کارشناسان نظامی اسرائیل: آیا جنگنده نوساخت حکومت ایران، واقعا قابلیت حقیقی نظامی دارد؟

حکومت اسلامی از هواپیمای رزمی- آموزشی کوثر رونمایی کرد

کارشناسان نظامی در اسرائیل، گزارش مقامات حکومت اسلامی ایران را درباره ویژگی های هواپیمای جنگی که روز گذشته (دوشنبه) در تهران رونمایی شد، ابراز تردید می کنند. حکومت ایران اعلام کرده که جنگنده ای را با نام کوثر رونمایی کرده که می تواند در ماموریت های جنگی کوتاه، به نیروهای دیگری که در جبهه هستند، کمک تاکتیکی برساند. ولی در همان حال اعلام شده که این، یک جنگنده آموزشی می باشد.

مقامات نظامی ایران، اعلام کرده اند که طراحی و تولید جنگنده کوثر، یک دستاورد  بومی بوده است. ولی کارشناسان اسرائیلی می گویند که به احتمال زیاد، بخش عمده فن آوری ها در این هواپیما، از کره شمالی و چین خریداری شده است.

مقامات ایرانی همچنین می گویند که کوثر به پیشرفته ترین نوآوری های تکنولوژی نیز مجهز می باشد. ولی نسبت به این امر نیز کارشناسان نظامی اسراییلی ابراز تردید می کنند.

طراحی و ساخت یک هواپیمای جنگی، هزینه بسیار سنگین دارد و نیازمند پیشرفته ترین تکنولوژی های صنعتی می باشد. حکومت ایران میلیاردها دلار در طراحی و تولید انواع موشک ها هزینه کرده، ولی هنوز معلوم نیست که آنها تا چه حد در جبهه جنگ کارساز باشد.

تا پیش از به قدرت رسیدن حکومت اسلامی، ایران هواپیماهای جنگی مورد نیاز خود را از ایالات متحده خریداری می کد و در چهل سال اخیر ناچار به خرید جنگنده های ساخت روسیه و چین شده که توانایی چشمگیری ندارند.

منابع خبری گفتند این دومین بار طی سال‌های اخیر است که حکومت اسلامی از یک جنگنده رونمایی می‌کند.

هواپیمای رزمی و آموزشی کوثر به گزارش خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران اولین جنگنده بومی پیشرفته مجهز به سامانه های کنترل آتش نسل ۴ به نام کوثر با حضور حسن روحانی رونمایی شده است.

بر اساس این گزارش در آستانه ۳۱ مردادماه روز صنعت دفاعی حسن روحانی رئیس‌جمهوری حکومت اسلامی برای رونمایی از برخی طرح‌ها و دستاوردهای به ادعای حکومت اسلامی صنعت دفاعی در سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع حاضر شد و از اولین جنگنده رزمی وآموزشی بومی مجهز به سامانه های ردیابی و کنترل آتش رونمایی کرد.

آنچه را که خبر گزاری دولتی فارس درباره این هواپیما به عنوان گزارش از رونمایی هواپیمای کوثر مخابره کرده نشان می‌دهد که بهره‌گیری از سامانه های  کنترل آتش و با استفاده از شبکه داده دیجیتال نظامی منطبق با نسل ۴ بهره گیری از کامپیوترمحاسبات بالستیک سلاح و سامانه پیشرفته نشانه روی مقابل خلبان HUD به منظور افزایش دقت اصابت سلاح و مهمات و بهره گیری از رادار پیشرفته و چند منظوره کنترل آتش جهت بالا بردن دقت می باشد.

حسن روحانی در مراسم رونمایی از یک هواپیمای رزمی آزمایشی گفت: این تاریخ است که به ما می گوید اگر قدرتمند باشیم و استوار بر روی اخلاق خود  بایستیم دیگرانی هستند که ما را از پای درآوردند.

رئیس جمهور حکومت اسلامی در ادامه اظهاراتش ادعا کرد که: اگر ما قدرت نظامی خود را افزایش دهیم این نه  به معنای جنگ طلبی بلکه به معنای صلح طلبی است چون ما می‌خواهیم جنگ نشود بنابراین قدرت ما باید بازدارنده باشد اگر بازدارنده نباشد معنای آن این است که به دیگران چراغ سبز نشان داده ایم که وارد این کشور شوند.

وقتی می‌گوییم ما آماده دفاع هستیم یعنی دلمان می‌خواهد صلح پایدار مستقر شود .

حسن روحانی در سخنان خود گفت :اگر شخصی بخواهد به حکومت اسلامی تجاوز کند هزینه بسیار بالایی باید پرداخت کند.

5 دیدگاه‌

  1. به عنوان یه فعال و آشنا به بحث جنگنده های نظامی باید بگم که در نگاه اول فکر کردم جنگنده اف ۵ هست که سال ۱۹۶۲ امرکا ازش استفاده میکرد و هرچه بیشتر دقت کردم کمتر شک کردم که خود اف ۵ هست. نهایتا خود اف ۵ رو سرپا کرده باشند اما واقعا خجالت آوره که بعد از ۶۰ سال دوباره از اف ۵ رونمایی کنی و ولف بزنی. این حرفا کلا مصرف داخلی داره اونم نه برا امثال من برای بسیجی های بی ترمز که هیچی از صنعت هواپیما نمیدونن. رونمایی از این عتیقه مهر تاییدیه به ضعف و بدبختی نیروی هوایی و پیام روشنیه به کارشناسای مطلع. به امید ایرانآزاد و یکپارچه بدون آخوند و اسلام ننگین.

  2. تاکنون با ساخت و مونتاژ اتوموبیل که قسمت اصلی آنها از خارج وارد میشد متاسفانه هیچ رتبه ای حاصل نشد و وای بحال امونتاژ این پرنده ها ،خدا میداند چنانچه بالا رفت سالم بزمین میرسد یا خیر

  3. بابا کم کم باید خجالت کشید…اینها مشکل دارند هلیکوپتر و هواپیماهای مسافر کشی رو تعمیر کنند و برای قطعات اینها به کشورهای اروپایی محتاج هستند…یکی یک سقوت میکنند و یا در آشیانه خوابیدن…برای همین ایران شیدیدن احتیاج به نصل جدید هواپیما هست….حالا میان پرخرج ترین هواپیما رو که هواپیماهای جنگی پیشرفته هستند بومی میکند…با عقل خر ایرانی صمد آقا هم جور در نمیاد.???فردا هم دیر نیست..میگن شرکت هواپیماسازی آمریکا..لاکیLockheed Martin. میتونه از ما هواپیماهاشو تهیه کنه??? بخندیم یا اشک بریزیم؟؟؟من ایرانی میگم بخندیم شاید سلامتتر از اشک ریختن باشد ! ؟

  4. اینها که نمیتونن یک خودروی پراید بدون اشکال تولید کنند، سخن از تولید جنگنده میکنن؟
    بابا خداوکیلی مردم را نخندونین
    اینها پراید عقب مانده تولید میکنند که روز نخست ۳۰ تا اشکال اساسی داره آن زمان ادعای تولید هواپیمای جنگنده میکنید؟

Comments are closed.