«کاخ سفید واشنگتن، برنامه الحاق بخشی از کرانه به اسرائیل را مورد بازنگری قرار می دهد»

در همان حال که بنیامین نتانیاهو با جدیت بسیار می کوشد طرح خود را برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک اسرائیل عملی سازد، یک شبکه تلویزیونی اسرائیل گزارش داد که کاخ سفید واشنگتن این امر را به بازنگری گذاشته و می خواهد جنبه های مختلف آن را مورد بررسی دوباره قرار دهد. دولت های اسرائیل ایالات متحده هنوز نسبت به این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

در گزارش های پیشین آمده بود که نتانیاهو قصد دارد دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه کند. ولی این امر هنوز قطعی نشده و ممکن است در چند مرحله انجام شود.

همچنین گفته شده بود که گرچه نخست وزیر بسیار مایل است نقشه خود را تا کمتر از دو هفته دیگر به اجرا گذارد، ولی همچنان در انتظار دریافت چراغ سبز از جانب کاخ سفید است.

اکنون کانال سیزده تلویزیون اسرائیل گزارش می دهد که در کاخ سفید قصد دارند این موضوع را مورد نگرش دوباره قرار دهند.

آگاهان می گویند که برنامه نتانیاهو برای الحاق بخش هایی از کرانه باختری، گسترده تر از آن چه می باشد که در طرح صلح پرزیدنت ترامپ مورد موافقت قرار گرفته است.

همچنین، برخی منابع خبری می گویند که چهار طرح مختلف برای انجام نقشه نتانیاهو آماده شده که یکی از آنها انجام الحاق دره اردن و آبادی های اسرائیلی نشین به صورت یکباره و دسته جمعی. در سه طرح دیگر گفته شده که این کار به صورت تدریجی و در چند مرحله عملی خواهد شد. هیچ یک از این طرح ها هنوز نهایی نشده است.

حزب آبی و سفید نیز می گوید که هنوز نقشه نهایی را از نتانیاهو دریافت نکرده و از این رو حاضر به ابراز واکنش نیست.

کانال سیزده شبکه تلویزیون اسرائیل در ادامه گزارش خود گفت که دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل، امروز (یکشنبه) رهسپار واشنگتن می شود و قرار است جلسه بازنگری، فردا و یا پس فردا برگزار شود.

کشورهای عرب و اتحادیه اروپا و چندین کشور دیگر با طرح الحاق به شدت مخالفت ورزیده اند و تنها ایالات متحده است که احتمالا آن را مورد تایید قرار می دهد. آشنایان امور می گویند که واکنش ممالک عربی و به ویژه عربستان و امیرنشین های عرب، چندان شدید نبوده است. ولی حکومت خودگردان فلسطینی که همه روابط خود با اسرائیل را قطع کرده، تهیدهای شدیداللحنی علیه اسرائیل انتشار داده است.