کابینه محدود امنیتی اسرائیل روز یکشنبه تشکیل جلسه می دهد تا ببیند که با بحران و تعرض از غزه چه می توان کرد

کابینه امنیتی اسراییل درباره بادبادک های آتش زا تشکیل جلسه میدهد

ادامه بحران در خط مرزی اسرائیل با غزه موجب شد که نخست وزیر سفر رسمی خود به کشور کلمبیا را باطل سازد. در روزهای اخیر مساله هوا کردن بادبادک ها و بالون های آتش زا از غزه به سوی خاک اسرائیل به یک مشکل بزرگ مبدل شده که ممکن است آتش جنگ را شعله ور سازد.

کابینه محدود سیاسی – امنیتی اسرائیل روز یکشنبه (پس فردا) تشکیل جلسه می دهد تا به جمع بندی اوضاع بپردازد و احتمالا تصمیماتی را در مورد غزه اتخاذ کند.

روز گذشته در یکی از مزارع اسرائیلی پیرامون غزه یک پرنده شکاری شناسایی شد که فلسطینیان مواد قابل انفجار به پای او بسته بودند تا به این وسیله بتوانند به جان اسرائیلیان آسیب برسانند.

امروز (آدینه) سازمان های ترور در غزه به افراد خود دستور داده اند که دوباره در کنار مرز اسرائیل گرد آیند و به اغتشاش دست بزنند و موجب درگیری با نیروهای اسرائیلی شوند. این آشوب ها معمولا از ساعات بعدازظهر و در پایان نماز جمعه آغاز می شود.

اسرائیل هشدار داده بود که از این پس هوا کنندگان بادبادک ها هدف قرار گرفته و هلاک خواهند شد. ولی آگاهان سیاسی می گویند که اسرائیل این هشدار خود را عملی نساخته، زیرا اکنون مدتی است که هوا کردن بادبادک ها از داخل ساختمان های مسکونی صورت می گیرد و آسیب رساندن به عاملان  آن کار ساده ای نیست.

اسرائیل از روز گذشته واردات سوخت و بنزین به غزه را ممنوع ساخته تا شاید سرکردگان حماس از تعرض بادبادکی دست بردارند.

دیروز نیز نوزده آتش سوزی در نواحی جنوبی اسرائیل رخ داد که تیم های آتش نشانی آن ها را فرو نشاندند.

برخی آگاهان سیاسی می گویند که ممکن است اسرائیل مایل به بحرانی تر کردن احتمال جنگی نباشد، زیرا هم اکنون در قاهره گفتگوهایی بین سران حماس و مقامات مصری جریان دارد. همچنین معاون سرکرده حماس، به نام صالح العَروری از طریق خاک اسرائیل وارد غزه شده تا همراه با سرکردگان محلی، درباره مسائل تصمیم گیری  انجام شود. اسرائیل قول داده بود که هنگام عبور العروری به غزه، آسیب جانی به او وارد نخواهد آمد. تا تحت شرایطی، تعرض علیه اسرائیل متوقف شود و بتوان به آبادانی غزه پرداخت.

همچنین، تماس هایی بین دو جناح مُتِنازِع فلسطینی، برای ایجاد آشتی بین حماس و فتح جریان دارد که اسرائیل نمی خواهد بر آن تاثیر گذار باشد. انتظار آن است که اگر این دو جناح بتوانند آشتی کنند، تعرض از غزه متوقف گردد و یا کاهش یابد. ولی اگر گفتگوهای آشتی دوباره به بن بست برسد، ممکن است اوضاع تا حد انفجار بحرانی شود.

بادبادک های آتش زا به مشکلی برای دولت و مردم اسراییل تبدبل شده

یک دیدگاه

  1. ایجاد بحران در غزه یکی از دامهای همیشگی جمهوری اسلامی برای اسرائیل است و بهتر است که اسرائیل از افتادن چندباره در این دام پرهیز نماید.
    هزینه های سنگین نظامی، تبلیغاتی، بین المللی و… برای بریدن شاخه ای که ریشه آن (جمهوری اسلامی) محکم و سرپا است، کاری عبث و بیهوده میباشد؛ و هدف سرگرم کردن اسرائیل است تا با ریشه درخت کاری نداشته باشد.
    راکتهای ضعیف و بادکنک های آتشزا حماس هرچند موجب مزاحمت و خسارات مادی است اما هرگز خطری جدی و حیاتی برای اسرائیل ایجاد نکرده و نمیکند.
    بهتر است که این حملات در داخل اسرائیل برجسته نشود و (با اندکی سانسور) افکار عمومی را به آن مشغول نکرد و با راهکارهای محلی و صبوری با این مساله کنار آمد.
    اسرائیل باید تمام همت و توان خود را برای بریدن ریشه این مزاحمت (جمهوری اسلامی) حفظ نموده تا به راه حل پایدار برای این مشکل نیز برسد.

Comments are closed.