کارشناسان نظامی: هدف اصلی سپاه پاسداران از “رزمایش مشترک موشکی – دریایی”، بیشتر بهره برداری تبلیغاتی است

ماکت نمایشی ناو هواپیمابر آمریکایی که هدف از آن بهره برداری تبلیغاتی بود، ولی یک اقدام تحریک آمیز تلقی شد

آگاهان امور ایران می گویند آن چه که سپاه پاسداران آن را در روزهای اخیر “مرحله نهایی رزمایش مشترک موشکی – دریایی نامید، عملا یک تلاش تبلیغاتی برای به هراس انداختن کشورهای منطقه نسبت به قدرت تعرضی رژیم ایران بود. ولی این تلاش به جای آن که به هدف برسد، عملا از دروغپردازی ها و رفتارهای تبلیغاتی و حتی ناشیانه فرماندهان سپاه پاسداران پرده برداشت.

یکی از اقدامات کاملا نمایشی در جریان این مانور، به میدان آوردن یک ماکت بزرگ از ناو هواپیمابر آمریکایی بود که ظاهرا آن را هدف موشک قرار دادند.

همچنین شلیک موشک های زمین به زمین از داخل خاک ایران به سوی نقاطی در آب های خلیج فارس که در فاصله کمی از قرارگاه های نطامی آمریکایی در امیرنشین ها به آب سقوط کرد، رساندن این پیام به ارتش آمریکا بود که اگر رژیم ایران اراده کند، می تواند این پایگاه های نظامی آمریکایی را منهدم سازد.
یک نمونه از اظهارات گزافه گویانه فرماندهان سپاه پاسداران، که عملا موجب بی اعتبار شدن تهدیدها و مانورهای جنگی آنان شد، گفته های سپاهی امیرعلی حاجی زاده فرمانده بخش هوا – فضای سپاه پاسداران بود که ادعا کرد آن ها برای نخستین بار در تاریخ نظامی جهان، توانسته اند موشک های بالیستیک را از اعماق زمین به سوی هدف شلیک کنند.

پرتاپ موشک تبلیغاتی بالستیک سپاه پاسداران از زیر زمین

حاجی زاده گفت که این موشک ها، “قلب زمین را شکافتند و از اعماق آن خارج شدند و به سوی هدف پرواز کردند. حاجی زاده برای آن که این ژست تبلیغاتی را موثرتر سازد، گفت که از افشای نام این موشک بالیستیک و خصوصیات آن خودداری می ورزد تا این موشک محرمانه بماند.
ادعای حارجی زاده در مورد آن که برای نخستین بار در تاریخ نظامی جهان موشکی را از زیر زمین به سوی هدف پرتاب کرده اند، یک تلاش تبلیغاتی دروغین است که اگر عمدا گفته شده باشد، نشان ناآگاهی این فرمانده از واقعیات نظامی جهان، و یا یک تلاش ناشیانه برای ایجاد هراس در دیگران است. زیرا پنهان کردن موشک ها در سیلوهای زیرزمینی، شیوه است که از نیم قرن پیش، در اوج جنگ سرد، در ارتش های اتحادشوریو و کشورهای غربی وجود داشته و مسلما اختراع تازه ای نیست.
در فیلم هایی که توسط سپاه پاسداران در اختیار رسانه ها قرار گرفت، ظاهرا دیده می شود که موشک قلب زمین را شکافته و هنگام خروج، باعث پراکندن مقادیر زیادی خاک می شود. ولی این ترفند نیز ناشیانه است زیرا سپاه، سیلوهای ذخیره موشک را پیش از شلیک، با مقداری خاک سبک پوشانده بود که بدنه باریک موشک، به آسانی می تواند از آن عبور کند.
به گفته آگاهان، آن چه که سپاه آن را “موشک ناشناخته” می نامد تا دستاوردهای خود را اسرارآمیز جلوه دهد، کپی برداری از یک موشک موجود و یا موشک های ساخت چین یا روسیه می باشد و معلوم نیست در میدان جنگ واقعی، تا چه حد دقیق عمل کند.