کارشناس آمریکایی: تضعیف رژیم ایران در قفقار، راهی برای ضربه زدن به آن

استفان بلانک، کارشناس ارشد شورای سیاست خارجی آمریکا، گفته است هدف اصلی تیم امنیت ملی پرزیدنت ترامپ ضربه زدن به رژیم ایران و منافع آن است. حمله دولت ترامپ به توافق هسته ای ایران، پیشاپیش به شکل چشمگیری موجب مجادله با اروپا، روسیه و چین و هراس آنها شده است. اما یک حمله دیپلماتیک به برجام به هیچ عنوان تنها گزینه پیش روی واشنگتن نیست.

این کارشناس میگوید اگر ترامپ قصد منزوی کردن ایران را دارد، می‌تواند روابط ایران در منطقه قفقاز به ویژه با ارمنستان و آذربایجان را تضعیف کند.

او می افزاید دولت ترامپ با توجه به پیشینه پر فراز و نشیب  ایران با این دو کشور، می‌تواند با ترکیبی از “مشوق ها و فشار” وحتی به ارمغان آوردن صلح به قفقاز، روابط تهران-مسکو را مخدوش کند.  توسعه مسیرانرژی دریای خزر از طریق قفقاز به اروپا به گفته این تحلیل گر در جهت منافع ایالات متحده است. افزایش حضور آمریکا در قفقاز به کاهش فشار روسیه بر ترکیه می‌انجامد و مبنایی برای پیشبرد روابط مسئله‌ساز آمریکا با ترکیه نیز خواهد شد. ایالات متحده  نمی تواند بدون نمایش علاقه جدی، پایدار و معتبر به امنیت ارمنستان و آذربایجان منافع و یا ارزش‌های خود در دموکراسی و حکومتداری خوب را که این دو کشور در دسترسی به آن مشکل دارند، پیش ببرد.

استفان بلانک می گوید: «آمریکا با تقسیم منافع و افزایش تعامل در قفقاز با ارمنستان و آذربایجان، نه تنها به ترویج صلح کمک خواهد کرد، بلکه از نفوذ روسیه و ایران در قفقاز و مناطق همسایگی آن کم خواهد کرد».

وی می افزاید «اگر ما در پی اعمال فشار بر تهران هستیم، میتوانیم از این طریق، شرایط را برای رژیم ایران بسیار سخت کنیم».

 

4 دیدگاه‌

  1. هرجا که مردم فقیر و بیکار باشند ایران حضور پر رنگ در حذب عوامل تروریستی مانند داعش دارد. حادثه ۱۱ سپتامبر یک سناریوی پیچیده توسط ایران بود که توسط عوامل افغان و شیعیان عربستان و پاکستان و با هماهنگی عوامل ایرانی در امریکا صورت گرفت اما هیچ کس نتوانست بفهمد کار ایران بوده و سرگرم دم روباه شدند!

  2. معلوم بود تیراندازی ترکمنستان به ماهیگیران ایرانی از همین سیاستها سرچشمه گرفته بود.ولی همسایه تعصب همسایه را به غریب نمیدهدددد

  3. رهبر معترضان در ارمنستان از عوامل ایران است و هدف تغییر نظام حکومتی در این کشور و روی کار امدن فردی مانند اردوغان است که قلاده اش در دست حاکمان ایران است. ایران سناریوی تغییر حکومت در ارمنستان را به مرحله اجرا گذاشته. هرکس به ظاهر خندان سران حکومت ایران اعتماد کند بسیار بی سیاست است و کشورش را به بادفنا خواهد داد

  4. حکومت ایران چند وجهی است یک وجه ان خشن و بیرحم و وجه دیگر ان لبخندزنان است! اما هدف و حرکت اصلی این حکومت ابدی و ماندگار سلطه بر جهان است و مهمترین ابزار ان تشکلهای وابسته بومی و اشوبگر است که در بستر دموکراسی به حکومتهای مردمی میتازند و بدون توجه به رای اکثریت مردم سبب سرنگونی حکومتها و روی کار امدن عوامل وابسته میشود. تقریبا تمام این عوامل اشوبگر از ایران مستمری میگیرند اما عده ای هم براساس توهم و جوسازی فریبکارانه ایران به اشوبگران میپیوندند هیچ حکومتی قادر به مقابله با مردم فریب خورده خود نیست و مجبور به عقب نشینی است

Comments are closed.