کارگروه بررسی عاملان موشک پرانی در عراق اعلام کردند:  حزب‌الله عراق متهم اصلی حملات  به پایگاه‌های آمریکایی است

کارگروهی که به دستور مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق درباره حملات موشکی به پایگاه های امریکایی تشکیل شد اعلام کرده است که  بر اساس اولین نتایج به دست آمده، مشخص شد که شلیک کاتیوشا به پایگاه‌های ایالات متحده  کار پیکارجویان حزب‌الله عراق وابسته به حکومت ایران است.

این کارگروه در ادامه گزارش خود گفته است که احتمال می رود ، این نهاد وابسته به حکومت ایران ، مواد منفجره خود را در منطقه جرف الصخر تولید کرده و می سازند. این منطقه که پیش از این یک منطقه استراتژیک به شمار می‌رفت، از سوی شبه‌نظامیان عراق به یک منطقه ممنوعه مبدل شد.

تا سال ۲۰۱۴ منطقه جرف الصخر محل سکونت عرب‌های سنی بود اما پس از آزادسازی این منطقه از دست داعش، حزب‌الله عراق بازگشت ساکنان اصلی به آنجا را ممنوع کرد. ورود هر نیروی عراقی دیگر هم به جرف الصخر که محل فعالیت حزب‌الله از جمله فعالیت‌های موشکی شده، نیز منع شد.

یادآوری می شود که مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق دو روز پیش اعلام کرده بود که کمیته تحقیقات در مورد خدشه دار کرده وجهه عراق را به ریاست قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی تشکیل داده است و  فرماندهانی این دستگاه های امنیتی،به عهده  فالح الفیاض، ریاست حشدالشعبی و عبدالغنی الاسدی رئیس دستگاه امنیت ملی عراق است.

عامر صدام المالکی نماینده دستگاه اطلاعاتی و تحقیقات اداری در وزارت کشور و سرلشکر ماجد علی حسین الدیلمی نماینده دستگاه اطلاعات ملی عراق نیر از دیگر اعضا ی کمیته مزبور می باشند.

همچنین قرار بر این است که این کمیته با مشارکت نمایندگانی از مجلس از اعضای کمیسیون امنیت و دفاع از جمله محمد رضا داود ناصر الحیدری، نایف مکیف شنان الشمری معاون رئیس کمیسیون امنیت و دفاع و ناصر یوسف محی الدین الهرکی دبیر کمیسیون امنیت و دفاع مجلس تشکیل گردد.

بر اساس این بخشنامه، کمیته مزبور ظرف ۳۰ روز از تاریخ اجرای آن، اقداماتش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.