کارشناسان می پرسند که آیا تصمیم رژیم ایران به چهار برابر کردن شتاب غنی سازی، بروز جنگ را نزدیک تر می کند؟

کارشناسان می پرسند که آیا تصمیم رژیم ایران به چهار برابر کردن شتاب غنی سازی، بروز جنگ را نزدیک تر می کند؟

تصمیم حکومت اسلامی ایران در مورد چهار برابر ساختن میزان غنی سازی اورانیوم، یکبار دیگر آن رژیم را در برابر رویارویی با کشورهای غربی و به ویژه ایالات متحده قرار می دهد و آگاهان سیاسی خارجی، این تصمیم را گام دیگری از جانب حکومت ایران، برای افزایش تنش نظامی با غرب و احتمال درگیری جنگی با ایالات متحده تلقی می کنند.

رژیم ایران اعلام کرد که پس از بازگشت به روند غنی سازی اورانیوم، قصد دارد شتاب آن را چهار برابر سازد و تعهدات خود در چارچوب برجام را به صورت گستاخانه تری زیر پا بگذارد.

این تصمیم رژیم ایران یک هفته پس از سالروز خروج ایالات متحده از برجام اعلام می شود.

در عین حال، رژیم ایران چند امکان عقب نشینی را نیز باز گذاشته است. مقامات رژیم هفته پیش گفته بودند که این بی اعتنایی به تعهدات حکومت در چارچوب برجام، فقط به مدت شش ماه خواهد بود. ولی افزوده بودند که اگر در این مدت، اروپا نتواند رژیم ایران را از قید زیانهای اقتصادی ناشی از بازگشت تحریم ها نجات دهد، گام های دیگری نیز برای نقض دیگر تعهدات برجامی ایران، برداشته خواهد شد.

اکنون رژیم ایران، در اوج بحران نظامی با ایالات متحده و خطر بروز درگیری جنگی بین دو کشور، به اقدام تحریک آمیز دیگری علیه جامعه جهانی دست می زند و اعلام می دارد که روند غنی سازی اورانیوم را به چهار برابر افزایش می دهد.

ولی رژیم ایران در عین حال تاکید کرده که این غنی سازی در همان سطح پائین، یعنی سه و نیم در صد باقی می گذارد. در مورد ساخت بمب هسته ای، سطح اورانیوم غنی شده باید به هشتاد تا نود درصد برسد.

ظاهرا در مرحله کنونی، این خطر که رژیم ایران بتواند به زودی نخستین بمب اتمی خود را بسازد، جامعه جهانی را تهدید نمی کند. ولی مقامات حکومت گفته بودند که آن ها به آسانی می توانند سطح غنی سازی را به بیست درصد افزایش دهند و از آن مرحله، رسیدن به سطح هشتاد و نود درصد، از نظر علمی کار دشواری نخواهد بود.

برای آن که رژیم ایران در فعالیت غنی سازی اورانیوم، نتواند به سطح تولید بمب هسته ای برسد، در چارچوب برجام از ایران تعهد گرفته شده بود که غنی سازی در ابعاد بسیار محدودی ادامه یابد، ولی میزان ذخیره اورانیوم غنی شده در داخل ایران نباید از ۳۰۰ کیلوگرم فراتر رود و هرگاه چنین شود، باید اورانیوم مازاد را به خارج از کشور بفرستد و به جای آن کیک زرد دریافت کند. کیک زرد اصطلاحی است که به اورانیوم کوبیده اطلاق می شود که آماده فرستادن به کارخانه ای است که باید آن را به گاز مبدل سازد تا بتوان به روند غنی سازی ادامه داد.

همین محدودیت، برای تولید آب سنگین نیز وجود دارد. آب سنگین در کوره های ویژه ای مورد استفاده قرار می گیرد که تولید پلوتونیوم می کند که توسط آن می توان بمب اتمی ساخت.

این واقعیات یکبار دیگر به روشنی نشان می دهد که هدف اولیه رژیم ایران با آغاز روند غنی سازی، رسیدن به بمب هسته ای بوده و هنوز هم به همین تصمیم خود پایبند است و برای عملی ساختن آن می کوشد.

کمتر از دو هفته پیش، هنگامی که حسن روحانی اعلام کرد که رژیم ایران به روند غنی سازی باز می گردد، حتی دولت روسیه نیز این تصمیم را مورد نکوهش قرار داد و کشورهای اروپایی نیز هشدار دادند که با این تصمیم کنار نخواهند آمد.

ابراز ناخرسندی روسیه و اروپا از این تصمیم حکومت ایران، در شرایطی رخ می دهد که رژیم با ایالات متحده سروشاخ شده و سایه جنگ بر فراز منطقه به خوبی احساس می شود.

2 دیدگاه‌

  1. تمام تاسیسات اتمی ایران را بزنید تا شرارت اسلامی ایران بفهمد جهان شوخی نیست . درود برکت بر اسرائیل درود وبرکت بر بنی اسرائیل درود وبرکت بر دونالد ترامپ درود و برکت بر بنیامین نتانیاهو عزیز.

Comments are closed.