کاربران: شمار مبتلایان و قربانیان کورونا در مشهد و حرم امام رضا، بسیار بیشتر از نقاط دیگر است

در برخی گزارش ها که در شبکه های اجتماعی انتشار یافته، آمده است که تعداد مبتلایان  بسیار بیشتر از آمار رسمی حکومت ایران است. در مورد اکثر شهرهای دیگر ایران نیز احتمالات مشابهی عنوان شده است. ولی اکنون مدتی است که وزارت بهداشت از انتشار آمارهای هر یک از استان ها و یا شهرهای بزرگ ایران جلوگیری می کند.

حرم امام رضا در مشهد مهمترین زیارتگاه مذهبی ایران است که هر روز هزاران نفر از مسلمانان شیعه، از داخل ایران و کشورهای دور و نزدیک به زیارت می آیند و شمار مبتلایان آنقدر بالا رفته که مقامات، حرم را به روی زائران بسته و اعلام داشته اند که هیچ زائری را به مشهد راه نخواهند داد.

در این گزارش آمده است که محمد حسین بحرینی طوسی رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد  پیشتر در نامه‌ای به رییس قوه‌قضاییه، اعلام کرده به دلیل “«‌اشتباه در محاسبه”، آمار رسمی اعلام شده از مبتلایان به ویروس کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد، “‌بسیار کمتر” از موارد واقعی است.

وی گفته که بیش از ۵ هزار نفر از مبتلایان به کرونا با “‌تشخیص بالینی پزشکان” بستری شده اند ولی آمار رسمی در این زمینه صرفا متکی به تست پی سی‌ آر بوده که تنها هزار مورد از مجموع ۳۷۰۰ تست انجام شده بوده است.  در این امار اعلام شده ،درصد مرگ مبتلایان به کرونا در مقایسه با تعداد مبتلایان،بسیار بالا به نظر می‌رسد.

این مقام ارشد دانشگاه مشهد گفته که   آزمایش ۴۰۰ نفر که “‌چه بسا هفتاد درصد” آنها مبتلا به کرونا باشند برای ‌مدت طولانی و بدون دریافت پاسخ در آزمایشگاه (‌تهران) مانده است.

رضا شیران خراسانی، نماینده مشهد در مجلس نیز پیشتر گفته بود مبتلایان به ویروس کرونا در ایران، بیماران “حاد تنفسی” معرفی می‌شوند.وی افزود: در خراسان بیش از ۵۰ تن  بر اثر کرونا جان باخته‌اند.

شبکه خبری ایران اینترنشنال نیز پیشتر اعلام کرده بود برخلاف اظهارات حسن روحانی، روند ابتلا به کرونا و مرگ و میر ناشی از آن، در بیشتر استان‌های این کشور تا روز چهاردهم فروردین رو به افزایش بوده است.

رد این گزارش آمده است  تا تاریخ ۱۲ فروردین بیش از ۱۰۴ هزار پاسخ مثبت برای آزمایش‌های ارسالی کرونا اعلام شده است.

گفتنی است، پیشتر نیز اعلام شده بود که  بیمارستان‌های ایران به دستور حکومت ایران برای کمتر نشان دادن آمار قربانیان کرونا، از نوشتن علت واقعی فوت در برگه گواهی فوت بیماران کرونایی خودداری می‌کنند.