کارشناسان امنیت الکترونی: در جنگ احتمالی آینده، پیروزی در نبرد سایبری سرنوشت ساز است

کارشناسان امور سایبری در حکومت ایران ادعا می کنند که اقدام اسرائیل و ایالات متحده در رخنه دادن بدافزار موسوم به استاکس نت به شبکه های کامپیوتری دولتی و اتمی و نظامی در ایران موجب شد که رژیم به تقویت دانش سایبری خود بپردازد و به توان حملات سایبری پیشرفته ای برسد.

آگاهان می گویند که در جنگ های آینده، قدرت سایبری یک طرف ممکن است در شکست دادن طرف متقابل سرنوشت ساز باشد و عاقبت جنگ را رقم بزند. در صورتی که یک طرف جنگ بتواند با توان سایبری، در دستگاه های کامپیوتری دشمن اخلال کند و آن را از کار بیاندازد، شکست دشمن حتمی خواهد بود و دستگاه های موشکی و راداری و هواپیماهای آن فلج خواهد گردید.

روزنامه آلمانی‌ “زود دویچه تسایتونگ”  در گزارشی به “حمله بی‌سروصدای” سایبری به اهدافی در ایران اشاره کرده و نوشته است با حمله هدفمند سایبری آمریکا در همان روزی که دونالد ترامپ توقف حمله به نقاطی در خاک ایران را داد، سیستم‌های کامپیوتری کنترل تجهییزات موشکی ایران از کار افتادند.

حسین فلاح جوشقانی، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی حکومت ایران، پیشتر گفته بود: اختلال‌هایی در چند روز گذشته در سیستم جی‌پی‌اس (سیستم موقعیت‌یاب جهانی) در ایران به وجود آمده که احتمالا عمدی است.

محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات  حکومت ایران بعد از یک ماه اعلام کرد که منبع ارسال سیگنال پارازیت روی شبکه GPS در تهران شناسایی و غیرفعال شده و گفت که این وزارتخانه با ارجاع شکایتی به قوه قضائیه خواسته است تا با بررسی دستگاه‌های امنیتی مبدا و منشا این سیگنال‌ها شناسایی شوند.

جهرمی افزود:  مراجع امنیتی از جمله شورای عالی امنیت ملی این اقدام را غیر قانونی خوانده و دستور توقف آن را صادر کرده‌اند اما اختلال‌ها متوقف نشده است.

 

ایالات متحده آمریکا و اسراییل ده سال پیش  موفق شدند با بدافزار استاکس‌نت به تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم ایران نفوذ کنند. این نرم‌افزار سانتریفوژهایی را که در غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌رفتند، دست‌کاری می‌کرد و در نهایت از کار می‌انداخت. گفته می‌شود که با این حمله، سرعت پیشرفت برنامه اتمی حکومت ایران، به طرز چشمگیری کند شد.

یاد آوری می شود سال گذشته نیز اختلال در شبکه جی‌پی‌اس در ایران خبرساز شد و اعتراض کاربران بعضی شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی را به دنبال داشت. و بعد از حدود یک ماه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام کرد که منبع ارسال سیگنال پارازیت روی شبکه GPS در تهران شناسایی و غیرفعال شده و گفت که این وزارتخانه با ارجاع شکایتی به قوه قضائیه خواسته است تا با بررسی دستگاه‌های امنیتی مبدا و منشا این سیگنال‌ها شناسایی شوند.

رادیو پیام اسرائیل نیز  پیشتر گفته بود این اختلالات نه تنها در ایران بلکه در کشورهای همسایه از جمله اسرائیل نیز رخ داده بود  و فرود آمدن شماری از هواپیماهای مسافرتی را به خطر انداخته بود و اسرائیل هم نمی تواند قاطعانه بگوید منشاء آن چیست ولی کارشناسان آنرا نتیجه ی برخی رزمایش های ارتش روسیه در منطقه می دانند .

یک دیدگاه

  1. خلاصه اینکه ملت ایران تمایلی به ادامه حکومت جباروداعشی آخوندها دراین ندارند ومنتظر آزادی هرچی زودتر خودشان هستند آنها میخواهند سقوط دیکتاتورخامنه ای ودارودسته ضحاکش را شاهد باشند وتمامی زندانیان سیاسی را آزاد کنند. حالا هرچی وهروسیله وابزاری که صلاح میدانید رژیم منفور وظالم وفاشیست جمهوری اسلامی ایران را به درک واصل کرده وملت راازبند واسیری نجات دهید. ملت اسلام دروغین نمیخواهد. ملت تزویر وریا وچپالگری اموالش را توسط آخوندها نمیخواهد.

Comments are closed.