کارشناسان اسرائیلی: «ادعاهای خانم رشیده طلایب علیه بازرسی های امنیتی اسرائیل، بی اساس است»

سخنان پرزیدنت ترامپ علیه بانو رشیده طلایب، عضو مجلس نمایندگان کنگره آمریکا، که فلسطینی زاده است نیز، با ابراز ناخرسندی رهبران حزب دموکرات و برخی از سازمان های یهودی روبرو شد.

خانم طلایب، که حاضر نشده بود موافقت اسرائیل را با سفر او به این منطقه به هدف دیدار با مادربزرگش بپذیرد، با برپایی یک کنفرانس رسانه ای در روز دوشنبه (پریروز) ادعا کرده بود که اسرائیل به عنوان یک کشور اشغالگر، فلسطینی ها را آزار می دهد و از جمله، مادر بزرگ او هنگام ایستادن در پست بازرسی امنیتی ارتش اسرائیل، احساس تحقیر کرده است.

منظور خانم رشیده از ایستگاه هایی است که ارتش اسرائیل بین کرانه باختری و خاک اسرائیل، و یا نقاط مختلف کرانه برپا ساخته بود تا فلسطینیان هنگام عبور مورد بازرسی قرار گیرند که با خود مواد منفجره و یا وسائل آدمکشی حمل نمی کنند.

خانم رشیده با بیان این مطلب که حتی مادر بزرگ او در این ایستگاه ها مورد بازرسی قرار گرفته بود، به گریه افتاد و به بدگویی از اسرائیل پرداخت و ادعا کرد که اسرائیل با این اقدام، حرمت انسان ها را زیرپا گذاشته و به عنوان یک قدرت اشغالگر، به فلسطینیان و از جمله مادر بزرگ او بی احترامی کرده است.

پرزیدنت ترامپ در واکنش به این سخنان این بانوی عضو حزب دموکرات، گریه های او را “اشک تمساح” توصیف کرد و دوباره حزب دموکرات را مورد انتقادهای گزنده قرار داد.

یادآوری می شود: دولت اسرائیل هفته پیش گفت که خانم رشیده می تواند برای دیدار با مادر بزرگ و خویشاوندان خود به اسرائیل بیاید ولی حق فعالیت سیاسی و اقدام علیه دولت اسرائیل را ندارد. این بانوی دموکرات، که پیشتر با شرط وزارت کشور اسرائیل موافقت کرده و تعهد سپرده بود که در زمان دیدارش، فعالیت سیاسی ضد اسرائیلی نخواهد کرد، در کنفرانس رسانه ای خود در واشنگتن، در حالی که ظاهرا بغض گلوی او را گرفته بود گفت که مادر بزرگش همیشه او را یک “پرنده آزاد” می نامید و اکنون او نمی خواهد با سفر به کرانه باختری، محدودیت های اسرائیل را بپذیرد و آزادی خود را از دست بدهد.

تحلیلگران اسرائیلی در پاسخ به بانو رشیده یادآوری کردند که برقراری ایستگاه های بازرسی، برای تامین امنیت اسرائیل و جلوگیری از عملیات آدم کشی فلسطینیان یک ضرورت بوده و قصد بی احترامی به کسی وجود نداشته است.

آن ها یادآور شدند که در موارد بسیاری، گروه های تروریستی می کوشیدند از طریق افرادی که از پست بازرسی می گذشتند، مواد منفجره و اسلحه از نقطه ای به نقطه دیگر انتقال دهند و حق اسرائیل است که برای جلوگیری از کشته شدن شهروندانش، به بازرسی از افراد بپردازد.

آن ها یادآوری کردند که سازمان های ترور، در موارد بسیاری، کودکان دبستانی را وسیله انتقال نارنجک و مواد انفجاری قرار می دادند. حتی در برخی موارد، توسط آمبولانس هایی که ظاهرا بیمار حمل می کردند، بمب و نارنجک پنهان می کردند. در یک مورد، حتی یک نارنجک در میان دو پای یک نوزاد بیمار که قرار بود به بیمارستان اسرائیلی آورده شود، پنهان کرده بودند.

یک دیدگاه

Comments are closed.