کارشناس حکومتی مسائل اقتصادی: پولی وجود ندارد که حقوق کارگران و حقوق بگیران را افزایش دهیم

کمال اطهاری کارشناس حکومتی مسائل اقتصادی می‌گوید: پولی در خزانه دولت نیست که بتواند حقوق کارگران و کارمندان را متناسب با افزایش نرخ تورم اضافه کند.

اطهاری می‌گوید: در ایران می‌دانیم که بیش از ۵۰ درصد مردم بیمه بازنشستگی ندارند. این نشان می‌دهد که بازتوزیع در ایران ناقص است و دولت این ژست را می‌گیرد که پایه حقوق را ۶۰ درصد بالا برده‌ام، تورم در عمل همین مقدار است، در موارد دیگر هم پشتیبانی و بیمه وجود ندارد. همچنین سیاست غلط مسکن که باعث بالا رفتن صدرصدی قیمت مسکن در یکسال می‌شود. یعنی همه امور علیه این است که کارگر با دستمزدش بتواند رفاه پیدا کند و این را نشان می‌دهد که من خواهان اصلاح امور هستم، اما صاحبان بنگاه چه بخش خصوصی و چه بخش خصولتی حاضر به انجام این کار نیست.

این کارشناس مسائل اقتصادی می‌گوید: در پایان هر سال همه به دنبال این هستند که چرا دستمزد‌ها کفاف هزینه زندگی آن‌ها را نمی‌دهد. خب، این به دلیل این است که سیاست اجتماعی وجود ندارد و سیاست اقتصادی هم غلط است. باید با این دید به آن نگاه کرد.

اطهاری با بیان اینکه اساسا باید بدانیم با کدام پول می‌خواهیم حقوق کارگران و حقوق بگیران را افزایش بدهیم، گفت: در اقتصاد رانتی هرچقدر را حقوق افزایش دهیم، تورم به همان میزان بیشتر می‌شود. سال‌هاست به جای اینکه بگوییم چرا این دستمزد افزایش پیدا نمی‌کند، دلایلی که مانع ایجاد پیدا می‌کند را برداریم، خسته نشدیم از این تکرار؟ خب این که حساسیت نسبت به طبقه کارگر نیست. این یک بحث نشدنی است و کسانی که این مباحث را راه می‌اندازند فکر می‌کنند می‌خواهند به طبقه کارگر کمک کنند. تدوین الگوی جایگزین و ارائه آن به جامعه می‌شود حمایت از کارگر. دولت که این کار را انجام نمی‌دهد، خب وقتی این کار را نمی‌کند، نمی‌توانیم پایمان را به سمت قبله دراز کنیم. مجموع تولید ناخالص ما به حدی نیست که بتوان دستمزد حقوق‌بگیران را افزایش دهیم.

با وجود این سخنان ابراهیم رییسی ادعا می کند که دولت او می تواند علاوه بر اینکه شرایط اقتصادی را بهبود بخشد بلکه می تواند سالانه یک میلیون واحد مسکونی را آماده کند.

در عین حال او همه تقصیر ها و کمبودها را متوجه دولت حسن روحانی می داند و علی خامنه ای نیز از خود رفع مسئولیت کرده و می گوید هیچ یک از دولت های پیشین به نقطه نظرات اقتصادی او توجهی نکردند و شرایط اقتصادی امروز را نتیجه بی توجهی به نظرات خود می داند و در این میان این جیب و سفره مردم ایران است که هر روز خالی تر می شود.