کاخ سفید اعلام کرد سفیر ترکیه در واشنگتن با جان بولتون گفتگو کرده است

طی هفته‌های اخیر موضوع محاکمه کشیش آمریکایی ۵۰ ساله باعث تشدید تنش میان دو کشور شده است

کاخ سفید اعلام کرد سفیر ترکیه در واشنگتن با جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره روابط دوجانبه و همچنین موضوع کشیش آمریکایی زندانی در ترکیه گفتگو کرده است.

سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید گفت: به دنبال درخواست سفیر ترکیه جان بولتون با وی  در کاخ سفید دیدار کرد. آنها در خصوص تداوم حبس کشیشان آندرو جانسون و وضعیت روابط ترکیه و آمریکا بحث و گفتگو کردند.

به گزارش رویترز مقام‌های آمریکایی می‌گویند به رغم  برخی گمانه‌زنی‌ها هیچ‌گونه تاریخی برای آزادی آندرو جانسون تعیین  نشده است.

آمریکا محاکمه کشیش برانسون را ناعادلانه خوانده و گفته است تداوم این بازداشت غیر قابل قبول است. آندرو جانسون درپی  کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی و تروریزم و ارتباط با شبکه فتح الله گولن روحانی تبعیدی ترک و گروه‌های شورشی کرد  بازداشت شده است.

آمریکا عبدالحمید گل وزیر دادگستری و سلیمان سویلو  وزیرکشور ترکیه را به خاطر نقششان در بازداشت آقای برانسون مورد تحریم قرار داده و تعرفه وارداتی برای فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه را دوبرابر کرده است.

اردوغان رئیس جمهوری ترکیه می گوید آمریکا از پشت به ترکیه که متحد آمریکاست خنجر زده است به گزارش رویترز ارزش پول ملی ترکیه طی یک سال گذشته درحد  چشمگیری سقوط کرده و دوشنبه دیروز چون اقدامات بانک مرکزی ترکیه نتوانست اعتماد سرمایه‌گذاران را جذب کند سقوط ارزش لیر در برابر دلار ادامه داشت وبه بهای لیر رقم بی‌سابقه ۷.۲۴ لیر در مقابل هر دلار آمریکا را رسید