کارشناس نظامی آمریکایی: «انفجارهای پیاپی در ایران، کار گروه داخلی و با تشویق و رهنمود اسرائیل و آمریکاست»

یک نظامی ارشد بازنشسته آمریکایی بر این گمان است که انفجارهای پیاپی در مراکز حساس نظامی و امنیتی در حکومت اسلامی ایران کار یک گروه سازمان یافته است که همگام با اسرائیل و ایالات متحده عمل می کند و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم هنوز نتوانسته اند افراد آن‌ها را شناسایی کرده و به دام اندازند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه رژیم ایران، امروز (دوشنبه)، بار دیگر گفت که اگر مسئولیت هر کشور خارجی در این جریانات محرز شود، ایران به واکنش لازم دست خواهد زد. موسوی درباره جزئیات این تهدید و ماهیت واکنش رژیم ایران توضیحی نداد.

این کارشناس به نام ژنرال جک کین که اکنون به تحلیل گری در امور راهبردی نظامی مشغول است، در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس نیوز از جمله گفته که همه رویدادهای اخیر به خوبی طراحی شده بودند و نشان می دهد که کار یک گروه سازمان یافته می‌باشد و جنبه اتفاقی ندارد.

رادیو پیام اسرائیل نخستین رسانه خبری در جهان بود که ماه گذشته اعلام داشت که یک یا چند گروه بسیار تعلیم دیده و منظم پشت سر این وقایع قرار دارند.

بی بی سی با استناد به یک ایمیل که به دست یکی از گزارشگران آن رسیده بود، نام این گروه را “یوزپلنگان وطن” اعلام کرد که بعید می نماید قابل اعتماد باشد.

افسر بازنشسته آمریکایی، با ابراز تردید نسبت به ادعای مقام‌های حکومت ایران مبنی بر غیرعمدی بودن این انفجارها و آتش‌سوزی‌ها، افزود: «فقط اسرائیل و آمریکا این توانایی را دارند تا با ایجاد انفجار در سایت‌های نظامی حساس و امنیتی رژیم ایران، در برنامه اتمی و موشکی این کشور اختلال ایجاد کنند و دستیابی‌‌اش به سلاح هسته‌ای را به تعویق بیندازند».

ذر شبانه روز گذشته نیز چند حادثه دیگر در تاسیسات حکومتی روی داد که در مورد هریک، مقامات حکومت ادعا کردند که عمدی نبوده و به علت نقص فنی و یا حوادث دیگر رخ داده است.

جک کین در سخنان خود احتمال داد که اسرائیل با کمک های اطلاعاتی ایالات متحده و منابع نفوذی در داخل حکومت ایران به این فعالیت‌های مخفیانه و هدفمند دست زده است.

این کارشناس، به حمله سایبری ویروس استاکس‌نت، ترور برخی افرادی که “دانشمندان هسته‌ای” توصیف شدند و انتقال اسناد اتمی از تهران به اورشلیم و موارد دیگر اشاره کرد و گفت: «در جریان اقدام اخیر در سال ۲۰۱۸ نیز، اسرائیل اسناد طبقه‌بندی‌شده‌ای را به دست آورد و تحویل بازرسان سازمان ملل داد، اسنادی که تلاش رژیم ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را اثبات می‌کرد».

ژنرال کین، این راهبرد اسرائیل را در مقایسه با حمله هوایی به سایت‌های هسته‌ای و موشکی ایران بسیار هوشمندانه توصیف کرد، زیرا امکان انکار را برای هر دو طرف فراهم می‌سازد.

او افزود: «در عین حال ‌که اسرائیلی‌ها می‌توانند هرگونه دخالت در این عملیات‌های خرابکارانه را تکذیب کنند، طرف ایرانی نیز می‌تواند با انکار ماهیت خرابکارانه و دخالت خارجی در بروز این سوانح، از واکنش شدید و مستقیمی که به افزایش تنش‌ها و جنگ احتمالی منجر شود بپرهیزد».

ژنرال کین گفت: «حکومت ایران خواهان جنگ نیست و منتظر نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر است تا مشخص شود طرف مذاکره‌اش چه کسی است».

یادآوری می شود که در روزهای اخیر، انفجارها و آتش‌سوزی‌هایی در مناطق گوناگون ایران رخ داده که عامل بروز آن‌ها بحث‌برانگیز بوده است، از جمله انفجار در منطقه پارچین و آتش‌سوزی و انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز.

همچنین فاز دوم پتروشیمی تندگویان در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر، نیز  عصر روز گذشته،  (یکشنبه) دچار آتش‌سوزی شد.

حمید کیایی، رئیس روابط عمومی پتروشیمی تندگویان درباره دلیل این حادثه اعلام کرده بود که “دکانتورهای ( قیف جدا کننده) واحد PTA فاز دو پتروشیمی، به دلیل نشت روغن حرارتی (Hot Oil) دچار حریق شد”.

کیایی گفته بود که با توجه به شرایط آب وهوایی منطقه در تابستان و گرمای زیاد در این ایام امکان وقوع چنین حوادثی بسیار بالا است.

مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان با مساحت ۳۴ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار دارد.

روز ۱۴ تیر نیز روز روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر هم اعلام کرد در پتروشیمی کارون در این منطقه، نشت گاز کلر اتفاق افتاده است.

پیش از این حادثه، در هفته‌های گذشته آتش‌سوزی‌های متعددی در مراکز صنعتی و شهری ایران رخ داده است.

از جمله، انفجار تاسیسات خجیر در شرق تهران ، تاسیسات اتمی نطنز، و  نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز و همچنین  پست اصلی برق در خیابان امیرکبیر شیراز و آتش سوزی در  بندر رجایی.

مقام های حکومت ایران دلیل انفجار در تاسیسات خجیر در شرق تهران را «انفجار تانکر گاز» عنوان کردند. اما خبرگزاری آسوشیتدپرس بر اساس تصاویر ماهواره‌ای و به نقل از کارشناسان خبرداد  که “به نظر می‌رسد این انفجار مربوط به تاسیسات «گروه صنعتی باکری» بوده است که سوخت جامد موشک تولید می‌کند”.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، درباره آتش‌سوزی اخیر نیروگاه زرگان اهواز ادعا کرده بود که «هیچگونه خرابکاری عمدی در تاسیسات نیروگاهی برق رخ نداده است».

حمزه روغنیان، معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس نیز، ” افزایش بار و اتصال ناگهانی درون ترانسفورماتور” را دلیل اصلی بروز حادثه آتش سوزی در ایستگاه ۲۳۰ کیلو ولت ملک مکان شیراز و قطع گسترده برق اعلام کرده بود.

رسانه‌های رژیم ایران، علت حادثه انفجار در تاسیسات اتمی نطنز را به اسرائیل نسبت دادند. دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی رژیم نیز اعلام کرده بود که دلیل این حادثه مشخص شده، اما به دلیل «ملاحظات امنیتی» اعلام نمی‌شود.

شماری از رسانه‌های اسرائیل نیز این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش حکومت ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسراییل دانستند.