کارنامه  ناموفق سال گذشته دولت روحانی: تورم سه رقمی ، اقلام غذایی، و رکوردار دومین نرخ تورم سالانه در چهل سال اخیر 

مرکز آمار ایران با انتشار گزارشی نوشته است  که نرخ تورم نقطه‌ به نقطه مصرف‌کننده در اسفند۹۹ نسبت به اسفند ۹۸ بیش از  ۴۸درصد، نرخ تورم سالانه  بیش از ۳۸ درصد و  نرخ تورم نقطه برخی اقلام غذایی به   ۱۰۵ درصد رسیده است .

دولت حسن روحانی علاوه بر عبور از نرخ تورم پیش‌بینی شده از سوی صندوق بین‌المللی پول، رکوردار دومین نرخ تورم سالانه در دوره استقرار جمهوری اسلامی شده است.

در ادامه این گزارش آمده است که  نرخ تورم نقطه به نقطه گروه خوراکی‌ها را در اسفند ماه ۹۹ نسبت به اسفند سال ۹۸ معادل ۶۷ درصد، مبلمان و لوازم خانگی را ۶۸ درصد، کالاهای بادوام ۸۴ نرخ تورم نقطه به نقطه گروه پوشاک و کفش ۵۲ درصد، حمل و نقل را ۵۴  درصد، و بهداشت و درمان را ۴۰ درصد اعلام کرده‌ است.

مرکز آمار ایران در ادامه نوشته است : در گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها به عنوان گروهی که به طور مستقیم بر معیشت و تغذیه مردم به ویژه دهک‌های کم درآمد موثر است، بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه متعلق به انواع روغن‌هاست و در اسفند ماه ۹۹ نرخ تورم بیش از ۱۰۵ درصد افزایش یافته است.

همچنین پس از روغن که در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از کمبود و گرانی آن نیز منتشر شده است، نرخ تورم گروه «میوه و خشکبار» در اسفند ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال پیش ۸۴ درصد افزایش یافته است.

در این گزارش آمده است که  رتبه سوم بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه در اسفند ماه در میان خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها نیز به  گروه «شیر، پنیر و تخم مرغ» با ۷۹ و چهار دهم  درصد تعلق داشته است.

در گروه نان و غلات نیز نرخ تورم در اسفند ماه ۹۹ نسبت به اسفند ماه سال گذشته ۶۴ و سه دهم  درصد اعلام شده است.

گوشت قرمز و گوشت سفید و فراورده‌های آن در اسفند ماه سال ۹۹ نسبت به اسفند ماه سال ۹۸ بنابر اعلام مرکز آمار ایران نرخ تورم ۶۲ درصدی داشته‌اند.

این در حالی است که مصرف گوشت قرمز که بنابر اعلام مقام‌های مسئول از فهرست غذایی بسیاری از مردم به ویژه دهک‌های کم درآمد حذف شده یا به شدت کاهش یافته است و در اسفند ماه با تداوم افزایش قیمت مرغ، صف‌های طولانی برای خرید مرغ با قیمتی کمتر از بازار آزاد شکل گرفت.

به این ترتیب نرخ تورم سالانه در ایران از پیش بینی صندوق بین‌المللی پول نرخ تورم سالانه در ایران را معادل ۳۰ و نیم  درصد پیش بینی کرده بود بسیار فراتر رفته است.

علاوه براین، بنابر گزارش‌های رسمی بانک مرکزی و مرکز آمار ایران که بالاترین نرخ تورم در دوره استقرار حکومت اسلامی  را متعلق به سال ۱۳۷۴  دوره ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی با ۴۹/۴ درصد اعلام کرده‌اند، دولت حسن روحانی در اسفند ماه ۹۹ با تورم سالانه ۳۶ و چهار دهم درصد  به عنوان دارنده دومین رکورد نرخ تورم در دوره رژیم ایران  تبدیل شده است.