کارشناسان: «واکسینه کردن نوجوانان با واکسن ساخت چین یا کوبا، ممکن است فاجعه بار باشد»

شماری از کارشناسان امور ویروس شناسی و درمانی هشدار دادند که تزریق واکسن های ساخت چین و کوبا به کودکان و نوجوانان که در ایران تصمیم آن گرفته شده و قرار است به مرحله اجرا گذاشته شود، یک اقدام حساب نشده و دور از ملاحظات پزشکی است و ممکن است عوارض وخیمی داشته باشد.

در تصمیم وزارت بهداشت گفته شده که این واکسن به صورت “تک دوز” یعنی تنها یک بار به این گروه سنی تزریق خواهد شد. آن ها ادعا می کنند که دولت چین این اقدام را تائید کرده و آن را بی خطر دانسته، ولی کارشناسان عقیده دارند که این ادعا هنوز به اثبات نرسیده که واکسن سینو فارم ساخت چین بتواند برای این گروه سنی نیز مفید باشد – به ویژه آن که حتی برای بزرگسالان نیز عوارضی به دنبال آورده که در مورد واکسن های ساخت کشورهای دیگر دیده نشده است.

در هفته های اخیر شمار واکسن هایی که به ایران می رسد افزایش یافته و منابع خبری می گویند که حتی واکسن های آمریکایی و بریتانیایی نیز در میان آن ها دیده شده که در کشورهایی خارج از آن دو تولید شده اند. رژیم با این شیوه، دستور فاجعه بار خامنه ای را در مورد ممنوعیت واردات فایزر و مدرنا پشت سر می گذارند. یک مقام ارشد دولتی پیشتر گفته بود که برای واردات واکسن، “هیچ خط قرمزی وجود ندارد” و به عبارت دیگر می توان فایزر و مدرنا نیز خریداری کرد.

دولت ایران هفته پیش اعلام کرده بود که قصد دارد گروه سنی بالای هجده سال را  با یک تک دوز واکسنیه کند. ولی وزارت بهداشت این دستور را به ناگهان گسترش داد و اعلام کرد که نوجوانان بین ۱۲ سال تا ۱۶ سال نیز می توانند این تک دور را دریافت کنند – امری که کارشناسان هشدار می دهند که اگر واکسن سیوفارم چین تزریق شود، ممکن است عوارض ناگواری داشته باشد.

شماری از رسانه های چاپ تهران، در گزارش های امروز خود، این دستور وزارت بهداشت را با تیتر “معمای واکسیناسیون کودکان” مورد پرسش قرار دادند.

یکی از مشکلات آن است که وزارت بهداشت مشخص نساخته که این کودکان و نوجوانان در کدام مراکز ویژه باید واکسن را دریافت کنند. احتمالا تزریق واکسن در همان مرکز تزریق برای بزرگسالان خواهد بود. ولی وزارت بهداشت تا کنون دستوری در این زمینه به آن مراکز نداده است.

همزمان، برخی کارشناسان امور همه گیری در تهران نیز به دولت هشدار می دهند که اگر مراکز آموزشی بدون آمادگی لازم بازگشایی شود، خطر اوج تازه ای  پیش می آید. بدون توجه به این خطر نیز کارشناسان می گویند که آغاز موج ششم ویروس کورونا در سراسر ایران، در راه است.