کارشناسان اسرائیلی: اعراب با نیروگاه اتمی، قصد رویارویی با اتم ایران دارند

کارشناسان اسرائیلی هشدار دادند که روسیه برای تامین منافع اقتصادی و سیاسی خود در کشورهای عرب، آن ها را به احدث کوره های اتمی برای تولید برق تشویق می کند و این امر ممکن است در دراز مدت یک خطر نظامی و امنیتی در منطقه به وجود آورد.

در گزارشی آمده است که روسیه دانش اتمی و تکنولوژی های وابسته به آن را به کشورهای عرب می فروشد و در عین حال که سود کلانی به جیب می زند، باعث افزایش خطرهای امنیتی در کشورهایی می شود که نظام سیاسی مستحکمی ندارند و هرلحظه دستخوش تغییرات می شوند و ممکن است حکومت هایی به روی کار بیایند که ماجراجو باشند.

این نگرانی در کزارشی بازتاب یافته که از جانب “انجمن سیاستگذاری و امور راهبردی” در دانشگاه هرتسلیا در مرکز اسرائیل منتشر شده است.

ژنرال نیروهای ذخیره عاموس گیلعاد در این گزارش می نویسد که چند کشور عربی در خاورمیانه و شمال آفریقا برای احداث نیروگاه های اتمی به فعالیت پرداخته اند و روسیه آن ها را به انجام این نقشه تشویق می کند.

با این همه، نخستین نیروگاه اتمی عربی، در امیرنشین امارات عربی متحده، توسط کارشناسان کره جنوبی برپا می شود.

در همان حال، کشورهای مصر، عربستان سعودی، اردن، سودان، تونس و الجزیره نیز اعلام داشته اند که امکان برپایی نیروگاه های اتمی را مورد بررسی جدی قرار داده اند. برخی از این کشورها، گام های نخستین را نیز برای انجام این پروژه ها برداشته اند.

رهبران آن کشورها همچنین می گویند که در برابر برنامه های اتمی و موشکی ایران، باید متقابلا به دانش و امکانات مشابه مجهز گردند.

همه این کشورها استدلال می کنند که تنها هدفشان از برپایی این نیروگاه ها تولید برق است و صرفنظر ار عزبستان و امارات، اکثر با کمبود منابع سوختی روبرو هستند. ولی کارشناسان نظامی ابراز نگرانی می کنند که دانش اتمی موجب پرداختن به مسائل دیگری شود که در دراز مدت به یک خطر اتمی مبدل گردیده و موجب گسترش سلاح های کشتار همگانی شود.

ولی استدلال دیگری که تحلیلگران عرب مطرح می کنند، و از دیدگاه آن ها بسیار مهم است، لزروم رویارویی با خطرات اتمی حکومت ایران می باشد.

آن ها می گویند که ایران نه تنها با کمک روسیه نیروگاه اتمی ساخته، بلکه با کمک تکنولوژی های مختلف، همچنان در پی بمب هسته ای نیز می باشد و کشورهای عرب از هم اکنون باید خود را برای رویارویی با این خطر آماده سازند.

اسرائیل و ایالات متحده به این موضوع توجه زیادی دارند و از این رو می کوشند در کنار مهار کردن هرچه بیشتر برنامه های اتمی ایران و پافشاری در مورد اصلاح مفاد برجام، جلوی ادامه برنامه های موشکی حکومت ایران را نیز بگیرند.

 

 

5 دیدگاه‌

  1. من به کارشناسان اسرائیل اطمینان میدهم عربهای مخالف ایران اگر بمب اتمی هم تولید کنند هیچ خطری برای جهان ندارد و حتی قبل از اینکه عربستان به بمب دست پیدا کند ایران اسرائیل را از جغرافیای منطقه حذف کرده و اسرائیلی وجود نخواهد داشت که نگران باشد! اما اسرائیل باور ندارد که بدست ایران نابود خواهد شد. ناباوری و حماقت عامل نابودی افراد و تمدنهاست. غرب متمدن و انسان دوست نمیتواند در مقابل خشونت و تروریسم اسلامی مقاومت کند بخصوص که برای حفظ ارامش کشورشان قادر به استفاده از توان دفاعی خود نیست و سعی در تحمل شرایط خطرناک دارند

  2. من به شما اطمینان میدهم که برخلاف ایران که تولید برق از انرژی هسته ای یک پوشش برای تولید بمب بود و هرگز برقی هم تولید نشده، ایران از روسیه خواسته فقط در زمینه تولید برق با عربها همکاری کند و هرگز صاحب بمب نخواهند شد و از طرفی در اینده نزدیک عربستان به سرنوشت عراق و ترکیه و لبنان و قطر و کویت گرفتار میشود و ایران فردی از عوامل خودرا بقدرت میرساند و حکومت عربستان قطعا نابود خواهد شد

  3. به نام خداوند بخشنده مهربان.رفته گفته مشکل منو مثل ایران حل کنید آخه بهش بگو ایران دوتا سند داره یکی قرآن دیگری اوستا بهش بگو این سوره فلسطین تو قرآن کو؟بیا سوره اسراییل هست که فلسطین نیست رفته پیش روسیه گفتم اینقدر کشش ندین ضمیمه کن این کرنه غربی را تا مثل غزه لونه شیطون نشده برات گوش به حرف نمیکنی برا همین آدمو حرث میدی

  4. شما مسلمانان را چی فرض کردین؟؟ انها هم حق دارن دانش هسته و بمب اتم داشته باشن.نه فقط شما و غربی ها بمب اتم داشته باشن و به کشورهاب بدخت مسلمان زور بگن.و هر زمان بخواهن بمباران کنن.اگه کشورهای مسلمان بمب اتم داشتن شما جرات نمیکردید چپ نگاه بکنید همه ئوچیز را فقط برای خود میخواهید.تا ۵ سال دیگه بیشتر کشورهای مسلمان بمب اتمی خواهد داتشت و این بدترین کابوس برای اسراییل و غرب خواهد بود من میدونم نظر من منتشر نخواهد شد چون الکی از ازادی بیان و دموکراسی دم میزنید

  5. کلا سیاست غرب و اسراییل تفرقه و کشتار و ویرانی و تجزیه در جهان و بخصوص در خاورمیانه هست.نمنه ش همین رفراندم چند ماه پیش بارزانی با چراغ سبز غرب ئو اسراییل بود به با شکست مواجه شد .بعد همین سیاست را در سوریه بکار میبرند اونم با هوشیاری کشورهای منطقه بخصوص ترکیه بر اب خواهد شو همین نقشه و سیاست تفرقه و ویرانی در شبه جزیره کره هم با دوستی دو کره در حال شکست خوردن هست .پس امریکا نمیتونه حضور خودشو در شبه جزیره کره توجیه کنه و از نزدیک روسیه و چین را تحت کنترل داشته باشه.و اخرش بین دو کره جنگی بوجود بیاره تا اون بدبختا هم ۵۰ سال عقب بمونن و بله قربان گوی امریکا باشن. کلا سیاست غرب و اسراییل تجزیه خاورمیانه هست. و در هم راستا فقط کردهای عزیر را ساده گیر اورده و بعد از مدتی پشت اونها را هم خالی خواهد کرد.نظر من منتشر نخواهد شد حتما

Comments are closed.