کارشناسان حقوق بین الملل: خانم فرماندار قلعه حسن خان که دستور تیراندازی داده بود، محاکمه و مجازات شود

پس از آن که خانم لیلا واثقی، در سمت فرماندار قلعه‌ حسن‌خان اعتراف کرد که شخصا دستور شلیک مستقیم به سوی مردم  معترض را داده است، شماری از تلاشگران سیاسی خواستار آن شده که او به عنوان یک جنایتکار جنگی مورد پیگرد و محاکمه قرار گیرد.

. کاوه موسوی، یکی از تلاشگران، در توضیح این ماجرا گفت:  بر اساس اعتراف لیلا واثقی کیفرخواستی علیه او تنظیم شده است و برای هر دادستانی در هر کشوری که اصل نظارت قضایی بین‌المللی در مسائلی که به جنایت علیه بشریت را پیگیی می‌کنند، قابل پیگرد است.

سخنان لیلا واثقی، فرماندار “شهر قدس” (قلعه‌حسن‌خان) که  گفته بود دستور کشتار مردم را شخص وی صادر کرده، بازتاب گسترده‌ای در شبکه های اجتماعی داخل و خارج از کشور داشته است.

قوانین جنایی بین‌المللی تیراندازی به معترضان  غیرمسلح را ممنوع کرده است. دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد  نیز در اولین روز اعتراضات مردمی ایران با انتشار بیانیه‌ای از به کار بردن مهمات جنگی از سوی نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان به شدت ابراز نگرانی کرد و از مقام‌های ایران خواسته در توسل به زور خویشتنداری نشان دهند.

کاوه موسوی حقوقدان می‌گوید: “این خانم لیلا واثقی کوچکترین آشنایی به قوانین ندارد. او حتی بر اساس قوانین داخلی جمهوری اسلامی هم اختیار فرمان تیر ندارد.

گفته شده است که معصومه ابتکار مشاور بانوان در امور ریاست جمهوری لیلا واثقی را انتخاب و در این سمت گمارده است .

لیلا واثقی گفته است که پس از  ورود معترضان،به مقابل فرمانداری ، از ساختمان فرمانداری خارج شده تا “با نیروهای امنیتی بیشتری” بازگردد و تأکید کرده که “خیلی ناراحت و عصبانی” بوده است.

گفته شده که فرمان تیراندازی در شمار وظایف فرماندار  نیست بلکه برعهده “شورای تأمین” استان است. این شورا نهادی زیرمجموعه‌شورای امنیت کشور است و زیرنظر نظر استاندار اداره می‌شود.

استاندار تهران، انوشیروان محسنی بندپی، هنوز واکنشی به صحبت‌های او نشان نداده است.

شهر قدس که بسیاری هنوز از آن با نام قدیمی قلعه‌ حسن‌خان یاد می‌کنند، در حدفاصل چند شهرک صنعتی قرار دارد و جمعیت آن اغلب مهاجر و کارگر هستند. بسیاری از آنها به دلیل تعطیلی کارخانه‌های صنعتی و تولیدی بی‌کار شده‌ا‌ند. این شهرستان از کانون‌های اعتراض‌های آبان به افزایش قیمت بنزین بود.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور در یک برنامه تلویزیونی، از فرماندار شهر قدس و “مدیریت او در صحنه” در جریان اعتراضات مردم تمجید کرده بود. وزیر کشور اشاره‌ای به کشتار معترضان نکرده بود.

کاوه موسوی گفت : «واکنش نیروهای امنیتی متناسب نبوده است. برای متفرق کردن معترضان از ماشین آب‌پاش یا گاز اشک‌آور استفاده می‌کنند نه اینکه تک تیرانداز روی پشت‌بام‌ها بگذارند تا به مردم شلیک کنند.

وی افزود :  صحبت‌های خانم واثقی اعترافی است  برای جامعه ایرانی و جهانی و ما بر اساس آن پرونده کیفری جنایی باز می‌کنیم و این خانم به محض خروج از ایران، با حکم جلب بین‌المللی دستگیر خواهند شد.

کشورهایی بسیاری از جمله آلمان، قانون بین‌المللی جزایی را اجرا می‌کنند. سیستم قضایی این کشورها می‌تواند جرائم مرتبط با این قانون را تحت پیگرد قرار دهد، حتی اگر این جرائم در خاک کشور آنها رخ نداده باشد و مجرمین یا قربانیان نیز شهروند این کشور نباشند.

کاوه موسوی در ادامه ضمن تأکید بر ارتباط نزدیکی که با شهروندان بسیاری از اقلیت‌های گوناگون به ویژه در استان خوزستان دارد، می‌گوید شیوه سرکوب معترضان شیوه‌ای حکومت‌های ستمگر است.

2 دیدگاه‌

  1. اخوندها از این زن صیغه ای خواسته اند که اعتراف کند تا بگویند که ما عمامه به سرها در کشتارهای ابان ماه دخالتی نداشتیم و افرادی مانند این زن بودند که دستورهای کشتارها را دادند. مگر خامنه ای دروغگو نگفت که من در سه برابر کردن قیمت بنزین دخالتی نداشتم؟

    بکی باید از علی شیره ای و همکاران مزدورش بپرسد که پس چرا زخمیها را با زور از بیمارستان کشیدید بیرون که درمان نشوند؟ ان هم دستور یک زن صیغه ای دیگری بود؟ خنگ و عقب مانده خودتی علی شیره ای؟

Comments are closed.