کارشناسان وزارت دفاع ایالات متحده می گویند که اگر آمریکا از سوریه بیرون رود، داعش در ظرف یکسال دوباره مسلط می شود

در ارزیابی کارشناسان وزارت دفاع که امروز (آدینه) علنی شده، آمده است که اگر ارتش آمریکا پا پس بکشد، داعش قادر خواهد بود در ظرف یک سال، خود را بازسازی کرده و دوباره بخش هایی از خاک سوریه را به تصرف خود درآورد

در یک گزارش تحلیلی وزارت دفاع ایالات متحده، پنتاگون، آمده است که گروه تعصب گرای اسلامی موسوم به داعش، هنوز به طور کامل از سوریه ریشه کن نشده و این احتمال وجود دارد که تا یک سال دیگر در صدد برآید بر بخش هایی از آن کشور تسلط یابد.

این ارزیابی در حالی انتشار می یابد که پرزیدنت ترامپ چند ماه پیش ارزیابی کرده بود که داعش کاملا شکست خورده و دیگر لزومی به حضور سربازان آمریکایی در سوریه وجود ندارد.

ولی در ارزیابی کارشناسان وزارت دفاع که امروز (آدینه) علنی شده، آمده است که اگر ارتش آمریکا پا پس بکشد، داعش قادر خواهد بود در ظرف یک سال، خود را بازسازی کرده و دوباره بخش هایی از خاک سوریه را به تصرف خود درآورد.

منابع خبری می گویند که این ارزیابی هنوز در مرحله پیش نویس قرار دارد و ممکن است تغییراتی در آن داده شود. ولی در هر حال، با ارزیابی های پیشین پرزیدنت ترامپ کاملا در تضاد است.

رئیس جمهوری آمریکا پس از چندی، موضع اعلام شدۀ خود را تغییر داد و اعلام داشت که کار سرکوب داعش را به ارتش ترکیه واگذار می کند. رجب طیب اردوغان نیز از این پیشنهاد به گرمی استقبال کرد. ولی ابراز نگرانی شد که هدف وی از پذیرفتن این ماموریت، نابود کردن کردهای مسلح در شمال سوریه می باشد که ممکن است به جدایی طلبان کرد در بخش شرقی ترکیه یاری برسانند.