کاخ سفید اعلام کرد: به زودی  پنج کشور دیگر منطقه به توافق عادی سازی روابط با اسرائیل می پیوندند

مارک میدوز، رئیس دفتر کاخ سفید گفت که پنج کشور دیگر پس از امضای توافق‌نامه‌های امارات متحده عربی و بحرین در این هفته، به طور جدی توافق عادی‌سازی روابط با اسرائیل را پذیرفته و در حال بررسی هستند.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: مارک میدوز به اسامی این کشورها اشاره نکرده است  ولی احتمال دارد عمان که سفیرش در مراسم روز سه‌شنبه در کاخ سفید حضور داشت، یکی از این کشورها باشد.

گفته شده است که قطر نیز مایل به پیوستن به این توافق است.

شیخ مشعل بن حمد آل ثانی، سفیر قطر در واشنگتن  نیز گفته است: «اگر شرایط مناسب باشد و تعهد به راه حل دو کشور بین اسرائیل و فلسطینی ها وجود داشته باشد قطر هیچ مخالفتی با عادی سازی روابط با اسرائیل ندارد».

این در حالی است که پیشتر پرزیدنت ترامپ،  در مورد توافق کشورهای دیگری برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل پس از توافق امارات متحده عربی و بحرین خوشبینانه صحبت کرده بود.

در ادامه این خبر به نقل از یک مقام رسمی تشکیلات خودگردان فلسطین آمده است که  پنج کشور اسلامی در نوبت عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند.

احمد مجدلانی، وزیر کار و امور اجتماعی تشکیلات خودگردان فلسطین روز گذشته (پنجشنبه) در گفتگو با شبکه رادیویی عرب‌زبان «مکان» اسرائیل گفت که این کشور در حال مذاکره با چندین کشور عربی و مسلمان برای عادی‌سازی روابط با آنهاست. مجدلانی ضمن نام بردن از عمان، سودان، جزایر قمر (کومور)، جیبوتی و موریتانی گفت که این کشورها در حال انجام مذاکرات عادی‌سازی روابط هستند.

پرزیدنت ترامپ نیز پیشتر خبر داده بود که  به زودی پنج کشور دیگر نیز قصد دارند مانند امارات متحده عربی و بحرین روابط دیپلماتیک خود را با اسرائیل برقرار کنند. در هفته‌های اخیر از عمان و سودان به عنوان کشورهایی که به طور جدی در پی رابطه با اسرائیل هستند یاد شده است.

روزنامه اسرائیلی جروزالم‌پست، در این باره نوشته است که مجدلانی در عین حال به رادیو مکان گفته است: «این نگرش که صلح با اعراب بدون صلح با فلسطینی‌ها می‌تواند محقق شود، توهم است».