کارزار توییتری در اعتراض به سرکوب و ضرب و شتم زندانیان زن در زندان قرچک 

از انتشار خبر سرکوب زندانیان سیاسی زن توسط سرپرست زندان قرچک ورامین ، گروهی از کاربران در توییتر با راه‌اندازی  کارزاری مجازی نسبت به  وضعیت زنان زندانی سیاسی در زندان و حمله نیروهای گارد با باتوم و شوکر به آنها اعتراض کردند.

این کارزار پس از آن برگزار شد که هفته گذشته  زندانیان سیاسی و عقیدتی محبوس در زندان قرچک، زندانی که با نام رسمی “ندامتگاه شهر ری” فعالیت می‌کند، مورد هجوم و ضرب و شتم نیروهای گارد این زندان قرار گرفتند و شماری از آنها دچار آسیب شدند.

پس از این سرکوب، کاربران توییتر در جریان این کارزار با هشتگ نسبت به ضرب و شتم و خشونت با زندانیان زن به ویژه زندانیان سیاسی محبوس در  زندان قرچک ورامین اعتراض کردند، زندانیان سیاسی زن طی هفته گذشته با دستور و حضور صغری خدادادی، سرپرست این زندان، مورد ضرب و شتم نیروهای گارد قرار گرفتند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هرانا ، مسئولان زندان قرچک ورامین به همراه ماموران گارد زندان  پس از ورود به بند ۸ زندان قرچک با شوکر و باتوم اقدام به ضرب و شتم زندانیان سیاسی محبوس در این بند کردند.

یک منبع مطلع در این باره به هرانا گفته است که پس از انتقال صبا کرد افشاری در روز شنبه ۲۲ آذرماه از قرنطینه زندان قرچک به بند ۶ این زندان، زندانیان سیاسی محبوس در بند ۸ زندان قرچک به نگهداری صبا کرد افشاری در بند جرایم غیر سیاسی اعتراض کردند و در کریدور زندان اقدام به تحصن کردند که در نهایت شش شب پیش صبا کردافشاری را به بند ۸ منتقل کردند و زندانیان به تحصن خود پایان دادند.

این منبع مطلع، در ادامه گفته است:   در حالی زندانیان مشغول خوردن ناهار بودند، سه تن از پاسداران به بند ۸ رفته و گفتند «گلرخ ایرایی» که قبلا به اطلاعات سپاه احضار شده بود، باید به بیرون از این بند منتقل شود اما زندانیان با این انتقال مخالفت کردند.

چند دقیقه بعد از مخالفت زندانیان، نیروهای گارد زندان متشکل از دستکم ۲۰ مرد و زن همراه با صغری خدادادی، سرپرست زندان قرچک و چند تن از پاس یارها به صورت غافلگیرانه و در حالی که «حتی زندانیان پوشش مناسب معمول در مواجه با پرسنل مرد را نداشتند به زندانیان حمله‌ور شدند و آنها را با باتوم و شوکر مورد ضرب و شتم قرار دادند».

هرانا نوشته است که پس از هجوم نیروهای گارد به بند ۸ زندان قرچک، همه زندانیان این بند مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و شماری از زندانیان از جمله زهرا صفایی، صبا کرد افشاری، سهیلا حجاب، مرضیه فارسی، پرستو معینی، فروغ تقی‌پور، لیلا میرغفاری، زهره سرو، پریزاد حمیدی شفق، سپیده فرهان و برخی دیگر بر اثر ضربات باتوم و شوکر مصدوم شدند.

تاکنون گزارش‌های متعددی درباره وضعیت بسیار بد زندان قرچک ورامین منتشر شده است. از جمله سپیده قلیان، فعال مدنی که اکنون نیز زندانی است.

سپیده قلیان  در باره این زندان پیشتر نوشته بود:  «زندان قرچک ورامین در بیابان‌های حوالی شرق تهران در ابتدای جاده شهرری به سمت قرچک واقع شده است اما در حقیقت قرچک آخر دنیاست».

او گفته بود که  این زندان «آب آشامیدنی ندارد، معمولا فاضلاب بالا می‌زند و آب شور هم قطع می‌شود و  وضعیت غذا در زندان قرچک فاجعه است، زنده بودن در قرچک بسیار گران است و با کوچکترین اعتراضی زندانی را راهی بیمارستان روانی، امین‌آباد می‌کنند».