کابینه محدود سیاسی – امنیتی دولت اسرائیل تشکیل جلسه داد. هشدار آمریکا به اسرائیل: سکوت کنید

کابینه محدود سیاسی – امنیتی اسرائیل، امروز (یکشنبه) در حالی برای بررسی تنش جنگی با رژیم ایران تشکیل جلسه داد، که برخی رسانه ها نوشته اند که ایالات متحده از اسرائیل خواستار گردیده از بیان مطالبی درباره انفجار اخیر در شبکه برق رسانی نطنز خودداری ورزد و از هشدارهای خود نسبت به حکومت ایران و نگرانی از احتمال سازش پرزیدنت بایدن با خامنه ای دست بردارد.

اسرائیل که در گذشته همیشه امور نظامی و امنیتی خود و نقشه های لازم را محرمانه نگاه می داشته، در دو ماه اخیر به سیاست علنی روی آورده و حتی به طور غیرمستقیم به پرزیدنت بایدن هشدار داده که اگر بخواهد با رژیم ایران کنار آید و موفق نشود برنامه های اتمی و موشکی رژیم را متوقف سازد، اسرائیل ممکن است خود به طور مستقیم وارد عمل شود و از امنیت خویش دفاع کند. این هشدار در سخنان ده روز پیش بنیامین نتانیاهو کاملا آشکار بود.

اکنون کابینه محدود اسرائیل باید بررسی کند که زیر این فشار و هشدار دولت پرزیدنت بایدن چگونه باید رفتار کند.

این کابینه، از شماری از وزیران احزاب ائتلافی برپا گردیده و در جلسات محرمانه خود به بررسی دقیق اوضاع نظامی و امنیتی پرداخته و تصمیم گیری می کند.

با آن که نشست های این کابینه و مسلما تصمیمات آن جنبه کاملا محرمانه دارد، دولت اسرائیل این بار تصمیم گرفت موعد برگزاری آن را علنی سازد و از آن به عنوان هشداری دوباره نسبت به حکومت ایران و دولت پرزیدنت بایدن بهره برداری کند. ولی اکنون خبر می رسد که دولت کنونی آمریکا مایل نیست رهبران اسرائیل بیش از این زبان به سخن بگشایند.

آگاهان سیاسی می گویند که از دیدگاه پرزیدنت بایدن، امکان گفتگو با ایران، به مرحله حساسی رسیده و هرگونه اظهارات جنگی و هشدارهای نظامی اسرائیل ممکن است موجب اخلال شود.

اسرائیل و عربستان از پرزیدنت بایدن خواسته بودند که این دو کشور را به طور جاری در جریان روند گفتگوها قرار دهد. ولی از قرائن چنین برمی آید که دولت پرزیدنت بایدن، در این مرحله، خواست دو کشور را نادیده گرفته و اطلاعاتی به آن ها نمی دهد.

برخی محافل سیاسی آمریکایی می گویند که زمان انفجار شبکه برق رسانی تاسیسات نطنز به شیوه ای از جانب اسرائیل تعیین شده بود که در آستانه مذاکرات برجامی وین، حکومت ایران را چنان خشمناک سازد که میز مذاکرات را ترک گوید.

روزنامه کیهان تهران که قاطعانه با آغاز مذاکرات مخالفت ورزیده و اکنون نیز خواهان قطع آن است، در مقاله اساسی روز گذشته خود (شنبه) خواهان آن شده بود که رژیم ایران در واکنش به انفجار نطنز کوره اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل را منفجر کند.