کارشناسان اسرائیلی: پوتین می گوید که قادر به مهار کردن رژیم ایران در سوریه نیست

رئیس جمهوری روسیه، پرزیدنت ولادیمیر پوتین تهدید کرد که اگر لازم بداند، سامانه صد هوایی اس – ۳۰۰ در سوریه مستقر خواهد شد. روسیه می گوید که این سامانه قادر است حملات هواپیماها و موشک های دشمن را خنثی کند.

ده سال پیش، حکومت ایران این سامانه را به مبلغ چند صد میلیون دلار به روسیه سفارش داد و مبلغ آن را هم به طور کامل پرداخت. ولی رسویه پس از یک تاخیر چند ساله، بالاخره اطلاع داد که به پیروی از تحریم های بین المللی، حاضر به تحویل دادن این سامانه نیست.

اکنون روسیه به عنوان یک هشدار به پرزیدنت ترامپ که هفته پیش مواضع تولید سلاح شیمیایی در سوریه را به موشک بست، هشدار داده که سامانه ضد موشکی اس -۳۰۰ در سوریه مستقر خواهد ساخت.

کارشناسان نظامی اسرائیل می گویند که این سامانه ضد موشکی، ۲۵ سال پیش تولید شده و از نوع  پیشرفته نیست و ارتش هایی هستند که می توانند این سامانه ها را ردیابی کرده و از طریق بمباران های هوایی نابود سازند و از این رو تهدید پرزیدنت پوتین نباید موجب هراس کشورهای دیگر گردد.

منابع آگاه اسرائیلی می گویند که پرزیدنت پوتین در آخرین گفتگوی تلفنی با نخست وزیر اسرائیل، به او گفته است که روسیه نمی تواند اقداماتی را بر سپاه پاسداران تحمیل کند. این سخنان در پاسخ به اظهارات نخست وزیر اسرائل بود که از رهبر روسیه خواسته بود از استقرار دائم حکومت ایران در سوریه جلوگیری کند.

ولی در ضمن احتمال می رود که ارتش روسیه دست اسرائیل را در اجرای عملیات تروریستی علیه سپاه پاسداران و حزب الله در سوریه باز گذاشته است.

آگاهان نظامی ارزیابی می کنند: از آن جا که رژیم ایران قادر به رویارویی جنگی مستقیم با اسرائیل نیست، احتمال دارد که برای انتقام جویی از این کشور به خاطر بمباران کردن پایگاه هوایی تی – ۴ یکی از مراکز استقرار سپاه پاسداران، یک عمل تروریستی بزرگ، در داخل اسرائیل و یا خارج از این کشور توسط گروه های تحت نفوذ خود مرتکب شود.

در هر حال، اسرائیل کاملا هشیار است و همه امکانات را در نظر گرفته و به اقدامات دفاعی و احتیاطی لازم دست زده است.

کارشناسان اسرائیلی ارزیابی می کنند که حتی اگر رژیم ایران بروز جنگ را برای آینده خود خطرناک می داند و از آن می پرهیزد، ولی این خطر وجود دارد که یکی از فرماندهان سیاسی یا نظامی رژیم دچار اشتباهی شود که آتش یک جنگ ناخواسته را برافروزد.

 

یک دیدگاه

  1. انتقال جلسه شورای امنیت درباره سوریه به خارج از مقر سازمان ملل یک توطئه مشابه ادامه برجام پشت درهای بسته است و سرانجام بشار را سرنگون و جای وی را فردی ظاهرا مردمی اما با ماهیت داعشی خواهد گرفت. این اقدام یک خیانت است و باید جلوی انرا گرفت تمام جلسات باید در سازمان ملل تشکیل و همگان از جزئیات ان مطلع شوند این مخفی کاری خیانت غیرقابل گذشت است

Comments are closed.