کارشناس نظامی اسرائیلی: حکومت ایران برای وارد آوردن ضربه به اسرائیل تصمیم می گیرد

یک کارشناس ارشد امور نظامی و اطلاعاتی در اسرائیل می گوید که تردیدی ندارد رژیم ایران در پی انتقام گیری از اسرائیل و وارد آوردن ضربه به این کشور است و بنابراین، لازم است که اسرائیل خود را آماده سازد.

ژنرال ذخیره عاموس یادلین، که در گذشته رئیس رکن اطلاعات در ستاد ارتش اسرائیل بوده، ارزیابی می کند که رژیم ایران ممکن است برای پاسخگویی به بمباران پایگاه های حکومت ایران در سوریه و به ویژه انهدام انبارهای موشکی رژیم در آن کشور به یکی از این سه گزینه روی آورد: پرتاب موشک از خاک سوریه، آسیب رسانی به یکی از سفارتخانه های اسرائیل در خارج و یا انجام تعرض توسط حزب الله از خاک لبنان.

این پرسش که حکومت ایران در برابر اقدامات دفاعی و قاطعانه اسرائیل در خاک سوریه و جنگ مستقیم برای جلوگیری از استقرار سپاه پاسداران در کشور همسایه اسرائیل، چه خواهد کرد، در روزهای اخیر، مقامات امنیتی و دفاعی اسرائیل را سخت به خود مشغول داشته است.

در یک گزارش خبری گفته شد که امیران ارتش اسرائیل که مسوول امور دفاع غیرنطامی و حفظ جان شهروندان هستند، در دو روز گذشته مباحثات و بررسی های گسترده ای داشته اند تا مطمئن گردند که مردم پشت جبهه در امان هستند.

ژنرال عاموس یادلین  که اکنون رئیس مرکز پژوهشی امور امنیت ملی اسرائیل است، با ارائه ارزیابی خود در مورد احتمال تعرض حکومت ایران به اسرائیل، تاکید کرد که ماه میلادی کنونی (ماه مه) آبستن حوادث بسیار است.

از یک سو احتمال دارد که حکومت ایران به نوعی تعرض علیه اسرائیل دست بزند. از سوی دیگر، پرزیدنت ترامپ قرار است ۹ روز دیگر تصمیم خود را در مورد برجام اعلام کند و دو روز پس از آن، سفارت آمریکا در اورشلیم، به طور رسمی گشایش یابد.

از دیدگاه او، این ها همه مواردی است که ممکن است تب جنگی در منطقه را بالا برد.

در رابطه با این پرسش که چرا رژیم ایران هنوز به واکنش نظامی یا تروریستی روی نیاورده است، ژنرال یادلین ارزیابی کرد که هم اکنون مباحثه و محادله ای در رده بالای رهبری در ایران جریان دارد که این انتقام گیری به چه شیوه ای انجام گیرد.

احتمال دارد که قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس فشار می آورد که واکنش ایران هرچه بیشتر کوبنده باشد. ولی احتمال دیگر آن است که رژیم ایران هیچ برنامه از پیش آماده شده ای ندارد و اکنون باید به تنظیم آن بپردازد.

ژنرال یادلین گفت که او در دوران انجام وظیفه در راس رکن اطلاعات ستاد ارتش اسرائیل، توانسته است هم رهبران اسرائیل و هم دستگاه رهبری ایران را به خوبی بشناسد و بر این باور است که هیچیک از طرفین خواهان به راه انداختن جنگ بین دو کشور نیست.

او گفت که یک عامل مهار کننده دیگر، برای جلوگیری از یک جنگ گسترده وجود دارد و آن دولت روسیه است.

4 دیدگاه‌

 1. حتی زنده کردن مردگان بوسیله علمی که یک روز انسان پیدا میکنه بازم در این دنیا غیره ممکن نیست چون خدا از روح خودش در ما دمیده ولی به ابلیس گوش نکن ما خدا نمیشیم ما هیچ وقت جاودان واقعی نمیشیم

 2. چوپان راستگو و اطلاعات تکراری و قدیمی ؛ – سیاست ما عین دیانت ماست. بسم الله الرحمن الرحیم … بلکه سمت وسوی ما باید الهی باشد وهمچنین متوجه این فرمایش امام راحل. رحمت الله علیه باشیم

  اسرائیل طبق روال نظامی در حال آماده باش است ولی رژیم آخوندی اسلامی ایران با سمت و سوی الهی سربزنگاه اسرائیل را غافلگیر خواهد ساخت و به نیروهای نظامی حزب الله در خاک اسرائیل ملحق خواهد شد حال طبق موازین دین یا سیاست قطعاً در خاک اسرائیل بوضوح مشخص خواهد شد

 3. .
  امریکا راضی خواهد شد از یورش به اسرائیل…
  چپ و راست به تجمیع رسیده اند…
  یک شاخه فاندامنتال در حال قبض حکومت در ایران است…
  آن شاخه دارد به این فکر می کند که با یورش به اسرائیل بر جهان عرب صدارت مشروع پیدا کند…

 4. امیدوارم اسراییل واقعا دشمن نظام آخوندی باشد، بعضی گفته های صاحب نظرها در مورد زدوبندهای پشت پرده،به ویژه پلانهای بریتانیا در بازیهای سیاسی باعث نگرانی است. امیدوارم آقای امیر برنامه ایی موشکافانه در این مورد تهیه کنند.سپاس

Comments are closed.