کارگران هفت تپه در مقابل اداره کار شهر شوش تجمع کردند

کارگران هفت تپه  در بیست و هفتمین روز اعتصاب خود در اعتراض به ندادن مطالبات و حقوق و دستمزد، از سوی کارفرمای این شرکت؛ در مقابل اداره کار شهر شوش تجمع کردند.

در این گزارش آمده است که کارگران در این تجمع بر ضرورت اتحاد و ادامه اعتصاب تا رسیدن به مطالبات و از جمله خلع ید بخش خصوصی تاکید کردند.

آنان در این تجمع مهمترین مطالبات خود را  اعلام کردند: پرداخت فوری حقوق های معوقه و تمدید دفترچه بیمه،   بازگشت به کار فوری برای همکاران اخراج شده،    بازداشت فوری اسد بیگی، مدیر عامل این شرکت و خلع ید فوری،  مجازات حبس ابد برای وی و بخش خصوصی از هفت تپه و  بازگرداندن فوری ثروت های اختلاس شده به کارگران، و همچنین  پایان کار مدیران بازنشسته.

آخوند ابراهیم رئیسی،  رئیس قوه قضائیه، سال گذشته نیز  با احضار کارگران نیشکر هفت‌تپه، خواستار حل و فصل اعتراضات کارگری توسط دولت و مجلس شده بود که در این رابطه  ۴۰ کارگر هفت‌تپه به پلیس امنیت احضار شده‌اند. به گفته سندیکای این واحد، ۱۵۰ کارگر دیگر نیز در شرف اخراج‌اند.

رئیسی پیشتر گفته بود: «قطعا باید اعتراض کارگران  شنیده شود. وقتی کارخانه‌ای به یک فرد واگذار شده که اهلیت لازم را ندارد و بعد تولید این کارخانه رو به افول می‌رود و نهایتا تعطیل می‌شود، طبعا کارگران بیکار می‌شوند و وقتی حقوقی نگرفتند، اعتراض می‌کنند.»

او سال گذشته ادعا کرده بود: «این اعتراض‌ها باید در وقت خود شنیده شود و اساسا نباید اجازه داد کار به اینجا بکشد. باید در هنگام واگذاری، اهلیت فرد بررسی شود و بعد از واگذاری نیز دولت با پرداخت تسهیلات و سایر مشوق‌ها اقدام به توانمندسازی کند. مجلس نیز به عنوان نهاد ناظر باید بر این روند نظارت داشته باشد و اصلا اجازه ندهیم که این موضوعات جنبه قضایی پیدا کند.»

این در حالی که با وجود تأکید رئیسی بر لزوم شنیده شدن اعتراضات کارگری، اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه از سوی دادگاه انقلاب تهران به ۱۴ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق و محمد خنیفر، کارگر دیگر این شرکت، توسط دادگاه انقلاب شوش به شش سال حبس محکوم شده است. چندین کارگر دیگر نیشکر هفت‌تپه نیز احکام حبس و شلاق دریافت کرده‌اند.

همچنین سپیده قلیان، خبرنگار و فعال مدنی و نیز امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری، امیر امیرقلی و عسل محمدی، از اعضای نشریه اینترنتی “گام”، در پی اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه هر یک به ۱۸ سال زندان محکوم شده‌اند.