کاربران: «خامنه‌ای می‌گوید که درباره قرنطینه تخصصی ندارد، ولی بی‌رحمانه واکسن آمریکایی را خطرناک اعلام کرد»

اظهارات جدید خامنه ای در مورد ویروس کرونا که روز گذشته (چهارشنبه) انتشار یافت، از جانب بسیاری از کاربران با واکنش تمسخرآمیز روبرو شد و نشان دیگری از فریبکاری و حتی نابخردی رهبر انقلاب اسلامی تلقی گردید.

خامنه ای در این نطق، با تاخیر چند ماه و پس از آن که ابتلا به کرونا به بالاترین سطح فاجعه رسیده و خشم شدید مردم را در برابر ناکارآمدی رژیم شعله‌ورتر ساخته، از یک سو اعتراف کرد که کرونا بک فاجعه است و از سوی دیگر دستور داد که مراسم عزاداری محرم در ابعاد گسترده برگزار شود، اما دستورات بهداشتی و فاصله‌گذاری‌های اجتماعی نیز در مورد حاضران رعایت شود. در فیلم‌هایی که از مراسم عزارداری و سینه زنی در مشهد و چند نقطه دیگر انتشار یافته، دیده می‌شود که افراد نیمه لخت در هم می‌لولند و به سینه خود می‌کوبند.

خامنه‌ای گفته بود که “ملت ایران به این مراسم مذهبی نیاز بسیار دارد و نباید اجرای آن متوقف شود”. این در حالی است که بسیاری از دست اندرکاران امور پزشکی و بهداشتی ایران توصیه کرده‌اند که دست‌کم به مدت دو هفته قرنطینه کامل برقرار گردد و هرگونه همایشی متوقف شود و مردم در خانه‌های خود بمانند.

ولی آن بخش از سخنان خامنه‌ای، که بیشتر از هر گفته دیگر او موجب تمسخر قرار گرفت، این بود که ادعا کرد در مورد برقراری قرنطینه و یا عدم رعایت آن تخصصی ندارد و تصمیم گیری را به عهده کارشناسان می‌سپارد و هر تصمیمی که از جانب آنان اعلام گردد لازم الاجرا خواهد بود.

کاربران نوشته‌اند چگونه است که رهبر انقلاب با این استدلال که تخصصی ندارد، اعلام قرنطینه را به دوش کارشناسان می سپارد، ولی در نخستین ماه‌های شیوع کرونا در ایران، خود را یک کارشناس بین المللی و ارشد ویروس شناسی دانست و حکم داد که واکسن ساخت آمریکا و انگلیس خطرناک است و باید ورود آن ممنوع شود.

کارشناسان می‌گویند که این دستور ظالمانه و نابخردانه خامنه‌ای، دست‌کم پنجاه هزار تن بر شمار قربانیان کرونا افزود و این فاجعه را روز به روز خطرناک‌تر کرد.

به گفته آگاهان، خامنه‌ای که بیم دارد برقراری قرنطینه، مردم را به عصیان بکشاند، برای آن‌که مسؤولیتی متوحه خود نسازد، ادعا کرد که در این زمینه تخصصی ندارد.

کاربران همچنین یادآوری کردند که خامنه‌ای بود که ورود پزشکان بدون مرز را برای درمان افراد کرونایی رد کرد و به آن ها اجازه ورود نداد.

برخی کاربران نوشتند که جلوگیری از واردات واکسن‌هایی مانند فایزر، به هدف آن بوده که پول کلانی به دست سازمان‌های وابسته به بیت رهبری و سپاه پاسداران برسد که ادعا کرده بودند به سرعت و با هزینه کم می‌توانند واکسن ارزان قیمت بسازند.

گفته می‌شود که رژیم به این نهادهای حکومتی، بابت ساخت واکسن موسوم به برکت، مبلغی حدود یک میلیارد دلار پرداخت کرده است.