ائتلافی امضا نشده است. ولی دست اندرکاران، از این وضع نگران نیستند و اختلاف نظرها را جزیی می دانند و آن را “چانه زنی های لحظه آخر” توصیف می کنند.

رئیس کنونی پارلمان اسرائیل شامگاه روز یکشنبه را برای برگزاری نشست ویژه و اجرای آئین رای اعتماد تعیین کرده که این امر نشان می دهد که جناح بنیامین نتانیاهو از تاثیرگذاری به هدف به بن کشاندن کابینه آینده، نا امید شده است.

حزب لیکود امیدوار بود بتواند دست کم دو تن از شخصیت های حزب راستگرای نفتالی بنت را به سوی خود بکشاند و کابینه آینده را از اکثریت لازم بیاندازد. ولی این تلاش نیز ناکام ماند.  یکی از این تلاش ها، تحریک احزاب مذهبی و اولترا ارتدوکس علیه حزب راستگرای یِمینا به رهبری بنت بود. سران احزاب مذهبی رفتار بنت را در پیوستن به کابینه ای که احزاب کارگری و چپ و عربی نیز در آن عضویت دارند، بسیار خطرناک توصیف کرده بودند.

ولی پس از آن که موضوع برپایی چنین کابینه ای، تقریبا قطعی شده است، اکنون خبر می رسد که شماری از احزاب مذهبی، به تماس های غیرعلنی پرداخته اند تا شاید با دولت آینده همکاری کنند و در مقابل، از بودجه های کلان برای ادامه فعالیت های دینی و آموزشی خود برخوردار باشند.

در گزارش دیگری آمده است که سران حزب لیکود، که تقریبا متقاعد گردیده اند که از جناح قدرت، به جناح اپوزیسیون انتقال می یابند، اکنون در اندیشه آن هستند که چگونه خود را با موقعیت جدید وفق دهند. برخی از آن ها ممکن است از سیاست کناره گیری کنند. شخصیت هایی نیز در داخل حزب لیکود وجود دارند که ممکن است کوتاه مدتی پس از به وجود آمدن این وضع تازه، خواهان برکنار کردن نتانیاهو از رهبری حزب باشند.