کارشناسان امنیتی در اسرائیل:خطر جنگ بین ایران و اسراییل صفر است اما خطر یک برخورد نظامی خونین در غزه وجود دارد

در همان حال که کارشناسان امنیتی در اسرائیل، خطر یک درگیری جنگی بین اسرائیل و ایران را صفر می دانند، و احتمال جنگ با حزب الله لبنان را نیز بسیار ضعیف ارزیابی می کنند، آن ها هشدار می دهند که اوضاع در غزه رو به وخامت می رود و ممکن است در آینده نه چندان دور، یک برخورد نظامی خونین رخ دهد.

به گفته رسانه ها، تقریبا شبی نیست که پس از غروب آفتاب، تظاهرات خشونت باری در خط مرزی اسرائیل با غزه رخ ندهد. در این آشوب، هرشب هزاران نفر شرکت می کنند و به پرتاب بطری های آتشزا و سنگ می پردازند و لاستیک آتش می زنند.

برخی آگاهان بر این باورند که حکومت اسلامی ایران با پرداخت کمک های مالی به حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین، به آنها دستور داده که آشوب همچنان ادامه یابد و این سازمان ها نگذارند که درگیری با اسرائیل فروکش کند.

همچنین در ارزیابی های اسرائیلی در رابطه با اوضاع در غزه آمده است که سرکردگان حماس، که در مدیریت آن سرزمین کاملا شکست خورده اند، می کوشند از طریق استمرار عملیات اعتراضی علیه اسرائیل، افکار مردم خود را از اوضاع اسفبار کنونی و بی کفایتی مسؤولان منحرف ساخته و خشم آنان را به سوی اسرائیل بکشانند.

در گزارش های اطلاعاتی اسرائیل آمده است که سازمان های درمانی در غزه در آستانه فروپاشی قرار گرفته و بیمارستان ها ممکن است در آینده نزدیک تعطیل شود. همچنین سیستم حفظ بهداشت عمومی کاملا فروریخته و فاضلاب در خیابان ها جاری شده، که ممکن است موجب بروز بیماری های همگانی شود.

سران حماس و جهاد اسلامی، به جای آن که به حل مشکلات غزه بپردازند و امکانات مالی را برای رفع کمبودها هزینه کنند، همچنان به تولید جنگ افزار ادامه می دهند و بخش اعظم بودجه آنان در راه امور نظامی و تهاجمی به هدر می رود.

در اسرائیل ابراز نگرانی می شود که با شیوع وبا و دیگر بیماری های واگیردار در غزه، ممکن است به داخل خاک اسرائیل نیز سرایت کند و اهالی پیرامونی غزه را مبتلا سازد.

همچنین این نگرانی وجود دارد که ده ها هزار نفر از اهالی غزه، در برابر این مصیبت هایی که آنان را فرا گرفته، از جان خود سیر شوند و به داخل خاک اسرائیل هجوم آورند. چنین رویدادی ممکن است پیامدهای مرگباری به همراه داشته باشد.

یک دیدگاه

  1. فلسطینیان از زیر بلیط ایران شرارت باراسلامی خارج شوند و در زیر چتر پرچم اسرائیل حقیقت را تجربه کنند . اسمان منتظر دیدن است درود و برکت بر اسرائیل تا ابد

Comments are closed.