کارشناسان: آیا رژیم ایران و حزب الله، رشته حملاتی را از سوریه علیه اسرائیل تدارک می بینند؟

کارشناسان: آیا رژیم ایران و حزب الله، رشته حملاتی را از سوریه علیه اسرائیل تدارک می بینند؟

سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که در روزهای اخیر سامانه ضد هوایی ارتش سوریه، به سوی خاک اسرائیل آتش گشوده که آسیبی وارد نساخته، ولی ممکن است نخستین نشانه های سیاست جنگی خطرناکی باشد که اسرائیل خود را در برابر آن آماده می سازد.

این سخنگوی نظامی گفت که دستگاه های ردگیری ارتش در روزهای اخیر چند پوکه گلوله های ضد هوایی ارتش سوریه را شناسایی کرده اند که ظاهرا در داخل خاک اسرائیل به زمین ننشسته و آسیبی وارد نساخته، ولی باید ماهیت آن مورد رسیدگی دقیق قرار گیرد.

روز شنبه گذشته بود که در فروند موشک از سوریه شلیک شد که یکی از آن ها در داخل سوریه به زمین افتاد و موشک دوم به کوه حرمون در فاصله مرزی اسرائیل با سوریه و لبنان اصابت کرد و به کابل یک تله کابین اسرائیلی آسیب جزیی رساند.

واکنش اسرائیل به آن حمله موشکی بسیار کوبنده بود و نیروی هوایی اسرائیل مواضعی را در خاک سوریه بمباران کرد که احتمالا به سپاه قدس و حزب الله لبنان تعلق داشته است.

اکنون ارتش اسرائیل به بررسی ادامه می دهد تا بداند که آیا دو موشک ذکر شده، توسط ارتش سوریه شلیک شده و جنبه عمدی داشته، و یا نیروهای وابسته به رژیم ایران بوده اند که قصد داشته اند میزان هشیاری و شیوه واکنش اسرائیل را نسبت به این گونه عملیات به آزمون بگذارند.

برخی فرماندهان سپاه پاسداران، و همچنین حزب الله لبنان، و در کنار آن ها گروه فلسطینی موسوم به “جهاد اسلامی آزادی فلسطین” که توسط رژیم ایران برپا شده است، در هفته های اخیر تهدید کرده اند که برای جدا سازی بلندی های گولان از خاک اسرائیل و انتقال آن به خاک سوریه، به عملیات چریکی و تهاجمی دست خواهند زد. در اسرائیل ارزیابی می شود که وقتی جنگ داخلی در سوریه پایان گیرد، رژیم ایران خواهد کوشید از طریق مطرح کردن مساله بلندی های گولان، خواهان ادامه استقرار در خاک سوریه باشد تا بتواند به دولت دمشق در رویارویی با اسرائیل بر سر گولان یاری برساند.

یک دیدگاه

  1. خودِ کشورھای مسلمان و منطقه باید ھزینه کنند و با تروریسم بجنگند۰ چرا باید ھمیشه تنها آمریکا و اسرائیل ھزینه بدند؟ پس این کشورھای پولدار نفت خیز و لبریز از نفت که مُدعیِ دین ھستند، چه غلطی کردہ یا خواھند کرد؟

Comments are closed.