کارگران دخل و خرج شان با هم نمیخواند آنها نمی توانند حتی پنیر بخرند 

علی اصلانی، عضو هیات مدیره کانون عالی شورای اسلامی کار می‌گوید در ۴۰ سال گذشته، در هیچ دوره‌ای اختلاف بین هزینه و دستمزد کارگران تا این حد زیاد نبوده است

او افزود: تفاوت هزینه و دستمزد کارگران به دست کم پنج میلیون تومان رسیده و حقوق کنونی خانوارهای کارگری تنها کفاف ۱۰ روز زندگی آنها را می‌دهد.

اصلانی گفت: «جامعه کارگری از مستاجری و جابه‌جایی در عذاب است و خانوارها برای خرید پنیر و کره و تخم‌مرع هم با مشکل روبرو هستند. از گوشت و مرغ و ماهی که اصلا نمی‌توان حرفی زد».

او در ادامه افزود: پایه دستمزد کارگران دو میلیون و ۶۰۰هزار تومان تعیین شده، در حالی که هزینه زندگی در شهرهای بزرگ ۹ میلیون و در شهرهای کوچک هفت میلیون و ۶۰۰هزار تومان است.

در ادامه این خبر یک نماینده مجلس درباره فقر اجتماعی گفته است: در چند ماه آینده نان خشک هم از سفره مردم بیرون می‌رود

شیوا قاسمی پور نماینده مجلس با اشاره به وضعیت معیشتی مردم گفت: «لطفاً کم دم از مقاومت مردم بزنید. این‌طور جلو برود در چند ماه آینده نان خشک هم مانند گوشت و تخم‌مرغ از سفره مردم بیرون می‌رود».

این نماینده مجلس افزود: متاسفانه بعد از این همه سال باید از خودمان بپرسیم آیا واقعاً برای همان درماندگان و بیچارگان هیچ امید و پناهگاهی باقی مانده است. از کردستان گرفته تا سیستان، از خوزستان تا ایلام، کرمانشاه خراسان و غیره چه بر سرمان آمده، مگر قرار نبود کوخ‌نشینان را بر کاخ نشینان ترجیح بدهیم، گلبانگ عدالت و برابری طنین‌انداز شود، کجای عملکرد بسیاری از مسئولان ما جایی برای تیمار این اقشار درمانده و غوطه‌ور در فقر و گرفتاری و بیماری و بدبختی وجود دارد که متأسفانه هر روز و هر لحظه بر تعداد شان نیز افزوده می‌گردد.

شیوا قاسمی پور گفت:  کی قرار بود برای سرمایه‌داران و آقازاده‌ها بهشت بسازیم، کی وعده دادیم که پناهگاه اختلاسگران و سودجویانه و دست‌یازان بیت‌المال شویم. توان حتی خریدن تخم‌مرغ را از بیچارگان و مستضعفان بگیریم».

این نماینده مجلس افزود: افتخار دولت آن است که اجناس و مایحتاج مردم به وفور یافت می‌شود اما به چه قیمتی؟ وقتی مردم توان خرید را ندارند، فایده‌ای ندارد. چرا ارز ۴۲۰۰تومانی را برای تامین مواد غذایی قطع نموده‌اید. اعتراف شما به چه درد مردم می‌خورد، کجا است گشایش، پایش و نظارت شما؟».

خانم قاسمی پور گفت: مسئولانی را در برنامه‌های مختلف صدا و سیما بارها دیده‌ایم که از قیمت اجناس بی‌خبرند و آیا می‌توانند درد ملتی را که سال‌هاست کارشان به عضو فروشی رسیده درک کنند؟..

او در خاتمه افزود: روزی نیست که روح و جان ما از شنیدن خبر مرگ کولبران و تصادفات جاده‌یی، خودکشی جوانان و نوجوانان، فرار نخبگان، آمار فراوان طلاق و جرم و جنایت و غیر نلرزد».