کارشناس ارشد محیط زیست ایران: علت مرگ دو نهنگ در کیش به علت صید ترال چینی ها  است  

در هفته های گذشته دو نهنگ در ساحل کیش به گل نشستند و مردند . حامد مشیری، کارشناس محیط زیست پیشتر در این باره گفته بود که علت مرگ این نهنگ ها به خاطر گیر کردن در تور های سنگین و فلزی ماهیگیران صید ترال های چینی است. که بر اثر تلاش حیوان برای فرار از این تورهای فلزی دنده های انان به شدت آسیب دیده و موجب مرگ او می شوند.

ادیبی رئیس اداره نظارت بر امور حیات وحش سمنان نیز پس از کالبد گشایی و تمیز کردن استخوان اسکلت نهنگ، می گوید: آسیب دیدگی بسیار شدید در دنده های ۴-۵-۶  (نهنگ) می تونه به خاطر گیر افتادن در فضایی مثل “تورهای صیادی بزرگ که مختص صیادان ترال “است باشد.

پیشتر نیز پاسدار علیرضا تنگسیری،  فرمانده نیروی دریایی سپاه با اشاره به کمبود ماهی در جاسک، بندرعباس و قشم نیز در این باره گفت:  مجوز صید کشتی‌های چینی بر اساس قراردادی است که با حکومت ایران  دارند، وسال‌هاست به صید فله‌ای و بی‌رویه در سواحل خلیج فارس می‌پردازند و بنا بر گزارش‌های میدانی صیادان محلی را به فقر و تنگدستی کشانده‌اند.

تنگسیری از توقیف سه فروند کشتی چینی در بندر تجاری باهنر خبر داد و افزود که هم‌اکنون “در حال پیاده کردن ماهی‌های صیدشده هستیم”.

تاکنون اعتراضات مردمی نسبت به این موضوع به جایی نرسیده و به نظر می‌آید دولت روحانی  بر اساس یک قرارداد، مجوز چنین صید هایی را برای کشتی‌های چینی صادر کرده است اما مسئولان وزارت خارجه و دولت از افشای مضمون این قرارداد خودداری می‌کنند و تاکنون از دادن پاسخ صریح به پرسش‌ها در این زمینه خودداری کرده‌اند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه می‌گوید: «باورم شد مافیایی پشت ماجرای صید ترال و کشتی‌های چینی وجود دارد، این صید در کانتینرهای منجمد شده به خارج کشور می‌رود».

او افزود: «ما مستنداتی در اختیار داریم و اگر نیاز باشد آنها را رو خواهیم کرد اما در حال حاضر نمی‌خواهیم به این مسئله ورود کنیم».

پیشتر نیز شماری از ماهیگیران محلی در کیش و هرمزگان گفته بودند که صیادان ترال چینی دارند کف دریاهای ایران را درو می کنند و زیستگاه جانوران آبزی و مرجان ها به خطر افتاده است .

“صید ترال های چینی” با داشتن مجوز رسمی از سپاه پاسداران  نه تنها  سبب بیکاری ماهیگیران بومی ایرانی و تهی شدن سفره آنها شده اند، بلکه به محیط زیست آبزیان نیز آسیب جدی وارد کرده اند.