کارشناسان نظامی اسرائیل: حزب الله پس از بازگشت از سوریه، آماده جنگ می شود

آگاهان نظامی در اسرائیل ابراز نگرانی می کنند که پس از پایان گرفتن جنگ در سوریه، هزاران تن از افراد حزب الله به لبنان بازگردند و خود را برای جنگ تازه ای علیه اسرائیل آماده کنند. تحلیلگران می گویند که حزب الله در طول سال ها دخالت نظامی در کشتار مردم سوریه، تجربیات عملیاتی زیادی آموخته که بی تردید اگر جنگ تازه ای رخ دهد، آن را علیه اسرائیل به کار خواهد انداخت.

خبرنگارانی که از مرزهای اسرائیل با لبنان دیدن کرده اند، گزارش می دهند که در آن سوی مرز سربازان لبنانی در حال گشت دیده می شوند و همچنین پاسداران صلح سازمان ملل نیز در اونیفورم خود مشغول گشت هستند. ولی در همان حال دیده می شود که افراد مسلح حزب الله نیز بدون مزاحمت در حال رفت و آمد می باشند.

یکی از فرماندهان خط مرزی به خبرنگاران می گوید: هر لحظه ممکن است که افراد حزب الله به سوی اسرائیل آتش بگشایند و یا از آن سوی مرز نارنجک و خمپاره به سوی سربازان اسرائیلی پرتاب کنند.

به گفته آشنایان امور، حزب الله هنوز بهانه های زیادی برای ایجاد درگیری با اسرائیل دارد.

در سال های گذشته، جدال بر سر مالکیت ناحیه ای به نام “مزارع شبعا” موجب درگیری های خونین شد و موارد مشابه دیگری نیز هنوز وجود دارد.

با آن که حکومت اسلامی عملا تائید می کند که حزب الله لبنان را به این هدف برپا ساخته که سپر بلای رژیم ایران در برابر اسرائیل باشد، حزب الله برای توجیه علت وجودی خود، همیشه امور ملی و میهنی لبنان را دستاویز قرار داده و ادعا کرده است که برای حفظ تمامیت ارضی و سیادت لبنان مبارزه می کند – گرچه، چنین وظیفه ای متعلق به دولت لبنان و ارتش آن کشور است.

در روزهای اخیر سران اسرائیل نسبت به احداث کارخانه موشک سازی حکومت ایران در خاک لبنان هشدار داده اند.

نخست وزیر در دیدار با پرزیدنت پوتین گفت که اسرائیل با این نقشه خطرناک حکومت ایران در لبنان کنار نخواهد آمد و آن را حنثی خواهد کرد.

وزیر دفاع اویگدور لیبرمن، و همچنین رئیس ستاد کل ارتش ژنرال گادی ایزنکوت نیز در روزهای اخیر از خطر درگیری تازه با حزب الله سخن گفته اند – پرچه لیبرمن گفته است که باید به هرگونه تلاش دست زد که چنین امری رخ ندهد. وزیر دفاع گفت: آخرین چیزی که اسرائیل به آن نیاز دارد، جنگ دیگری با لبنان است.

ناظران نظامی می گویند که حزب الله در سال های اخیر مواضع و استحکامات زیادی در نزدیکی مرزهای اسرائیل برپا ساخته است. همچنین این احتمال مطرح است که حزب الله ممکن است به حفر یک دالان زیرزمینی به داخل خاک اسرائیل بپردازد تا از این طریق نیروهای خود را وارد اسرائیل کرده و موجب غافلگیری شود.

اسرائیل برای رویارویی با هرگونه خطری، تدابیر مختلف اندیشیده و اجرا کرده است.

 

 

4 دیدگاه‌

  1. حالا من میگم برا اینکه اجحاف نشه نه یک هشتم نه یک سیزدهم یه چیزی بینا بین مثلا یک دهم.به نیت یگانگی خدا ۱۰ صفرشو بنداز میشه یک

Comments are closed.