کارشناس اپیدمیولوژی: مسئول حکومت نسبت به لزوم رویارویی با کورونا، اعتنای جدی ندارند و موج جدید در راه است

آمار رسمی مرگ و میر در ایر ابتلا به کورونا، دوباره رو به بالا می رود و این در حالی که در هفته های پیش این آمار ظاهرا رو به کاهش بود. کارشناسان هم می گویند که در روزها و هفته های آینده، اگر اقدامات موثر انجام نگیرد، دوباره شمار جان باختگان اوج خواهد گرفت.

ظاهرا روند واکسیناسیون بالا گرفته و حکومت می گوید که بخش بزرگی از اهالی واکسینه شده اند و طبعا انتظار می رود که به دنبال آن، از شمار مبتلایان روزانه و همچنین فوت شدگان کاسته شود. ولی افزایش دوبار، این روند، نشان می دهد که دولت تجربه و یا توانایی آن را ندارد که از این روند جلوگیری کند.

حمید سوری یک کارشناسان همه گیری ویروسی در این رابطه گفت: «بازگشایی سریع و بی رویه اماکن عمومی به روی رفت و آمد مردم، کندی در جریان واکسیناسیون و اهمال دولت در انجام شماری بیشتری آزمایش برای یافتن مبتلایان و این واقعیت که هنوز آمار کل واکسیناسیون در سطح پایینی قرار دارد، همه و همه موجب بالا رفتن دوباره آمار روزانه مبتلایان و قربانیان شده است».

او گفت که درصد واکسینه شدگان هنوز به سطحی نرسیده که بتواند یک ایمنی گله ای ایجاد کند و ایران هنوز از این مرحله بسیار به دور است.

دکتر حمید سوری به صراحت گفت که مسئولان و دست اندرکاران امور کورونا نیز فاقد تجربه کافی برای مدیریت این معضل هستند. او گفت که مدیران مسئول آزمون و خطا می کنند، ولی در عین حال نسبت به این فاجعه بی اعتنا هستند و وخامت آن را احساس نمی کنند و یا نادیده می گیرند.

به گفته او، حکومت تاکنون نتوانسته است سیاست های خردمندانه و دقیق پیشگیری و درمان را به اجرا بگذارد.

دکتر حمید سوری خطاب به دست اندرکاران گفت که آن ها باید توجه داشته باشند که وقتی می توان به ایمنی جمعی رسید که بین هشتاد تا هشتاد و پنج درصد از مردم جامعه واکسینه شده باشند. این درصد از جامعه باید هر دو دوز را دریافت کرده باشند، در حالی که در حال حاضر شمار واکسنیه های دو دوزی به بیست درصد نیز نمی رسد.

با توجه به این معیار، ایران هنوز تا رسیدن به ایمنی جمعی، فاصله بسیار دارد.

روزنامه فرهیختگان نیز که بیان کننده دیدگاه های جناح تندروی حکومت است، نسبت به بازگشایی عمومی اماکن به انتقاد پرداخت و عواقب آن را خطرناک دانست.

با اشاره با بازگشایی نهادهای آموزشی ایران، روزنامه فرهیختگان نوشت که افتتاح دوباره دانشگاه کار عاقلانه ای نبوده است.

این روزنامه نتیجه گرفته نوشت: بی تردید موج جدید کورونا در راه است و به زودی آثار آن آشکار خواهد شد.

در روزهای اخیر درباره میزان واردات واکسن و تزریق آن گزارش موثقی انتشار نیافته است.