کارشناسان اسرائیلی: با توجه به رویدادهای جدید، دولت اورشلیم باید در سیاست های نظامی و سیاسی دربرابر ایران بازنگری کند

با شدت گرفتن بحران در روابط ایالات متحده و حکومت اسلامی ایران، پرزیدنت ترامپ یک بار دیگر تاکید کرد که ایالات متحده قصد جنگ با ایران را ندارد. او یک روز پیش از آن گفته بود که اگر رژیم ایران به ایالات متحده و یا هم پیمانان آن تعرضی کند و موجب وقوع جنگ شود، وجود رسمی این رژیم از میان خواهد رفت.

حسن روحانی، که همچنان به دیدار با گروه های مختلف داخلی ادامه می دهد و می کوشد آن ها را به پشتیبانی از رژیم و سیاست های آن بکشاند، در اظهارات روز گذشته (دوشنبه) در عین حال که گفت رژیم ایران به طور اصولی حاضر به گفتگو می باشد، ولی در شرائط کنونی و به ویژه به علت افرادی که در کاخ سفید واشنگتن حضور دارند، پیشنهاد مذاکرات را رد می کند.

این سخنان ساعاتی پس از آن بیان شد که رژیم رسما اعلام داشت که نه فقط غنی سازی اورانیوم را از سر گرفته، بلکه شتاب آن را چهار برابر می سازد.

در اسرائیل، کارشناسان امور ایران و مسائل نظامی و امنیتی، دیدگاه های مختلفی در این زمینه ارائه کردند. بخشی از آنان گفتند که رژیم ایران هنوز تا رسیدن به بمب هسته ای فاصله زیاد دارد. ولی گروهی دیگر گفتند که ایران، به مرحله ساخت بمب اتمی یک گام دیگر نزدیک می شود و اسرائیل باید بسیار هوشیارانه و هوشمندانه عمل کند.

برخی کارشناسان می گویند که رژیم ایران، حتی پس از بازگشت موقت به روند غنی سازی، هنوز تعهدات خود را در چارچوب برجام نقض نکرده است. ولی اگر مقادیر زیادی اورانیوم سه و نیم در صدی ذخیره کند و یا به غنی سازی در سطح ۲۰ در صد روی آورد، نقض برجام محسوب می شود و رژیم باید پیامدهای آن را تحمل کند.

برخی کارشناسان گفتند که با توجه به رویدادها و دگرگونی های ایجاد شده، اسرائیل باید در کل سیاست های خود در برابر حکومت اسلامی ایران بازنگری کند. این سیاست، شامل رویارویی با حزب الله در لبنان، مساله حضور نظامی ایران در سوریه، و همچنین خطرات موشکی و اتمی از خاک ایران علیه اسرائیل است.

رئیس جدید ستاد کل ارتش اسرائیل از سه ماه پیش وارد خدمت شده و بازنگری های عمیقی را در شیوه جنگی و آرایش نظامی مورد بررسی قرار داده است.

6 دیدگاه‌

  1. رژیم جنایتکار فاشیستی مسلمان و سران آن که اخوندها ، ولد الاخوند ها ، و پاسدارهای لات و اوباش می باشند عامل بدبختی ایران و خاورمیانه و صدور تروریسم به دنیا می باشند. پاسداران اوباش را بکوبید، آخوندها را دستگیر کنید، گاسپاتین علیل را دادگاهی کنید ، آنگاه ایران، اسراییل و همه دنیا قرار می گیرد.

  2. من آرزوی نابودی رژیم فاشیستی جمهوری اسلامی را دارم و از دولت مردان اسرائیل خواهش میکنم که جلوی زیاده خواهی و گستاخی ایران را بگیرند ، باید مطمئن باشید که این آخوندها نه تنها به اسرائیل بلکه در داخل ایران دست به گروگانگیری میزنند . پدرم در شبات همین هفته میگفت فضای محیط پیرامون کنیسه یوسف آباد شدیدأ امنیتی شده بود . من بارها این را گفته ام که اینها چندین بار تهدید به خراب کردن آرامگاه استر و مردخای کرده بودند و چندین بار هم در لفافه و به زبان استعاره از گروگان گرفتن سربازان آمریکایی سخن گفته بودند که ما خودمان میدانیم که منظورشان ما یهودیان گرفتار در ایران هستیم . بارها گفته ام که باید از ما دفاع شود ، باید از مردم ایران دفاع شود ، اینها انقدر کثیف هستند که قطعا به اسرائیل حمله میکنند ، ده سال پیش فراموش نکنید که حزب الله و جهاد اسلامی جنایتکار این موشک‌ها را نداشتند ولی حالا تجهیز شده اند . تنها راه مقابله با حکومت آخوندی مبارزه مسلحانه است . اگر مردم ایران برای مقامات اسرائیل اهمیت دارند ، اگر ما یهودیان گرفتار در ایران که بخاطر ندانم کاری پدرانمان از ایران خارج نشدیم و در حال حاضر بخاطر خدمت سربازی در چنگ این رژیم گرفتاریم برای مقامات اسرائیل اهمیت داریم از شما خواهش میکنم ما را از چنگالهای این رژیم پست نجات دهید .

  3. اگر واقعا غرب و اسرائیل میخواهند بی آنکه به ایران و ایرانی آسیب برسانند مشکلات خودشان و حتی جهان حل شود ، تنها راهکار ، کمک به مردم ایران برای رسیدن به دموکراسی هست و بس.

Comments are closed.