کاخ سفید می گوید:مایک پمپئو در مورد برنامه و روند غیر اتمی شدن کره شمالی به پیونگ یآنگ سفر کند.

کاخ سفید ایالات متحده اعلام کرده است که وزیر خارجه آن کشور برای دستیابی به توافقی در مورد برنامه و روند غیر اتمی شدن کره شمالی به پیونگ یآنگ سفر کند.

طی روزهای گذشته شماری از رسانه ها در ایالات متحده به نقل از مقام های آمریکایی از تلاش کره شمالی برای فریب واشنگتن خبر دادند.مایک پمپئو روز پنجشنبه رای کره شمالی می‌شود این سفر پس از آن صورت می‌گیرد که مشاور امنیت ملی آمریکا اعلام کرد: دولت اوبرای برچیدن سلاح های کشتار جمعی و حتی موشک های بالستیک کره شمالی برنامه ای تدوین کرده که در بازه زمانی یک ساله قابل اجراست.

سارا ساندرز سخنگوی کاخ سفید با اعلام رسمی موضوع رسمی سفر آقای پمپئو به پیونگ یانگ گفت: آمریکا در جریان مذاکرات با کره شمالی در حال پیشرفت است.

وزیر خارجه ایالات متحده پس از پیونگ یانگ توکیو می رود تا با مقام های کره جنوبی و ژاپن نیز گفتگو کند. یک روز پیش از این رسانه های کره جنوبی گزارش داده بودند که مقام‌های آمریکایی و کره شمالی در روستایی واقع در منطقه حائل میان دو کشور دیدار و در مورد سرفصلهای سفر پمپئوبه پیونگ‌یانگ گفتگو کردند.

وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه تایید کرد که سانگ کیم دیپلمات با تجربه ایالات متحده در شرق آسیا که در حال حاضر در فیلیپین سفیر است در این دیدارها حضور داشته است.

تحولات اخیر در حالی صورت می گیرد که شماری از رسانه ها از جمله واشنگتن‌پست -شبکه خبری ان‌بی‌سی و خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقام های دولتی و امنیتی آمریکا گزارش هایی مبنی بر تلاش کره شمالی برای پنهان‌کاری و فریب  واشنگتن منتشر کردند.

روزنامه واشنگتن‌پست نهم تیرماه به نقل  از شماری از مقام‌های امنیتی ایالات متحده گفته بود: کره شمالی نه تنها قصد ندارد به طور کامل از زرادخانه هسته ای خود بگذرد بلکه در حال جستجوی روش‌هایی است که بتواند بخشی از ظرفیت ها و سلاح های هسته ای خود را پنهان کندو

گزارش مشابهی را نیز ان‌بی‌سی منتشر کرد. خبرگزاری آسوشیتدپرس یازدهم تیرماه به نقل از یک مقام دولت آمریکا گفت که این موضوع برآوردی است که طی هفته های گذشته از سوی جامعه اطلاعاتی آمریکا ارائه شده است.