کاخ سفید واشنگتن گفتگو با اسرائیل را در مورد سرنوشت آبادی ها نادرست خواند

مقامات کاخ سفید می گویند که هیچ تماسی با اسرائیل بر سر آینده آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری به عمل نیامده است. این سخنان در رابطه با بیانیه روز گذشته (دوشنبه) از جانب دفتر نخست وزیری اسرائیل است که گفته بود طرح های مختلف مربوط به آبادی ها به آگاهی مقامات آمریکایی رسانده شده است.

چند حزب راست گرای عضو کابینه خواستار آن شده اند که دولت اسرائیل با تصویب لایحه ای، کرانه باختری را مشمول قوانین اسرائیل سازد. مفهوم این خواسته آن است که از دیدگاه قانون اسرائیلی، کرانه باختری بخشی از خاک اسرائیل محسوب می شود که به مفهوم ضمیمه کردن آن سرزمین است – امری که بی تردید با مخالفت های شدید جهانی روبرو خواهد شد.

نتانیاهو در بیانیه کوتاه دوشنبه گفته بود که درباره این طرح ها تماس هایی با مقامات آمریکایی جریان دارد. او از اجرای گفتگو بین طرفین سخنی نگفته بود.

برخی احزاب راست گرای اسرائیل می گویند با توجه به آن که رئیس جمهوری ایالات متحده دوستی بسیار نسبت به اسرائیل نشان می دهد و تا کنون سخنی علیه آبادی های اسرائیلی بیان نشده، این بهترین فرصت است که خواسته جناح راست اسرائیلی عملی گردد و کرانه غربی رسما به خاک اسرائیل ضمیمه شود.

آگاهان می گویند که نتانیاهو مدت مدیدی نسبت به این خواست جناح راست مقاومت کرد، ولی ایالات متحده را نیز در جریان گذاشت.

بدنبال تکذیب کاخ سفید، دفتر نخست وزیر اسرائیلی بیانیه کوتاه دیگری انتشار داد که در آن آمده است: «اقای نتانیاهو درباره همه موضوع هایی که با مصالح اسرائیل مربوط می شود، با مقامات آمریکایی در تماس است ولی هیچ طرح خاصی را به آن ها ارائه نداده است.»

نتانیاهو پیشتر در نشست اعضای فراکسیون حزب لیلکود در پارلمان گفته بود که اکنون مدتی است که او با مقامات دولت آمریکا در مورد اجرای قوانین اسرائیل در کرانه غربی در تماس و گفتگو می باشد.

نخست وزیر افزوده بود: «در این تماس ها من دو اصل را در نظر دارم. یکی آن که حداکثر هماهنگی با آمریکائیان وجود داشته باشد، زیرا این روابط برای ما بسیار مهم است و دوم آن که چنین اقدامی از جانب دولت باشد و نه آن که افراد یا گروه ها برای اجرای آن پیشگام شده باشند.»

اشاره نخست وزیر به این نکته بود که چند نماینده از احزاب راست گرا اعلام داشته اند که قصد دارند به طور فردی، طرحی را در این باره در پارلمان به رای گیری بگذارند.

آگاهان می گویند: این یکی از موارد نادری است که کاخ سفید لازم می داند با انتشار بیانیه ویژه، اظهارات نخست وزیر اسرائیل را نادرست بداند.

در بیانیه کاخ سفید از جمله گفته شده که پرزیدنت ترامپ در حال حاضر تنها بر تدوین طرحی متمرکز است که بتواند موجب پیشبرد صلح و انجام آشتی بین اسرائیل و فلسطینیان شود.

تحلیگران اسرائیلی گفتند: شیوه نگارش بیانیه کاخ سفید نشان می دهد که پرزیدنت ترامپ از اقدام اسرائیلی ها برای جاری ساختن قوانین خود در کرانه باختری خشنود نیستند.

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه اختصاصی با روزنامه “ییسرائل هیوم” گفته بود که مساله آبادی های اسرائیلی در کرانه باختری، روند صلح را پجیده تر می کند.

 

3 دیدگاه‌

  1. سرنوشت آبادی ها و خرابی ها و بالعکس انشاءالله صلح مابین اسرائیل و فلسطین به انجام برسد گرچه حکومت اسلامی ایران فقط به خرابی ها و نابودی و محو شدن اسرائیل دل امید بسته است؛ بینگو؛

  2. روزی که خدا بشر را میخاست درست کنه فرشتگان گفتند اینه خون ریزند.وقتی از بهشت فرود آمدند گفت فرود آیید که برخی را با برخی دیگر دشمنید.تا روز دین که روز قیامت و حکم خداست هیمن داستانه زیاد دل خوش به صلح نباشین

  3. ایران از طریق عوامل خود در غرب و دیگر عوامل خود درنقاط مختلف جهان و سازمان ملل ، سعی دارد با ادامه صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها اقتدار گروههای تروریستی فلسطینی را افزایش و اسرائیل را وادار به عقب نشینی و امتیاز دهی کند. اسرائیل راهی جز جنگ ندارد و این جنگ توسط ایران و با مشارکت ترکیه و عراق و لبنان و سوریه و حمایت سیاسی فرانسه و المان علیه اسرائیل همراه خواهد بود

Comments are closed.