کارشناسان سیاسی می گویند فرستادن یک رزم ناو آمریکایی به نزدیکی آبهای سوریه و لبنان هشداری به حکومت ایران می باشد

کارشناسان سیاسی می گویند فرستادن یک رزم ناو آمریکایی به نزدیکی آبهای سوریه و لبنان هشداری به حکومت ایران می باشد

آگاهان می گویند که ایالات متحده با فرستادن یک ناوگروه قدرتمند به نزدیکی آب های سوریه و لبنان، علنا به حکومت ایران و عوامل منطقه ای آن هشدار می دهد که اگر به تعرض علیه سربازان آمریکایی در منطقه دست بزنند، به شدت مجازات خواهند شد. این ناوگروه در نزدیکی سواحل شرقی دریای مدیترانه مستقر می شود و به ستاد مرکزی ارتش آمریکا موسوم به سنتکام تعلق دارد. حکومت ایران این ستاد را در فهرست سازمان های تروریستی قرار داده است و فرماندهان سپاه پاسداران تهدید کرده اند که به جان سربازان این نیرو در سراسر خاورمیانه تعرض خواهند کرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده امروز گفت که اعزام این ناوگروه، هشدار قاطعی به حکومت ایران است که به فکر تعرض نیافتد. او گفت که حتی اگر حزب الله لبنان بخواهد علیه ارتش آمریکا به تعرض دست بزند، دولت واشنگتن آن را از چشم رژیم ایران خواهد دید و به مجازات آن رژیم روی خواهد آورد.

یک آخوند حکومتی گفته بود که افراد سپاه پاسداران و تروریست های تحت فرمان رژیم ایران در منطقه، می توانند خرخره سربازان آمریکایی را آنقدر بفشارند تا آن ها هلاک شوند. به گفته آگاهان، این تهید همچین تائید می کند که حکومت ایران در سراسر منطقه واحدهای تروریستی برپا ساخته و به عنوان یک عامل فتنه گر عمل می کند و ایالات متحده در برابر آن سکوت نخواهد کرد.

پمپئو در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست از جمله گفت که اطلاعات موثقی در دست است که نشان می دهد رژیم ایران قصد دارد به منافع ایالات متحده در منطقه آسیب برساند.

آگاهان می گویند که دیدار بین فرمانده جدید سپاه پاسداران، سپاهی حسین سلامی، و آخوند محمود علوی وزیر اطلاعات، از جمله به این هدف بوده که از درز کردن اطلاعات حساس نظامی و سیاسی و رسیدن آن به ایالات متحده یا اسرائیل جلوگیری کنند.

رژیم ایران بیم دارد که عواملی در داخل سپاه پاسداران و حتی در وزارت اطلاعات، با اسرائیل و ایالات متحده همکاری می کنند و اطلاعات حساس نظامی و تصمیم گیری های سرنوشت ساز حکومت را به آگاهی عواملی در خارج از ایران می رسانند. سلامی و علوی تصمیم گرفته اند برای جلوگیری از ادامه این وضع، به اقدامات تازه ای دست بزنند.

یکی از مواردی که ناتوانی اطلاعاتی رژیم ایران را به اثبات رساند، انتقال بیش از یکصد هزار برگ اسناد اتمی رژیم ایران از شورآباد تهران به اورشلیم بود.

پرسش در این است که آیا ماموریت جدید ناو گروه آمریکایی در شرق آب های دریای مدیترانه، جنگ بین ایالات متحده و ایران را حتمی می کند؟ برخی تحلیلگران می گویند که این امر بستگی به سپاه پاسداران و دیگر نیروهای مسلح رژیم ایران دارد که اگر به اقدامی علیه ارتش آمریکا و سربازان آن دست بزند، با واکنش کوبنده نظامی روبرو خواهد شد که ممکن است به جنگ کشیده شود. ولی اگر معلوم شود که تهدیدهای حکومت ایران توخالی بوده و با اقدامات عملی همراه نگردد، حادثه ای رخ نخواهد داد.

رژیم ایران تهدید کرده بود که قادر است تنگه هرمز را ببندد و ناوگان آمریکایی را در آب های خلیج فارس گرفتار سازد و آن را نابود کند. گرچه جنین احتمالی، تقریبا جز محالات است، ولی اکنون با استقرار ناوگروه آمریکایی در شرق مدیترانه، حتی اگر به ناوگان آمریکایی در خلیج فارس آسیبی برسد، نیروی دریایی آمریکا همچنان قادر به واکنش سریع و کوبنده خواهد بود.

کارشناسان نظامی می گویند که ناوگان آمریکا، حتی از شرق دریای مدیترانه، می تواند با کمک موشک های دوربرد خود، حساس ترین هدف های نظامی در ایران را مورد حمله قرار دهد و توان رزیم سپاه پاسداران را در ابعاد گسترده نابود سازد. این ناوگان می تواند به همان نسبت، مواضع حزب الله لبنان و انبارهای اسلحه آن را نابود کند و از کمک اطلاعاتی و نظامی اسرائیل در این راستا برخوردار گردد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این باور است که حضور گسترده نظامی آمریکا در منطقه، نه تنها خطر بروز جنگ بین ایران و ایالات متحده را بیشتر نمی کند، بلکه به عکس، از احتمال آن می کاهد زیرا با اقدام جدید، بر قدرت بازدارندگی ارتش آمریکا افزوده شده و بعید می نماید که سپاه پاسداران جرات کند تهدیدهای خود را علیه سربازان آمریکایی و نیروی فرماندهی مرکزیِ موسوم به سنتکام به اجرا بگذارد.

یک دیدگاه

  1. یک مشت بی شعور وخل وچل در سپاه حقوقهای نجومی میگیرند تا آتش جنگ را ایجاد و انرا تداوم بخشند تا به اهداف خود یعنی گشترش اسلام درمنطقه و صادرات انقلاب اسلامی ایران دست یافته و جیبهای خود وخانواده گرامی را پراز دلاروپوند ویوروی ناب کننند وملت هم زیر فشاراقتصادی خراب و بی صاحب وبی مسول کمر خم کنند و دیگر توان تظاهراتی را علیه رژیم پیدا نکنند و بدنیال آزادی ومسکن وحق وحقوق عادیشان هم نروند. حضور ناوهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس ویا ابهای سوریه ولبنان قوت قلبی برای ملت ایران میباشد ونه تهدید.

Comments are closed.