کارشناسان اسرائیلی: تحریم های اقتصادی آمریکا فتنه گری های نظامی ایران را محدود کرده، ولی متوقف نساخته است


با انتشار سخنان رئیس ستاد کل ارتش که نسبت به خطرات امنیتی از جانب حکومت ایران، هشدار داد، تحلیلگران نظامی اسرائیل نیز ارزیابی می کنند که تحریم های آمریکایی و کاهش چشمگیر توان مالی حکومت ایران که از سقوط فروش نفت ناشی می شود، هنوز نتوانسته است ماجراجویی های نظامی رژیم ایران در منطقه را کاملا متوقف سازد.

آشنایان امور می گویند که رژیم همچنان به ساخت زیربنای نظامی، برای تقویت حضور جنگی در سوریه ادامه می دهد و همزمان می کوشد موشک های دقیق تری در اختیار حزب الله لبنان قرار دهد که خطرات امنیتی بیشتری برای اسرائیل ایجاد کند.

در اسرائیل گزارش های مربوط به تظاهرات مردمی در لبنان و شعارهایی که علیه فتنه گری های حزب الله شنیده می شود، با اهمیت زیاد مورد بررسی قرار دارد. تا کنون دولت های خارجی زیادی کوشیده اند از گسترش نفوذ حزب الله در لبنان جلوگیری کنند، ولی تنها یک خیزش مردمی، و به ویژه پیوستن شیعیان لبنان به این جنبش است که می تواند موجب مهار کردن حزب الله شود.

در مورد سوریه، منابع نظامی اسرائیل یادآوری می کنند که رژیم ایران هم اکنون در تلاش ساخت یک قرارگاه بسیار بزرگ نظامی در بخش شمال شرقی سوریه و در نزدیکی مرز عراق می باشد. همزمان، رژیم ایران احداث قرارگاه دیگری را در جنوب دمشق طرح ریزی کرده که آن هم ادامه تلاش برای استقرار دائم سپاه قدس در سوریه می باشد که اسرائیل باید از تکمیل این دو قرارگاه جلوگیری کند.

کارشناسان اسرائیلی می گویند که گرچه مشکلات مالی و تحریم های اقتصادی، موجب محدود ساختن عملیات تعرضی رژیم ایران در منطقه و به ویژه در سوریه شده، ولی آن را متوقف نساخته است.

آن ها می گویند این واقعیت که در هفته های اخیر، هم نخست وزیر و هم رئیس ستاد و هم رهبر حزب آبی و سفید، از خطرات نظامی و امنیتی از جانب حکومت ایران سخن می گویند، نشان آن است که این ارزیابی ها فراتر از محاسبات سیاست داخلی اسرائیل است و جنبه جدی دارد و راهکارهای اساسی می طلبد.

بنیامین نتانیاهو گفته بود که برای ایجاد امکانات لازم به هدف خنثی کردن توطئه های رژیم ایران، باید یک اضافه بودجه کلان و چندین سالانه به تصویب برسد و در اختیار ارتش قرار گیرد.

کارشناسان نظامی می گویند که به موازات تلاش اسرائیل به هدف جلوگیری از استقرار دائم سپاه قدس در سوریه، کوشش برای جلوگیری از ادامه قاچاق اسلحه از ایران به سوریه و لبنان نیز متوقف شود. اسرائیل سال های مدید است که در این راه فعالیت می کند و حتی بارها کاروان های تسلیحاتی مورد حمله قرار گرفته است – ولی بعید نیست که همچنان بخشی از سلاح های ارسالی رژیم ایران، به دست حزب الله می رسد و مقادیری از آن در سوریه انبار می شود تا در آینده علیه اسرائیل به کار رود.