کارگران معترض کنتورسازی قزوین به همراه خانواده هایشان مسیر خودروی نوبخت را بستند

در پی ادامه اعتصابات کارگری در صنایع، کارخانه‌ها و شرکت‌های دولتی در ایران که هر روز گسترده تر می شود، در قزوین کارگران معترض شرکت کنتورسازی راه خودروی حامل محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه،‌روحانی  را بستند.

در شبکه های اجتماعی ویدیوهایی منتشرشده که نشان می‌دهد کارگران شرکت کنتورسازی که طی هفته‌های اخیر دست به اعتصاب زده‌اند،‌ وبا قرار گرفتن در مسیر خودروی حامل نوبخت به همراه خانواده هایشان  که به مناسبت هفته دولت به قزوین سفر کرده خواستار رسیدگی او به مطالباتشان شدند.آنان خواستار دریافت ۲۶ ماه حقوق معوق خود شده‌اند.

کارگران کنتور سازی از مرداد ماه سال جاری به دلیل «عملکرد نامطلوب مدیریتی» و عدم تعیین تکلیف این شرکت دست به اعتصاب زده و چندین بار مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند.

هم‌زمان، گزارش شده است که  جمعی از کارکنان عوارضی قزوین به زنجان با پوشیدن لباس فرم دست به اعتراض در مقابل استانداری این استان زده‌اند.

خواسته  های آنان عدم امنیت شغلی در پی الکترونیکی شدن پرداخت عوارض و عدم پرداخت مطالبات مزدی این کارگران بوده است.

همچنین در بخش صنعت و معدن کشور، نیز  نیشکر هفت‌تپه خوزستان و معدن سنگ‌آهن بافق شاهد اعتصاب کارگران بودند.

کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه با تداوم عدم تحقق مطالبات خود در هفتاد و دومین روز از اعتصابشان با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری شهر شوش خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.

در جریان این تجمع نیروهای امنیتی و انتظامی با حضور در محل سعی در متفرق کردن کارگران معترض و ممانعت از برگزاری آن داشتند.

معترضان اهم مطالبات خود را پرداخت معوقات مزدی، رسیدگی به وضعیت شغلی، تعیین تکلیف شرکت، بازگشت به کار همکاران اخراج شده، ابطال واگذاری شرکت به بخش خصوصی و همچنین تمدید مهلت دفترچه‌های درمانی، عنوان کرده‌اند.

در این گزارش آمده است که این کارگران، بعضا به همراه فرزند و خانواده خود،‌ در مقابل ساختمان فرمانداری شوش  دست به تجمع زدند.

با وجود سفر و مذاکرات شماری از مقام‌های قضایی،‌ دولتی و نمایندگان مجلس با آن‌ها طی ماه‌های گذشته، هنوز مطالبات این کارگران پرداخت نشده است.

این کارگران با حمل پلاکاردهایی خواستار رسیدگی به پرداخت دستمزدها، بازگشت به کار کارگران اخراجی،‌ تعیین تکلیف وضعیت شرکت و رسیدگی به پرونده امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت،‌ شدند.

هم‌زمان برخی گزارش‌ و تصاویر منتشرشده از تجمع   کارگران ذوب آهن اردبیل، در مقابل استانداری اردبیل خبر می دهد .کارگران اعم مطالبات خود را معوقات مزدی، پایین بودن حقوق، مشکلات بیمه‌ای و درخواست بازنشستگی در موعد مقرر عنوان کردند

در ادامه این گزارش آمده است که در بافق در یزد نیز  کارگران معدن سنگ‌آهن در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و حق بیمه خود از کار دست کشیده و اعتصاب کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکیست جمعی از کارگران مخابرات شیراز هم در اعتراض به مشکلات صنفی و قراردادی تجمع کردند.

در ادامه اعتصاب بخش پتروشیمی  و نفت که در هفته‌های اخیر گسترش یافته،‌ شماری از کارکنان اخراج‌شده پالایشگاه گاز بیدبلند در مقابل فرمانداری بهبهان تجمع کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت اشتغال خود شدند.

در خوزستان  نیز  کارگران شهرداری لالی در اعتراض به عدم پرداخت ۱۲ ماه حقوق معوق خود دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.